Hyperion, nejvyšší strom světa, seznamte se

Hyperion, nejvyšší strom světa, seznamte se 1

Sekvojovec stálezelený jménem Hyperion objevili přírodovědci Chris Atkins a Michael Taylor ještě v roce 2006 v kalifornském národním parku Redwood.

Provizorně ho změřili a zjistili, že jde zřejmě o nejvyšší strom na světě. Jelikož si ale nebyli jisti technikou měření, oznámili svůj objev kolegům z vědecké obce. Tým vědců z Humboldtově univerzity neváhal a vybral se ověřit, zda je Hyperion opravdu tak obrovský, jak tvrdili Atkins a Taylor.

Využili přitom jednoduchou technologii: obyčejné měřící pásmo, které spustily z vrcholu stromu. Vylézt až na jeho špici však vůbec nebylo jednoduché. „Dostat se na strom nám dalo pořádně zabrat,“ řekl Steve SILLENE, který skupinu vědců vedl.

„Jeho nejspodnější větve začínají ve výši 25-patrové budovy, takže jsme museli použít samostříl. Na šíp jsme připevnili pevné rybářské lanko, pomocí kterého jsme pak ke větvím vytáhli provaz. Dostat se na vrchol nám trvalo několik hodin, ale nakonec se to podařilo.

„Přírodovědci zjistili, že Hyperion měří 115,6 metru, čímž si vysloužil titul nejvyššího stromu na světě. Už předtím se však divili, proč ho nikdo neobjevil dříve. Jen pár stovek metrů od něj se totiž nachází paseka která vznikla v 70. letech minulého století.

 
hyperion

Hyperion se vyhnul zkáze jen díky tomu, že předtím, než mohli dřevorubci pokračovat v práci, prohlásil tuto oblast prezident Jimmy Carter za národní park. Z hlediska věku je Hyperion stále mladík. Má asi 600 let, což je podle Silleta v lidských letech asi 20.

Oproti nejstaršímu stromu, který má 9 500 let, je hotovým dítětem. Přesné místo, na kterém Hyperion roste, vědci neodhalili. Bojí se totiž, že by se na něj pokoušeli vylézt zvědaví turisté, kteří by ho mohli poškodit.

Při pohledu na to, jaký nepořádek dokážou lidé zanechat v našich národních parcích, je za to musíme pochválit. Pod článkem najdete video, které zachycuje pokus o změření Hyperiona.