Jak bude vypadat návštěva zábavních tematických parků po covid-19?

Jak bude vypadat návštěva zábavních tematických parků po covid-19? 1

Dne 11. května, kdy byly téměř všechny ostatní tematické zábavní parky na světě zavřené kvůli pandemii koronaviru a bojovaly s tím, jak bezpečně znovu otevřít, Disneyland v Šanghaji byl první, který se do toho pustil. Park byl otevřen (pro omezený počet návštěvníků, ale bylo vyprodáno) se všemi bezpečnostními opatřeními, čímž ukončil nejdelší uzavírku v historii Disney parků (107 dní). Pokud Vás zajímá, jak to vypadá s budoucností velkých zábavních parků, to se řeší právně nyní. Znovuotevřením Disneylandu v Šanghaji však dostávají ostatní parky jakýsi náčrt, který mohou zvážit při vytváření vlastních plánů. Také je dokladem, že nečekaně velký počet lidí je připraven vrátit se do zábavních parků, a to i přes velké změny, nová pravidla a stále přetrvávající riziko koronaviru. 

 

Nejspíš budete muset nosit roušku

Protože se virus SARS-CoV-2 šíří především kapénkovou infekcí, není překvapením, že téměř každý tematický park bude vyžadovat, aby hosté nosili roušky či jinou ochranu obličeje. V současnosti Disneyland v Šanghaji vyžaduje, aby návštěvníci starší 3 let měli na obličeji roušku zakrývající ústa a nos. Obličejové masky apod. jsou na seznamech požadavků pro znovuotevření, které vydaly americké parky SeaWorld, Walt Disney World, Universal a Six Flags , zatímco parky jako je LEGOLAND a Xcaret (v mexickém Cancúnu) je nevyžadují, ale jen doporučují. Co se týče Europa-Parku v Německu, tam budou vyžadovat, aby návštěvníci měli obličejovou masku na atrakcích a při vstupu do restaurací (ne už ale u stolu).

 

Ale existuje pár výjimek

Každé pravidlo má samozřejmě své výjimky. I když park vyžaduje, aby návštěvníci po celou dobu nosili obličejovou masku/roušku, mohou si ji sundat (jinak by to ani nešlo), když budou jíst nebo pít; to však nejspíš bude omezeno na vyhrazená místa. Další výjimku bude v některých parcích představovat zdravotní stav, ale ten bude třeba prokázat. Matkou všech výjimek ale nejspíš zůstanou vodní parky (akvaparky), protože není praktické ani efektivní mít roušku, která bude zcela zasáklá vodou, ať už budete ve vodě nebo mimo ni.

Nikde však není taková výjimka, že byste nemuseli mít žádnou masku. Dávejte si však pozor, protože mnohé tematické parky, které masky/roušky vyžadují, je neposkytují ani neprodávají. Disney parky bezvýhradně vyžadují přinesení vlastní masky/roušky/respirátoru a německý Europa-Park doporučuje přinést si několik pro případ, že se jedna poškodí; mexické parky Xcaret budou poskytovat masky na místě.  V každém případě můžete očekávat, že pravidla pro nošení masek budou vyžadována a bez masky vám nebude umožněn vstup.

 

Parky budou otevřené s omezenou kapacitou, alespoň ze začátku určitě

Jednou z nejdiskutovanějších věcí týkajících se návštěv tematických parků však představuje samotný počet lidi, kteří v parku mohou být namačkáni zároveň. Tematické parky, možná po vzoru Disneylandu v Šanghaji, plánují znovuotevření pro značně omezenou kapacitu návštěvníků; horní hranice je navrhována v průměru na 30 % – 50 % obvyklé kapacity. Tento jednoduchý akt redukce množství návštěvníků způsobí výrazné prořídnutí davů, zkrácení čekacích front a omezení celkového vystavení prostředí parku. Ale jak dlouho to může trvat?

