Hlavní turistické atrakce Vietnamu

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 1

Halong Bay

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 2

Krasová pobřežní krajina Halong Bay představuje jeden z nejpůsobivějších a nejkrásnějších výjevů tohoto typu na Zemi a řadí se k památkám chráněným UNESCO. Tisíce vápencových ostrůvků je rozeseto v této části Tonkinského zálivu, zerodovaných působením vody a větru do podoby skalních věžiček. Scenérii si nejlépe prohlédnete z lodi, takže je to přední destinace pro výletní plavby. Vydejte se poznávat ikonické pohledy v Halong Bay při výletu minimálně s jedním přespáním, protože jednodenní výlet na toto místo nestačí. V zátoce se nachází spousta jeskyní, do nichž můžete vstoupit, včetně Hang Sung Sot („Jeskyně Překvapení“) se třemi mamutími jeskyněmi a jeskyně Hang Dao Go s úžasně podivnými stalagmity a stalaktity. Pro většinu lidí je však zlatým hřebem samotná plavba mezi krasovými útvary a kochání se měnící se scenérií se skalními věžičkami, kolem nichž proplouvají.

 

Ho Či Minovo Město

Pokud Vás zajímají velká města, návštěva Vietnamu by nebyla kompletní bez cesty do Ho Či Minova Města (dříve Saigonu), frenetického obchodního srdce země. V ulicích spatříte šílenou dopravní zácpu aut a motorek, najdete mimořádně kosmopolitní scénu restaurací a kaváren, ale také nejlepší nakupování v zemi. V centru města se nachází Dong Khoi, relativně malý a snadno schůdný centrální okrsek, kde se nachází většina pamětihodností. Najdete zde Muzeum Ho Či Minova Města (HCMC Museum) se skvělou sbírkou artefaktů, které vyprávějí příběh města, a velkolepou katedrálu Notre Dame, postavenou Francouzi na konci 19. století. Podívejte se do nedalekého starého okrsku Da Kao, kde spatříte krásné příklady francouzské koloniální architektury, a také navštivte Jade Emperor Pagoda (Ngoc Hoang – Pagoda Nefritového Císaře“) s oslnivou přehlídkou buddhistické a taoistické ikonografie. Poté si milovníci historie nesmí nechat ujít Muzeum vietnamské historie (na Nguyen Binh Khiem, Ben Nghe Ward, District 1)  s vystavenými hromadami nálezů z různých archeologických lokalit. Pro mnoho návštěvníků hlavní atrakce se nachází kousek od centra města na ulici Nguyen Thi Minh Khai Street. Palác Znovusjednocení (známý také jako Palác Nezávislosti), byl sídlem prezidenta Jižního Vietnamu. Je znám především jako místo, kde se 30. dubna 1975 zastavily severovietnamské tanky, což znamenalo konce vietnamské války. Je to fascinující místo stále s nábytkem z 60. let stále na svém místě. Vedle se nachází válečné muzeum War Remnants Museum, které je sice jasně zaujaté, ale přitom představuje znepokojivý obraz válečné brutality a mnoha zvěrstev, která napáchalo americké vojsko během války ve Vietnamu.

 

Historické město Hue

Jedním z historických měst v zemi je Hue, které je plné památek z doby vlády dynastie Nguyen (19. století). Císařské Zakázané město ležící na březích krásné Parfémové řeky je obrovský areál obehnaný hradbami o délce 2,5 km. Když jím budete procházet, všimněte si nádherné Poledníkové brány (Ngo Mon Gate), Paláce Thai Hoa s dřevěným lakovaným interiérem, Rezidence Dien Tho, kde žila císařovna-matka, a paláce Síň mandarínů („Halls of Mandarins“) se zachovalými nástěnnými malbami. Mimo zdi Zakázaného města najdete závratné množství historických památek a lokalit. Jedním z nejlepších způsobů, jak si je prohlédnout (jsou totiž rozmístěny poměrně daleko od sebe), je při plavbě po Parfémové řece. Při celodenním výletě ve člunu tak můžete spatřit několik královských hrobek a několik pagod. Pokud budete mít málo času, nejzajímavější pro návštěvu je Hrobka císaře Tu Doc a nejvýznamnější pagoda v oblasti Thien Mu Pagoda, jejíž věž se tyčí do výšky 21 m.

 

Národní park Phong Nha-Ke Bang

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 3

Jedno z nejlepších míst ve Vietnamu pro milovníky průzkumu jeskyní je NP Phong Nha-Ke Bang (UNESCO), dramaticky působící krasová horská formace provrtaná obrovskými jeskyněmi, v nichž můžete spatřit skvělou přehlídku stalaktitů a stalagmitů. Nejoblíbenější destinací v parku je Paradise Cave („Rajská jeskyně“), která se táhne neuvěřitelných 31 km pod zemí. Zdejší zející jeskyně jsou skutečně mimořádné. Tu Lan Cave je „mokrá jeskyně“ a její návštěva zahrnuje plavání v podzemní řece v jeskynním systému. Další oblíbenou jeskyňářskou destinací je komplex Phong Nha Caves, do jehož vnitřku se dostanete na člunu. NP Phong Nha-Ke Bang je přístupný ze Son Trach.

