15 turistických atrakcí Nepálu

15 turistických atrakcí Nepálu 1

Nepál je překvapivě rozmanitá země, která přitahuje návštěvníky z mnoha důvodů. Některé sem přiláká volání hor a trek či výstup v Himálaji, jiné fascinuje zdejší kultura a proslulé město Káthmándú, zatímco další zde hledají duchovní probuzení. Nepál může představovat adrenalinové dobrodružství, kulturní poznávání, zážitek měnící život – nebo vše uvedené.

Většina cestovatelů stráví nějaký čas v Káthmándú, kde navštíví posvátné a historické atrakce, a poté zamíří do dalších částí země. K nejlepším místům mimo metropoli patří NP Chitwan a Bardiya pro pozorování divokých zvířat a město Pokhara na jezeře, oblíbená lokalita pro pěší treky. Trekkeři najdou v Nepálu spoustu možností, kdy k nejvýznamnějším patří regiony Everest, Annapurna a Langtang. V roce 2015 postihlo Nepál velké zemětřesení, které vážně poškodilo Káthmándú i další místa, takže opravy probíhají dodnes. V Nepálu vše trvá déle a probíhá nerovnoměrně, takže zatímco někde došlo k velkému pokroku, jinde je mnohem omezenější. Přitom je však nutné říct, že hlavní památky byly opraveny, i když některé historické poklady byly nenávratně ztraceny. 

 

Metropole Káthmándú

15 turistických atrakcí Nepálu 2

Káthmándú, metropole a největší město Nepálu, se nepodobá žádnému jinému ve světě. Rozpadající se budovy v srdci města jsou v nápadném kontrastu k živé atmosféře v ulicích. Vůně kadidla se nese z obchodů, zatímco pouliční prodejci nabízejí své zboží a lidé se věnují svým každodenním úkolům, to vše s historickými chrámy a vyřezávanými sochami. Po několik staletí bylo Káthmándú jedním z trojice soupeřících královských měst (spolu s Bhaktapurem a Pátanem). Města leží nedaleko od sebe a dnes téměř splývají. Hlavní atrakcí Káthmándú je Durbar Square, největší z palácových náměstí ve všech třech královských městech a lokalita UNESCO. Spatříte zde chrámy a monumenty různých tvarů, velikostí, stylů a náboženství. Náměstí Durbar v Káthmándú bylo vážně poškozeno při zemětřesení v roce 2015, kdy mnohé budovy byly zničeny tak, že nešly opravit, přesto se nadále jedná o mimořádné místo, které si nesmíte nechat ujít.

 

Město Bhaktapur

Další z královských měst, Bhaktapur, leží na staré obchodní trase do Tibetu a nachází se hned za Káthmándú. Pro Bhaktapur představovala obchodní trasa jak důležitou spojkou, tak významný zdroj bohatství. Jeho relativní odlehlost v těch dobách umožňovala městu se nezávisle rozvíjet způsobem, který ho odlišuje od dalších dvou měst. Na rozdíl od Pátanu a Káthmándú jsou obyvatelé Bhaktapuru převážně hinduisté. Nejlepší místo, kde můžete zahájit prohlídku města, představuje zdejší nám. Durbar Square, kde se kromě královského paláce nachází také několik chrámů. Celá oblast je na seznamu UNESCO. Mnoho budov na Durbar Square v Bhaktapuru bylo poškozeno při zemětřesení; hlavní chrámy jsou zavřené do doby, než budou kompletně opraveny. Jiné budovy v komplexu jsou však stále v ruinách. Renovační práce financované organizací UNESCO byly zastaveny v roce 2019 a agentura se musela stáhnout kvůli nebezpečí hrozícímu jejím pracovníkům. Projekt byl předán Nepálskému archeologickému úřadu, proto práce pokračují velmi pomalu.

 

Stúpa Boudhanath (Bodhnath)

15 turistických atrakcí Nepálu 3

Stúpa Bodhanath hned za Káthmándú je jedna z největších stúp svého druhu na světě a pochází z doby kolem 6. století (možná je ještě starší). Tak jako Bhaktapur leží na staré obchodní trase do Tibetu a je na seznamu UNESCO. Stúpa je symbolem osvícení a u Boudhanathu je tento symbolismus ještě lépe patrný. Každý z různých tvarů představuje jeden z pěti elementů (země, voda, oheň, vzduch a sféra), které jsou zároveň atributem pěti buddhů. Zde jsou spojeny do podoby stúpy a jejich jednota odráží abstraktním způsobem strukturu vesmíru samotného. Stúpa při zemětřesení utrpěla menší poškození a dnes je plně opravená.

