Icon A5: první soukromé letadlo pro všechny?

Icon A5: první soukromé letadlo pro všechny? 1

V oblasti letectví se v současné době dějí velké věci. Poukazují na to inovace, které jsou připraveny tak, aby je bylo možné uvést do praxe v příštích letech. V roce 2004 vytvořil Státní úřad v USA novou kategorii lehkých sportovních letadel. Udělal tak ve snaze, aby se stala soukromá letecká doprava dostupnější pro větší množství lidí. Legislativní to znamenalo volné pole pro vývojáře, kteří chtěli navrhovat a stavět lehké a cenově dostupné letadla pro dvě osoby.

Hned na to byla v Kalifornii založena společnost Icon Aircraft. Dnes nabízí své první obojživelné letadlo určené pro dva pasažéry. Model A5 je sportovním letadlem, které může vzlétnout a přistát na souši i ve vodě. Letadlo, které může létat v nižších nadmořských výškách a v méně přetíženém vzdušném prostoru, dokáže cestujícím nabídnout překrásné panoramatické výhledy na krajinu. Kdo by nechtěl vlastnit soukromé letadlo za poměrně nízkou cenu?

Přestože není pravděpodobné, že si bude moci každý dovolit létat, společnost Icon Aircraft nabízí takovou formu svobody a dobrodružství již za 180 000 EUR. Za tuto cenu jde opravdu o velmi dostupné soukromé letadlo. Ve srovnání s tím, kolik stojí soukromé stíhačky (několik desítek milionů) jde opravdu o velmi dobrou koupi. Vzletová hmotnost letadla A5 je 686 kg, a proto jej lze na výkonnějším automobilu snadno přepravit z jednoho místa na druhé. Křídla letadla se dají snadno složit.

Vzletová vzdálenost je pouze 216 metrů na zemi nebo 280 metrů na vodě, takže s letadlem lze vzlétnout nebo přistát téměř všude. Vzhledem k tomu, že letadlo je určeno pro začínající piloty, jednoduše se ovládá. Jeho vývojáři ho označují jako „slušné sportovní vůz s křídly“ přičemž jeho majitelé v USA budou na jeho pilotování potřebovat licenci (SPL). Tato licence opravňuje jeho provoz pouze během dne v případě dobrého počasí a nepřetíženého vzdušného prostoru. Nemělo by se s ním létat v noci ani v případě nepříznivého počasí.

První zákazník získal A5-ku v červenci 2015 a byl velmi spokojen. K dnešnímu dni společnost eviduje více než 1500 objednávek (objednal si ho například Předseda Google Eric Schmidt nebo závodník NASCAR Carl Edwards). Všichni potenciální kupci již zaplatili zálohu 5 000 USD.

Pro společnost je to dobrým impulsem k tomu, aby v její výrobě pokračovala v nezměněném tempu. Noví zákazníci, kteří si A5-ku objednají dnes, se jí dočkají do roku 2019. Současná technologie výroby dokáže celý proces urychlit. Ať už bude ICON Aircraft s výrobou svých letadel opozdí nebo ne, očekává se, že už brzy bude moci mnoho lidí pochlubit svým soukromým letadlem.