Největší jeskyně světa

Ruiny My Son

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 4

Obklopeny horami porostlými bujnou džunglí se ukrývají ruiny starého chrámového města z doby království Čampa (Champa). My Son pocházejí ze 4. stol.n.l. a staré hinduistické náboženské centrum sloužilo především v době od 7. do  10. století, přičemž bylo opuštěno ve 13. století a následně zcela zchátralo. Dnes zde stojí asi 20 chrámových staveb, všechny vybudované z cihel či pískovcových bloků, na nichž jsou patrné pozoruhodné vlivy různých asijských říší včetně Indie a Malajsie. Zatímco chrámy ve Skupině B jsou nejstarší, ve Skupině A se dříve nacházela nejvýznamnější část lokality, která však byla úmyslně zničena americkými vojáky během vietnamské války. Na místě je dnes muzeum se spoustou informací o Čampském království. K ruinám v My Son se dostanete z Hoi An.

 

Město Hoi An

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 5

Krásné Hoi An je nejpůsobivější město ve Vietnamu se spoustou zachovalé historické architektury. Stará čtvrť je příjemným místem, kde se můžete procházet a poznávat: je plná domů obchodníků z vrcholného období Hoi An coby centra obchodu (15. století), kdy bylo město významným místem setkávání japonských a čínských obchodníků, kteří sem přicházeli pro místní hedvábí. Mnoho starých domů obchodníků bylo zpřístupněno veřejnosti, takže se můžete s těmi dobami seznámit. Nejlepší pro návštěvu je dům Tan Ky House ze 17. století s pozoruhodnými architektonickými a dekorativními prvky. Hlavním symbolem Hoi An je však krásný krytý Japonský most na západním konci ulice Tran Phu Street, zatímco nedaleký Assembly Hall of Fujian Chinese Congregation („Sbor Číňanů z Fu-ťienu“) je nejzdobnější chrám ve městě. Ve městě je rozeseta řada malých pagod a muzeí, ale skutečný půvab Hoi An spočívá v procházení se ulicemi starého města a obdivování dobře zachovalých historických domů.

 

Krajina v okolí města Sapa

Krajina se zelenými rýžovými poli kolem města Sapa, ohraničená skalnatými vrcholky pohoří Hoang Lien (které je známé také pod názvem Tonkinské Alpy), je místem, kde najdete nejkrásnější výhledy na vietnamský venkov. Hluboká údolí jsou domovem pestré směsi etnických menšin, k nimž patří Hmongové a národy Giay a Red Dzao. Zvlněné kopce jsou pokryty terasovitými rýžovými poli a shlíží na ně nejvyšší vrchol země Fansipan (3143 m). Jedná se o přední destinaci pro treking se spoustou možností pro jednodenní túry mezi vesničkami a s úžasnými horskými výhledy. Samotná Sapa představuje hlavní základnu: je to staré francouzské horské město, dnes rušné a stále rostoucí turistické centrum, které je v přímém kontrastu ke klidné úrodné krajině hned za dveřmi.

 

Metropole Hanoj

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 6
Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji

Vietnamská metropole Hanoj představuje frenetický tep země a místo, které návštěvníky zmate stejně tak jako okouzlí. Velký chaos, motorkové šílenství, znečištění a stálý povyk pouličních prodejců může být pro některé příliš, ale pokud se chcete ponořit do místního městského života, Hanoj je ideálním místem. Ve staré čtvrti se setkáte s kouzlem zchátralých míst a milovníci historie zde najdou pár pozoruhodných muzeí. Vietnamské muzeum etnologie a Vietnamské muzeum umění představují vynikající seznámení s rozmanitými řemesly v zemi, zatímco Ho Či Minovo Mauzoleum je poctou zakladateli moderního Vietnamu.

 

Pláž Nha Trang

Nha Trang vede, pokud jde o písek a moře. Dobře udržovaná pláž se táhne 6 km na pobřeží centrálního města Nha Trang a v létě bývá plná místních rodin na dovolené, ale také zahraničních návštěvníků. Naleznete zde vynikající podmínky pro plavání a speciálně k tomu vyhrazená místa, a také udržovaná odpočinková místa, takže se jedná o skvělé místo pro relax na slunci a písku. Až Vás opalování přestane bavit, navštivte starý chrám Po Nagar Cham Towers na severní straně hned za mostem Xom Bong Bridge. Chrám aktivně sloužil minimálně od 7. století (ale někteří historici říkají, že se jednalo o náboženské místo už mnohem dříve). Také je zde zajímavé muzeum věnované práci francouzsko-švýcarského lékaře Alexandre Yersina, který objevil příčinu dýmějového (bubonického) moru a založil výzkumný ústav Nha Trang’s Pasteur Institute (který dodnes provádí v zemi programy vakcinace).

