Rum, tanec a další důvody, proč navštívit Havanu

Rum, tanec a další důvody, proč navštívit Havanu 1

Vzduch zaplňuje opojná vůně melasy, rajská kombinace alkoholu a zatuchlého dubu. Nacházím se ve skladu sudů patřícím destilerii Havana Club, oči dokořán jako dítě v cukrárně.

Když tak stojím v provizorním ochutnávkovém baru plném lahví rumu s podpisem Asbela Moralese, jednoho z předních mistrů rumu v destilerii Havana Club, zaslechnu otázku, jestli chci ochutnat.

Hloupější otázku jsem dlouho neslyšel. Podívám se na hodinky – je půl jedenácté dopoledne, trochu brzy na pití, ale říkám si, že tady nikdy není příliš brzy na hlt rumu. Tak začínám své dobrodružství s kubánským rumem.

Miluji kvalitní rum a piju převážně druhy pocházející z Karibiku, v poslední době panamský, ale nikdy jsem nepil kubánský, alespoň ne vědomě a jistě ne takové kvality, jakou ochutnávám teď. Každý doušek je plný charakteru. Každá kapka představuje kouzelnou komplexnost chutí vzniklou díky zdejšímu mistrovství a letitému tajemství přípravy.

Destilerie Havana Club neumožňuje prohlídky. Avšak zdejší Muzeum rumu (Museo del Ron Havana Club) (Avenida del Puerto 262, esq. Sol, Habana Vieja) nabízí návštěvníkům skvělý pohled na základy kubánského rumového průmyslu a odkazu. V muzeu rovněž spatříte úžasnou maketu továrny na výrobu rumu i s modelem železnice. Na konci prohlídky mohou návštěvníci ochutnat výběr rumů nebo koktejly s rumem. Také si můžete koupit láhev oblíbeného rumu s sebou. Pokud máte raději rum v elegantní podobě, Havana Club 7 je skvělá volba. Havana Club 15 a Havana Club Union jsou další dva oblíbené druhy.  Druhý z nich je speciální směska, kterou vytvořil Ronero Asbel Morales, mistr v oblasti rumu, a Fernando Fernández, renomovaný kubánský doutníkový sommelier. Jak zřejmě tušíte, je bohatý a intenzivní s hluboce uspokojivými kouřovými tóny, a připravený tak, aby se skvěle hodil ke kubánskému doutníku.

Pro návštěvníky, kteří milují rum a Hemmingwaye, je zde El Floridita (Obispo 557, Habana Vieja). Podnik, který se prohlašuje za „kolébku koktejlu daiquiri“, byl oblíbeným Hemingwayovým barem.

 Tekutý poklad vylovený z hlubin u Kajmanských ostrovů

Retro chromovaná auta a s nimi spojená kreativita

Kubánská kreativita však není nikde patrná více jako na velkém počtu retro amerických aut, která zde stále každodenně jezdí (podle místního odhadu je jich asi 60 000) a která pocházejí z doby před rokem 1959. Je to asi nejvíce fotografovaný aspekt života na ostrově. Pod kapotou však spočívá jiný příběh, protože udržet tyto chromované bouráky pojízdné už více 60 let vyžaduje značnou vynalézavost. V některých z nich najdete původní motor, ale stejně tak byly mnohé dodatečně vybaveny pohonem čínské, ruské či východoevropské výroby, dokonce prý i lodním motorem. Zdejší automobilová scéna přitom může posloužit jako metafora pro další aspekty života a kultury na ostrově: nutnost je matkou vynalézavosti, nebo v tomto případě kreativity.

Rum, tanec a další důvody, proč navštívit Havanu 2

 

Hudební scéna

I když je Kuba stále z velké části ekonomicky odříznutá od většiny světa, udržela a rozvíjí svá pouta se spoustou hudebníků a zpěváků, kteří představují kombinaci latiny, africké hudby, jazzu a soulu. Tyto vlivy pomalu předstihují i časem prověřené kulturní ikony, jako je kubánská salsa. V současnosti je na Kubě velmi populární styl reggaeton. Pochází z Portorika a v posledních letech se těšil obrovskému úspěchu díky stále populární skladbě Despacito, která doteď má více jak 5 miliardy shlédnutí na YouTube.

Je nutné říct, že postavy hudební branže, jako je DJ Gilles Peterson, který je známý svými kořeny v pirátském rádiu a později v KissFM a Radio 1, projevují nadšený zájem o vynořující se talenty pocházející z Kuby. Peterson se spojil se značkou Havana Club, aby podpořili kubánskou hudbu prostřednictvím Havana Cultura. Na seznamu se objevují umělci, jako je Danay Suarez, Arema Arega, a také producent dub-stepu Mark Lawrence aka Mala z Londýna spolupracující s Petersonem a s místními hudebníky. Vynikající je jazzová zpěvačka Daymé Arocena, něco jako kubánská Nina Simone.

Pokud byste chtěli navštívit trochu jiné klubové prostředí, vydejte se do Fabrica de Arte Cubano (Calle 26, Havana). Je to bývalá továrna na jedlý olej proměněná v řadu uměleckých prostor představujících fotografická a filmová díla. Nachází se zde také bar a živý koncertní prostor s pravidelnými vystoupeními DJ.

 

Umělecká scéna

Umění nelze na Kubě uniknout: zajímavá graffiti zdobí chátrající stěny kdysi majestátních budov, a mnohé budovy v pokročilém stádiu rozpadu byly proměněny v centra kultury a umění. K nejznámějším patří Factoria Habana Gallery (308 O’Reilly, Habana y Aguiar, Habana Vieja) a Studio Gorria (San Isidro 214/ Picota y Compostela, Habana Vieja).

Tisk je na Kubě pečlivě hlídaný, to však nezastavilo kreativní vyjádření prostřednictvím grafického umění. Dílna na sítotisk Reného Portocarrera (Cuba No 513, mezi Teniente Rey y Muralla, Havana) produkuje limitované edice ikonických tisků vytvořených pomocí tradičních technik ručního sítotisku; některé jsou vícebarevné, jiné monochromatické, ale každý evokuje vášeň pro vše kubánské.

I místní obyvatelé se zapojili do umělecké scény. Navštivte okrsek Fusterlandia (Jaimanitas, Havana), kde spatříte svéráznější stránku kubánského umění; obyvatelé proměnili své domy do podoby oživlého kubismu ve stylu Picassa.

 

Taneční scéna

Co se týče tance, Kuba je známá především svojí salsou, ale průkopnický umělecký a divadelní tanec vyvěrá hluboko z afrických kulturních kořeny Kuby. Společnost folklorního tance, kterou vede Ildolidia Ramos, nabízí přehlídku vášnivého tance kombinujícího prvky od baletu až po etnický kmenový africký tanec. Adresa: Consulado 214 e/ Animas y Trocadero, Centro Habana.

 

Gurmánská scéna

Možná jste si doteď mysleli, že v zemi, kde je jídlo přidělováno na lístky, je problém najít slušnou restauraci. Není tomu tak. I když si mnoho místních nemůže návštěvu restaurace dovolit, jsou zde i takoví, kteří mohou. Navíc vzkvétající turistika skýtá další příležitosti pro podnikatele v oblasti jídla zkoušet nové věci. Je dobré připomenout, že zde existují dva typy restaurací: státní a soukromé (paladares). Vydejte se do paladares, protože tam budou spíše nabízet autentickou kubánskou kuchyni v domácím stylu, a také pestrou škálu dalších lahůdek pro odvážnější chutě. Atmosféra v paladare bývá pohodová, velmi přátelská, se skvělými vůněmi linoucími se z kuchyně a z talířů dalších hostů. Stěny bývají obvykle zdobeny svéráznými a občas osobními předměty, které si říkají o pozornost. Zkuste Dona Eutimia (Callejon del Chorro 60-C, Plaza de la Catedral, Habana Vieja), El Cocinero (Calle 26, Vedado, mezi Calle 11 a 13, Havana) nebo Vistamar (Avenida 1ra No. 2206 e/ 22 y 24, Miramar) na pobřeží.

Pokud byste měli dostatek peněz na utrácení, pak si nenechte ujít La Guarida (Concordia 418, Gervasio y Escobar, Havana). Eklektická restaurace se objevila v kubánském filmu Jahody a čokoláda (1993) a od té doby patří k nejvíce vychvalovaným restauracím v zemi. Také ji navštívila řada slavných hostů, jako např. Steven Spielberg, Jack Nicholson, Naomi Campbell, Sting, španělská královna Sofie, monacký kníže Albert a další.

Dá se říct, že seznam jídel, které na Kubě můžete ochutnat, je téměř nekonečný, přičemž řada restaurací podává směsici mezinárodně inspirovaných pokrmů a autentických místních jídel. K nejznámějším místním pokrmům patří Ropa vieja, Moros y Cristianos, Empanada a Bistec de Palomilla.

 

Hlavní zážitky z Havany:
  • návštěva Muzea rumu Havana Clubu a pak procházka po staré Havaně
  • návštěva továrny na výrobu doutníků Partagas Cigar Factory (Calle Industria 520, Havana); i když nekouříte, získáte fascinující pohled na kubánskou kulturu
  • návštěva El Floridita a La Bodeguita del Medio, podniků, které navštěvoval Hemingway
  • projížďka klasickým retro automobilem po městě a po nábřeží Malecon, které je pro Havanu ikonické
  • pokud si budete chtít odvézt kousek kubánské kultury s sebou, navštivte trh Art Market a připravte se na smlouvání
  • ubytujte se v rodinném zařízení „casa“, abyste poznali skutečný život na Kubě
  • vyrazte na pláž – Kuba má nádherné pláže, které mohou směle soupeřit s  nejlepšími jinde v Karibiku

 

Kultura

Obrovská hloubka a šířka kubánského umění bohužel není tak známá jako zdejší rum, doutníky salsa, které si většina lidí spojuje s Kubou. Havana Club pomáhá představit živou a pestrou kubánskou uměleckou kreativitu ve světě pomocí stránek Havana Cultura. Ty existují za účelem představit kubánskou kulturu stále rostoucí základně umělců a poskytnout o ní komplexní přehled. 

Akční nabídka ubytování zde