 

Město Pokhara

Pokhara je jedním z nepálských měst s nejlepší scenérií: leží v podhůří a obklopují jí některé z nejvyšších hor světa: Dhaulágirí, Manaslu a Annapurna I. Pro vyznavače trekkingu je Pokhara vstupní branou do Himálaje a počátečním bodem pro treky do Jomsomu a do regionu Annapurna. Je to také skvělé místo, kde si můžete trochu odpočinout, ať už před nebo po túře. Co do populace je to druhé největší město v Nepálu (po Káthmándú), přitom ale nepůsobí jako velkoměsto. Když přicestujete z Káthmándú 200 km východně odtud, všimnete si hned mnohem čistšího vzduchu a příjemného klimatu. Jezero Phewa se shlukem hotelů, restaurací a obchodů na břehu, je ideálním místem pro ty, kdo si chtějí dopřát trochu odpočinku.

 

Pěší turistika v regionu Annapurna

15 turistických atrakcí Nepálu 4

Region Annapurna je jeden z nejoblíbenějších regionů pro trekking v Nepálu, s možnostmi od pár dní po pár týdnů. Tři hlavní trasy v regionu Annapurna se místy protínají či spojují, a můžete také absolvovat jen část nebo variaci tras. Trasy jsou dobře značené a zřetelné. Okruh kolem Annapurny, Annapurna Circuit, zabere asi 21 dní a těší se mimořádné oblibě u těch, kdo mají dostatek času. Trase se také někdy říká „Apple Pie Circuit“, což odkazuje na skutečnost, že většina čajoven na trase podává svoji verzi smaženého pečiva (taštiček) plněného jablky. Poon Hill (3210 m) nedaleko město Ghorepani představuje oblíbenou destinaci, často nabízenou v turistických „balíčcích“ v kombinaci okruhem kolem Annapurny. Většina pěších turistů se snaží být v Poon Hill brzy, aby viděla východ slunce spolu s úžasným výhledem na hory Dhaulágirí, Annapurna Dakšin, Mačapučare  (Machapuchare) a Singu Chuli. Náhorní pánev Annapurna Sanctuary spočívá mezi vrcholky Annapurny a dostanete se tam za 5 dní. Muktinath leží na cestě k Annapurně, ale stal se už destinací sám o sobě. Trek do Muktinathu vede roklí Kali Gandaki Valley na východním okraji Annapurny a zabere 7 dní. Severně od Muktinathu leží Mustang, malý region přístupný turistům teprve od roku 1992. Okolní oblast má svoji pozoruhodnou kulturu. V mnoha ohledech je region Annapurna severně od Pokhary ideální lokalitou pro pěší túry. Dramatické kontrasty nepálské krajiny jsou zde obzvlášť patrné, od subtropické vegetace v údolí Pokhara Valley po suchou oblast ve stínu hory s prvky tibetské náhorní plošiny. Lidé a kultura jsou také velmi různí, ať už jde o rysy tváře, jídlo, domy, životní styl, zvyky nebo náboženství. Region Annapurna byl v roce 1986 prohlášen za chráněnou oblast. Především však nabízí dobrou infrastrukturu pro pěší turisty/trekkery, kteří oblastí procházejí. Stezky jsou dobře udržované a možností jídla i ubytování spousta.

 

Národní park Chitwan

Národní park Chitwan (Čitvan) je místem, kde můžete poznat jinou stránku Nepálu. Jedná se o úžasné místo pro pozorování divokých zvířat s atmosférou připomínající safari. Při nadmořské výšce klesající někde až k 100 m (takže mnohem níže než Káthmándú s 1400 m) má Chitwan tropické monzunové klima značně odlišné od toho, které byste v Nepálu očekávali. Cestovatelé sem přicházejí, aby spatřili divoká zvířata. Park je domovem nosorožců, tygrů bengálských, levhartů, medvědů pyskatých, buvolů gaur, jelenů a mnoha dalších druhů. V řekách a a říčkách žije delfínovec ganžský a krokodýli, ale spatřit je lze jen zřídka. Díky více jak 500 druhům ptáků je Chitwan rájem pro ornitology. Do parku se dostanete při výletech z chat, buď pěšky, nebo častěji na slonech, abyste se mohli zblízka podívat na zvířata. Chitwan leží jihozápadně od Káthmándú blízko hranice s Indií a je na seznamu UNESCO. Nejlepší doba pro návštěvu Chitwanu je od října do února. Průměrná teplota se pohybuje kolem 25 °C s vysokou vlhkostí, i když ráno může být poměrně chladno. Od června do září probíhá období monzunů s častým a silným deštěm.