 

Tunely Cu Chi

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 7

Tunely Cu Chi představují fascinující zážitek pro všechny cestovatele, nejen ty, kdo se zajímají o moderní vietnamské dějiny a válečnou historii. Je to rozsáhlý komplex tunelů, který měl v době vietnamské války délku více jak 250 km a umožňoval vojákům Viet Congu působit a komunikovat v oblasti kolem Ho Či Minova Města. Dva krátké úseky této sítě můžete navštívit s průvodcem, který Vás zavede do úzkých neosvětlených prostor (takže určitě nejsou vhodné pro klaustrofobiky). V některých místech je potřeba se doslova plazit po kolenou. K tunelům se dostanete buď z vesnice Ben Dinh (oblíbenější možnost), nebo z vesnice Ben Duoc.

Tunely Cu Chi a demilitarizovaná zóna

Národní park Ba Be

Tichý NP Ba Be je úžasný díky svým třem propojeným jezerům Ba Be, lemovanými skalnatými krasovými vrcholky a hustě zalesněnými svahy. Většina návštěvníků se sem vydává za poklidnou plavbou ve člunu či na kajaku po jezeře a za průzkumem blízkých jeskyní plných stalaktitů a stalagmitů. Ale aktivnější jedinci zde naleznou vynikající možnosti pro pěší túry a trekking v kopcích mezi vesnicemi obývanými etnickými menšinami. Je to z nejklidnějších míst v zemi a cestovatelé, kteří zde stráví noc, bývají ubytováni v tradičním domě na kůlech na břehu jezera, což jim umožní poznat prostý život na zdejším venkově.

 

Delta Mekongu

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 8

Samý jih Vietnamu je místem, kde mohutná řeka Mekong konečně dosahuje moře v labyrintu vodních toků, které se vinou rozsáhlou záplavovou oblastí. Delta je mimořádně zelená, s výhledy na políčka a mangrovy, a plná místního života s chaotickými plovoucími trhy, které můžete navštívit na člunu (takže patří k nejzajímavějším regionům, které můžete navštívit). Město Can Tho je nejoblíbenější základna pro turisty v oblasti, protože leží blízko plovoucích trhů ve Phong Dien a Cai Rang, zatímco při lodním výletu z města Ca Mau můžete poznávat Mangrovový les U Minh a Přírodní rezervaci Cau Mau.

 

Mui Né a jeho pláže

Hlavní turistické atrakce Vietnamu 9

Kdysi ospalé rybářské město Mui Né se rozvinulo do podoby krásného plážového letoviska a přední destinace pro plachtění, windsurfing a kitesurfing. Ve srovnání s jinými plážovými destinacemi ve Vietnamu však zůstává Mui Né relativně neznámé, což znamená čisté pláže a tiché útočiště po většinu roku. K nejoriginálnějším atrakcím Mui Né patří přírodní červené písečné duny Red Sand Dunes hned za městem, kde mohou návštěvníci bobovat na písku nebo si vypůjčit vozík do dun a prožít trochu adrenalinu. Mezi nedalekými rybářskými vesnicemi a vysokými oranžově zbarvenými vápencovými formacemi se ukrývá Suoi Tien („Potok víl“), pomalu plynoucí teplý potok, který vypadá téměř jako chodník, jak je mělký. Můžete se po něm vydat až na jeho konec k vodopádu. Pokud byste se chtěli vydat dále od pobřeží, najdete zde také ruiny chrámů Po Shanu Cham Towers, což jsou zbytky Čampského království, které vládlo v oblasti před mnoha staletími.

Co je potřeba vědět před cestou do Vietnamu

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Vietnamu?

Ve Vietnamu se projevují silné monzuny a probíhají monzunová období, kdy města i krajinu zasáhnou silné deště, které často způsobí povodně a sesuvy bahna. Pokud tedy plánujete cestu, nejlepší doba pro návštěvu Vietnamu je během suchého období, které trvá od prosince do února.

Ale je zde pár výjimek. Jih Vietnamu, kde leží také Ho Či Minovo Město, má tropičtější klima s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí po celý rok. Když se do těchto oblastí vydáte v chladnějších měsících, znamená to menší vlhkost a teploty mezi 25 °C a 30 °C (jinak bývá přes 30 °C i přes 40 °C), což je příjemnější pro návštěvu pamětihodností. Na severu země se však v mnoha oblastech dostavuje skutečná zima. V Hanoji bývají v prosinci a v lednu teploty mezi 15 °C a 20 °C a v horách v oblasti Sapa na severu dokonce i trochu sněží.

Pokud se vydáte do Danangu na pláže nebo budete projíždět historickým městem Hoi An, nejlepší doba je od února do května, kdy se teplota vody i vzduchu pohybuje mezi 20 °C a 30 °C, což je ideální počasí na pláž. Období dešťů, a především měsíce září a říjen, přinášejí silné deště a často velmi silné větrné bouře na pobřeží, proto je dobré se v této době oblasti Danang vyhnout.

Akční nabídka ubytování zde