Internet dostupný už i na Kubě

Internet dostupný už i na Kubě 1

Jedna z posledních komunistických zemí pomalu ale jistě otevírá své brány do světa. Vláda na Kubě totiž oznámila, že na dvou místech v hlavním městě, Havaně, zpřístupní domácí internet široké veřejnosti.

Místní obyvatelé tak budou mít šanci nahlédnout za hranice dosavadní cenzury a omezenosti. Internet si mohou zřídit i majitelé barů či restaurací. Dosud bylo na Kubě povolena domácí internetové připojení pouze diplomatem či zaměstnancům zahraničních firem.

Netřeba však očekávat, že tamní občané budou moci navštěvovat jakékoliv internetové stránky, bavíme se přece jen o Kubě, zemi, která v celosvětovém srovnání patří mezi oblasti s nejméně využívaným internetem. Přístup k němu má zhruba 5 – 25% obyvatel, především politici a jejich rodiny.

Zatím nevíme, kdy se obyvatelé Havany dočkají a jaké budou ceny, o připojení by však měla postarat čínská firma Huawei. Loni se sice na Kubě otevřeli veřejné Wi-Fi spoty, ale částka 2 eur za hodinu je pro místní vysoká, pokud vezmeme v úvahu, že představuje téměř desetinu jejich měsíčního platu. Tento rok by ve zmíněném městě mělo přibýt 30 nových míst.