 

Pěší turistika v regionu Langtang

Region Langtang, kde se nachází NP Langtang, je úžasná oblast pro pěší turistiku s vysokými průsmyky, dalekými výhledy, starými kláštery a krásnou horskou scenérií. Rododendronové lesy kvetou během jarní pěší turistické sezony, což do scenérie přináší barevný prvek. Region, kde žijí Šerpové, je méně rozvinutý než některé další oblíbené trekkingové oblasti v Nepálu a obecně zde – i přes blízkost Káthmándú – bývá méně rušno na stezkách. Kolem trasy najdete vesnice s penziony a jídlem, i když leží dále od sebe než v jiných regionech. Oblast je dobře dostupná jeepem z Káthmándú (7-8 hodin). Za jasného dne je vrchol Langtang Lirung (7245 m), který dominuje okolní stejnojmenné krajině, vidět až z Káthmándú. Délka a trvání treků v Langtangu sahá od několika dní po několik týdnů, což závisí na trase. Někteří trekkeři spojí Helambu a Langtang do jednoho delšího treku.

 

Swayambhunath – Opičí chrám

Swayambhunath (Svájambhú) na vrcholu kopce západně od Káthmándú je druhý nejvýznamnější svatostánek v údolí Káthmándú (po Boudhanathu). Kvůli zdejším opicím, které obývají část chrámu, bývá znám také jako Opičí chrám. Stúpa Swayambhu s namalovanýma očima všudypřítomného boha tvoří centrální část chrámového komplexu. Původně se jednalo o prehistorické kultovní místo, kde vznikl chrámový komplex v 5. století. Swayambhu hraje významnou roli v životě buddhistů Vadžrajány v severním Nepálu a Tibetu, ale především newarských buddhistů žijících v údolí Káthmándú. Chrámový komplex Swayambhunath poškodilo zemětřesení v roce 2015, byl však už opraven a chrám je opět ve svém původním stavu.

15 turistických atrakcí Nepálu 5

Everest a túra do Základního tábora

Vrchol Mount Everest, nejvyšší hory světa, dosahuje 8848 m. Trekking v oblasti Mount Everest získal na popularitě poté, co vrchol jako první v roce 1953 zdolal Edmund Hillary z Nového Zélandu a Šerpa Tensing Norgay. Od té doby se na vrchol dostalo mnoho dalších, ale mnohem více se vydává na trek jen do základního tábora (Everest Base Camp), aby zahlédli vrchol vysoko nad sebou. V nedávných letech zde došlo také k určitým tragédiím a dramatickým událostem; svoji stopu zanechalo zemětřesení v roce 2015 a předcházející laviny, spolu se spory mezi lezci na hoře. Region Everest obecně nebývá považován za příliš scénický pro trekking, ale díky lákadlu Everestu se jedná o oblíbenou destinaci pro horolezce i trekkery. Existují různé trasy, jak se dostat do základního tábora, a několik možností pro organizované výlety. Mnohé trekkingové společnosti nabízejí túry s průvodcem, ať už od nepálských společností nebo těch ze západních zemí. Také je možné si zaplatit soukromého průvodce či nosiče a vyrazit samostatně; všichni trekkeři však dle požadavků musí mít průvodce. Hlavní turistická sezona je na jaře a na podzim, od března do května a od září do prosince. Ti, kdo se nechtějí vydávat na trek na Mount Everest, ale chtěli by horu alespoň vidět, ji mohou spatřit za jasných dní z města Nagarkot na kopci nedaleko Káthmándú. Hotelový personál v takových případech zaklepe na dveře hostů, když je ráno vidět Everest. Je to šance i pro líné nebo méně zdatné cestovatele spatřit nejvyšší horu světa.

 

Národní park Bardiya

Mnoho lidí je překvapeno, když zjistí, že Nepál zahrnuje také rozsáhlé nížiny, kde se pohybují bengálští tygři, nosorožci, krokodýli a sloni. K nejlepším místům, kde můžete spatřit tyto živočichy v jejich přirozeném prostředí, patří NP Bardiya (také NP Bardia). Kromě velkých zvířat je park také skvělým místem pro pozorování ptactva s více jak 400 druhy, které v regionu žijí nebo tudy prolétají. Oblast ležící samostatně v severozápadním Nepálu nedaleko hranice s Indií je známá svými říčními údolími, rozsáhlými travnatými pastvinami a tropickým lesem, kterému dominuje strom sal (damarovník obrovský). Prostor národního parku byl kdysi výhradní loveckou doménou nepálských panovníků. V průběhu let byl rozšířen a dnes zahrnuje 968 km².

 

Chrám Pashupatinath

Chrám Pashupatinath https://pashupatinathtemple.org pocházející z přelomu 17. století je nejstarší chrám v Káthmándú, považovaný také za jeden z nejposvátnějších v Nepálu. Nachází se na západě Káthmándú u řeky Bagmati a je znám svojí krásnou architekturou ve stylu pagody s měděnými a zlatými střechami. Chrám je zasvěcen Pashupati, jedné z inkarnací boha Šivy. Ze tří bran je otevřená pouze západní a dovnitř smějí pouze praktikující hinduisté jihoasijského původu. Dobrý pohled na chrámový komplex najdou ne-hinduisté z protější strany řeky. Upozornění: opice, které se zde zdržují, sice mohou být roztomilé, ale je třeba si na ně dávat pozor, protože mohou být agresivní.