„Domnívám se, že tento první rok během léta neuvidíte nikde kapacitu na 100 %,“ předpovídá Juliann Blam, prognostik pracující v oblasti tematických parků už 30 let. „Podle mě to bude platit odteď zhruba do konce roku.“

 

Rezervace bude probíhat online a vstupenky budou bezkontaktní

A jak bude omezené kapacity dosaženo? Jednoduše. Změní se způsob prodeje vstupenek. Během pandemie většina tematických parků přešla výhradně k rezervacím online, kde můžete zakoupit vstupenku na určité datum, dokonce i určitý čas, aby se dosáhlo příjezdu návštěvníků v daný čas a s rozestupem. Nový systém sleduje, kolik lidí můžete za den přijít, a zároveň eliminuje fronty čekajících a kontakt osob u pokladen. Pokud nemáte možnost přístupu k PC, mnoho parků stále spolupracuje s prodejci, kteří obstarávají prodej vstupenek jako třetí strana.

Několik parků, jako je Universal a Europa-Park, volí zcela bezkontaktní prodej vstupenek a proces odbavení, aby se omezil přímý kontakt. Vydávání papírových vstupenek bude nahrazeno naskenováním čárového kódu nebo QR kódu na Vaší vstupence.

 

Ještě více věcí bude digitálních

I když nejspíš všichni toužíme po lidském kontaktu, buďme vděční za některé kreativní způsoby řešení, které nám poskytla technologie. Kromě online rezervace a bezkontaktních vstupenek přinášejí parky další způsoby, jak zapojit mobilní aplikace do návštěvy zábavních parků. Parky Six Flags, Universal a Disney oznámily možnost mobilních objednávek v restauracích prostřednictvím aplikací, což už se používá v některých restauracích u parků/center ve stylu promenády, jako je Disney Springs a Universal City Walk v Orlandu.

Europa-Park a Universal realizují také u vybraných atrakcí virtuální linky, což je jistě jeden z nejzajímavějších digitálních zážitků. Pomocí linky (přes aplikaci) si zajistíte místo a budete mít čas na poznávání parku do doby, než budete na řadě. Pak dostanete upozornění (notifikaci) a můžete zamířit přímo na místo a nasednout.

 

Mapování tělesné teploty a zdravotního stavu budou běžnou součástí

Pro mnoho parků bude první linii monitorování zdravotního stavu představovat bezkontaktní kontrola teploty, zřejmě prováděná pomocí infračerveného nebo tepelného skenování, a teprve pak bude moct zaměstnanec či návštěvník vejít do parku. V Disneylandu v Šanghaji je tělesná teplota hostů kontrolována u vchodu. Pokud se ukáže, že máte 38 ° C či více, Vám (a celé Vaše skupině) nebude umožněn vstup. Také další velké parky oznámily podobná opatření a omezení.

Andrew Chafatelli, ředitel společnosti, která vlastní vodní park Splashdown Beach Water Park ve Fishkill, New York, řekl, že si pohrávají s myšlenkou kontrolovat tělesnou teplotu návštěvníků ještě předtím, než vystoupí z auta.   

Část našeho týmu pro služby zákazníkům bude provádět jakýsi pre-screening, když budou lidé ještě v autech, budou se ptát na základní otázky a kontrolovat tělesnou teplotu.“  Také park Six Flags bude provádět zdravotní screening, kdy host zodpoví dotazník 24 hodin před termínem své návštěvy a odešle ho. Díky tomu budou mít dvojí kontrolu, že se dotyčný před plánovanou návštěvou cítí dobře. Pokud by se někdo dobře necítil, až do 8 hod. ráno v den rezervace je možné návštěvu zrušit a dostat zpět plné vstupné.

Jak bude vypadat návštěva zábavních tematických parků po covid-19? 2

Další široké změny a pravidla, která můžete očekávat

Detaily se mohou lišit, ale většina parků plánuje zavedení pár základních bezpečnostních opatření paušálně. V každém parku můžete počítat s několika stanicemi na umytí a dezinfekci rukou, se zvýšenými úklidovými opatřením (především to platí pro povrchy, kterých se dotýká mnoho lidí, a pak  toalet) a se značkami na zemi, které pomáhají dodržovat odpovídající rozestup (pro zajímavosti: v USA je to 1,8 m, v Německu a Mexiku 1,5 m, v Číně je to necelý 1 m).

Některé parky také zvýší počet personálu, aby mohli uspokojit vyšší nároky na úklid, hlídat dodržování společenského odstupu a pátrat po event. narušitelích. Poslední uvedené přitom znamená vážnou záležitost (na kterou Disney odpovídá ve skutečně disneyovském duchu nasazením Stromtrooperů, kteří hlídají v parku Disney Springs). Pravdou je, že hrozba občasných narušitelů je pro některé lidi rozhodující.

Obyvatelka amerického Orlanda, s níž jsme hovořili, a která je pravidelným hostem v tematických parcích, nám řekla, že i když má roční pas do parků Universal, SeaWorld a Disney, nespěchá, aby byla mezi prvními, kdo se dostane dovnitř.  

Když otevřou úplně poprvé, uvidíte spoustu naštvaných fanoušků, kteří neberou ohledy, nebo lidí, kteří situaci neberou vážně. Věřím velkým parkům, že zavedou všechna možná preventivní opatření. Jistě to bude noční můra z hlediska PR, ale vím, že udělají, co bude v jejich silách. Společnostem věřím, spíše nevěřím veřejnosti (návštěvníkům).“

Také atrakce budou vypadat trochu jinak, to však nemusí být nutně změna k horšímu. Aby se vyhovělo požadavkům na fyzický odstup, nejspíš uvidíte atrakce (jako je horská dráha), kde bude každá druhá řada prázdná, nebo budou obsazené méně lidmi. Například u atrakce Piráti z Karibiku v Disneylandu v Šanghaji vyplouvají lodě zaplněné jen do poloviny a návštěvníci sedí pouze v každé druhé.

 

Pár tradičních zážitků bude chybět

Bohužel ne všechny atrakce je možné přizpůsobit, takže je možné, že některá Vaše oblíbená atrakce bude po pandemii mimo provoz. Navíc se v mnoha parcích budete muset obejít bez velkých zábavných show, jako jsou průvody, ohňostroje či představení – v podstatě vše, co přitahujue davy. Překvapivě to však neplatí v Číně, kde většina show pokračuje, pouze je dav oddělen a jsou vyhrazeny rozestupy pomocí značek na zemi. Dál probíhá také oblíbená zpívaná show Frozen konající se v krytém divadle, které může pojmout 200 diváků (v rouškách). V současnosti prý parky Frontier City od Six Flags a Xcaret plánují zachovat své zábavní show v programu a pouze zavést opatření pro společenský odstup.

Většina parků také zakazuje nebo vyřazuje aktivity, které zahrnují interakci jejich postav a hostů.  Místo kontaktu s postavami však Disneyland v Šanghaji vytvořil speciální průvod postav The Mickey and Friends Express, který probíhá vícekrát denně.

 

Ale počkejte, přinese to také velkou výhodu

Pokud mají všechny tyto otřesy nějakou světlou stránku, jsou to menší davy, tj. méně lidí a tím i kratší čekání a více příležitostí si užít atrakcí parku. Vzpomeňte si na obvyklý obrázek z velkých tematických parků – nesnesitelně dlouhé fronty, moře lidí – a uberte asi 70 % lidí. Místo 200 lidí bude před Vámi ve frontě čekat jen 60. Je to jako automatická rychlá propustka. Podle zpráv byla doba čekání na některé atrakce v Disneylandu v Šanghaji pouze 5 minut, takže návštěvníci mohli vyměnit čas strávený čekáním ve frontě za jízdu na atrakcích.

 

Když můžeme očekávat otevření dalších parků?

Existuje pár výzev, kterým musí tematické parky čelit při rozhodování, jak po pandemii bezpečně znovu otevřít. Pro Illianu Rodriguez, ředitelku pro institucionální vztahy a udržitelnost pro parky Xcaret v Mexiku, je největší výzvou vytvořit jemnou rovnováhu: zážitky, které umožní návštěvníkům zapomenout na pandemii a bavit se, a přitom stále dodržovat bezpečnostní pravidla.

(stav z 5. června)

Se začátkem léta stále více parků oznamuje plány na znovuotevření a předpokládaný termín. To však ve skutečnosti nezáleží na nic, ale na jejich vládách. 

 

Některé evropské tematické parky: 
  • Europa-Park, Rust, Německo – otevřen od 29. května
  • Disneyland Paris, Francie – plánované postupné otvírání od 15. července
  • Tivoli Park, Kodaň, Dánsko  – otevřeno od 8. června
  • Legoland, Günzburg, Německo – otevřen od 30. května