„IT GIRLS“ A TO, CO JSTE O TOMTO POJMU ANI NETUŠILI!

"IT GIRLS" A TO, CO JSTE O TOMTO POJMU ANI NETUŠILI! 1

Pojem „it girl“ je momentálně jedním z nejpoužívanějších v módní branži. Ne každému je však znám, proto si ho trochu přiblížíme.

Neexistuje však žádná ustálená definice. V krátkosti bychom mohli říci, že „it girl“ je dívka nebo žena, která má vše, co chcete mít vy a (možná) nemáte. Můžeme tím rozumět i mladou ženu, ze které sexappeal přímo srší, aniž by se o to vůbec snažila.

Přejděme však k samotnému pojmu. Tato fráze údajně vznikla jako slangový pojem ve vyšší třídě britské společnosti někdy počátkem 20. století. Už v literatuře se pojem „it“ používal k označení něčeho výjimečného. Rudyard Kipling vydal v roce 1904 krátkou povídku, v níž se snažil vysvětlit, co znamená „it“:

“To není krása, nedá se o tom ani mluvit. Je to prostě, it.”

Tento výraz získal celosvětovou pozornost již v roce 1927, kdy společnost Paramount Studios vydala film s názvem It, v němž hlavní roli získala Clara Bow. Film byl natočen podle knihy známé anglické novelistky Elinor Glyn, které se připisuje vytvoření pojmu „it girl“. Vymyslela ho už před tím, než vydala tuto knihu, ale je definitivně zodpovědná za to, jaký dopad měla tato fráze na kulturu dvacátých let minulého století. Spisovatelka se ke své knize vyjádřila takto:

“Pokud jste, it ‚, vyhráli jste všechny muže, pokud jste žena a všechny ženy, pokud jste muž. , It ‚může být stavem mysli, stejně jako fyzickou atraktivitou.”

Zajímavostí je však i to, že první ženou označovanou jako „it girl“ byla právě starší sestra zmíněné spisovatelky. Couturiérky Lucy, lady Duff-Gordonová, byla známá také pod přezdívkou „Lucile“, tedy jménem, ​​pod kterým vedla exkluzivně salony v Londýně, Paříži či New Yorku. Lucile byla první designérkou, která představovala své kolekce na molech spolu se světly a hudbou, čímž inspirovala i dnešní módní přehlídky. Byla známou i díky tomu, že prosadila sexualitu jako důležitou část módy a to prostřednictvím navrhování spodního prádla.

Lucy vedle kariéře designérky měla i svůj „sloupeček“ v magazínu Harper Bazaar, kde mimo jiné jednou napsala:

„… Potkala jsem svou velmi ženskou a dobře zabezpečenou kamarádku, měla na sobě své nejnovější šaty z Paříže … cítila, že je it, it ‚a byla dokonale šťastná.“

Fráze „it girl“ zažívá svůj comeback již od roku 1990, i když až nyní dosáhla svého vrcholu. V současnosti se tímto pojmem označuje většinou mladá atraktivní žena, která má pozornost médií, ale až přímo nepřiměřené ke svým osobním úspěchem. Samozřejmě, tato pozornost je dočasná a nestálá – z „it girls“ se mohou stát známé celebrity, nebo jejich sláva časem opadne a ony upadnou do zapomnění.

Existuje samozřejmě i pojem „it boy“, no je daleko méně používán.

Pro ještě lepší pochopení slovního spojení „it girl“, doporučujeme prohlédnout si dokumentární film z produkce Robin Melanie Leacockovej It girls z roku 2002, který podává obraz o takových ženách na Manhattanu během newyorského fashion weeku.

Takže naše konečná definice „it girl“ zní následovně:

„It girl“ je mladá žena, zdravě sebevědomá, přirozeně krásná. Je to žena, která ví, kým je a ještě lépe ví, co chce. Má neuvěřitelnou charisma a šarm, všude kam přijde, je její plno, co jí vyhovuje, protože je ráda středem společnosti, v níž se pohybuje. Stejně je to, když odejde – zanechává po sobě dobrý dojem.

Věnuje se módě a umění, nebojí se být sebou a nenosí vždy nejtrendovější kousky, protože svůj styl si vytváří sama a tudíž obléká si to, co sama chce. Má dobrý vkus snad na všechno a ve všem se jí daří – má skvělou práci, skvělý byt a skvělou rodinu. Ví však, že jako každá lidská bytost, ani ona není dokonalá, ale všem kolem sebe tak připadá, zejména díky své charismatu a vnitřní kráse, kterou tím pádem následuje i ta venkovní.

Pokud někdo chce být také „it girl“, nesmí zapomínat na to, že se jí nestane jen díky materiálním věcem. Jsou nápomocné, ale větší prioritu je osobnost.

Nejznámější „it girls“: Alexa Chung, Cara Delevingne, Suki Waterhouse