15 turistických atrakcí Nepálu 6

Mezinárodní muzeum hor

Mezinárodní muzeum hor (International Mountain Museum) v krásném horském městě Pokhara je nezbytnou zastávkou předtím, než se vydáte na trek. Velmi působivá moderní budova má světlý a vzdušný interiér a nabízí veškeré informace, které potřebujete ohledně hor v Nepálu a lidech v nich žijících. Muzeum zahrnuje tři hlavní galerie. První z nich je Galerie obyvatel hor, kde se prostřednictvím expozic a videa dozvíte o domorodých obyvatelích Nepálu a především regionu Khumbu. Druhá galerie se zabývá horami samotnými a skýtá rozsáhlé informace o 14 vrcholcích s výškou přes 8000 m, spolu s přehledem geologických jevů, která je formovaly. Třetí galerie nabízí pohled na vybavení používané horolezci a zabývá se mytologií související s tajemným yettim. Kromě galerií je zde místnost Lakhang určená pro klidné přemýšlení a meditaci. Pokud jde o další možnosti aktivit poblíž, venku najdete vysokou trojúhelníkovou lezeckou stěnu spolu s menší verzí pro méně zkušené lezce.

Adresa: Nagpokhari, Naxal, Kathmandu, Nepál

 

Lumbini

Město Lumbini je známé jako místo narození Siddhárthy Gautamy, historického Buddhy (Buddha Shakyamuni). Leží mimo hlavní turistickou trasu téměř 250 km od Káthmándú, ale stojí za zajížďku při cestě z Pokhary do NP Chitwan. V tomto poutním městě, které je na seznamu UNESCO, vládne klid. Většinu návštěvníků tvoří buddhističtí poutníci z celého světa, kteří se vydávají po Buddhových stopách na místa spojená s jeho životem. Chrám Maya Devi Temple věnovaný Buddhově matce je považován za místo, kde se Buddha narodil. Obsahuje starobylý kamenný reliéf z 2. stol. n.l. zobrazující Buddhovo narození.

 

Pěší turistika v regionu Helambu

Region Helambu je oblíbená lokalita pro trekking, kde trekkingové společnosti nabízejí túry s průvodcem. Důvodem je především blízkost metropole Káthmándú a skutečnost, že nedosahuje příliš velkých převýšení, a přitom nabízí krásné horské scenérie. Kvůli tomu bývá trek často označován za nenáročný, avšak mnoho pěších turistů poznalo, že je mnohem obtížnější, než předpokládali. Trekking v Himalájích je vždy náročný, a i když tato trasa neleží tak vysoko jako jiné treky, stále se jedná o fyzicky náročnou túru a trekkeři by měli mít dobrou kondici. Přitom však je ale třeba říct, že se jedná o krásný trek, kde v březnu a dubnu kvetou stromové rododendrony (pěnišníky), a určitě stojí za vynaloženou námahu. V regionu Helambu žijí Šerpové a leží v horní části údolí Malechmi Khola. Helambu Trek můžete zahájit v Káthmándú a zvládnout za 5-8 dní. Typický 7denní trek je okružní, kdy na konci opakujete úsek z prvního dne. Nápadný je náhlý kontrast mezi níže a výše ležícími regiony a jejich charakteristickými kulturami. Ubytování najdete v chatách a vesnických penzionech.

 

Rafting na divoké vodě

Díky vysokým horám a rychlým řekám je Nepál vynikajícím místem pro rafting a divoké řece. K dispozici je několik možností podle toho, kolik času chcete/můžete na řece strávit. Nejjednodušší je jednodenní výlet pro návštěvníky z Káthmándú s raftingem na řece Trishuli. Na rozdíl od mnoha jiných raftingových výletů, které jsou sezónní, funguje tento po celý rok. Po dni stráveném raftingem můžete se buď vrátit zpátky do Káthmándú, nebo pokračovat do Chitwanu či Pokhary. Pokud chcete na vodě strávit více času a zajímají Vás vážnější peřeje, k nejoblíbenějším místům patří řeka Bhotekoshi. Výlety s raftingem na řece Bhotekoshi trvají 2 dny a jsou intenzivní. Na divoké řece se ocitnete brzy poté, co vstoupíte do vody, a během cesty budete projíždět peřejemi IV. a V. třídy. Cesta je dlouhá 25 km a zahrnuje kempování přes noc na břehu řeky; jídlo je součástí. Další vícedenní výlety vedou k řekám Tamur, Karnali, Arun a Bheri.

Akční nabídka ubytování

Kathmándú:

Bhaktapur:

Pokhara: