Izraeli záleží na našich životech

Izraeli záleží na našich životech 1

Zůstat zdravý je v dnešních podmínkách velkoměst výzvou. Ty z hlediska životního prostředí bojují zejména s nadměrným znečištěním ovzduší, které se společně s nedostatkem čisté pitné vody a špatnou hygienou stává nejčastější příčinou předčasných úmrtí.

Už dříve jsme vám představili Sense , věcičku, která mimo jiné měří počet pylových částí a prachu nacházejících se v pokoji, což má zajistit zlepšení kvality spánku.

zene_zelen

Dnes si přiblížíme aplikaci shromažďující obdobný typ dat, avšak s podstatně významnějším globálnějším dosahem. Podstatně významnějším proto, protože se nedotýká jen jednotlivců, ale je to problém všech, nás lidí, strategických výrobních podniků, jakož i jednotlivých vlád.

Problém, který je nutno řešit. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace zemřelo v roce 2012 přibližně 7 milionů lidí na následky znečištěného ovzduší, což je dvakrát více než byly její nejvyšší předchozí odhady.

Breezometer

breezometer-real-time-air-pollution-mapping-4-638

Jak zní výstižný název aplikace, sleduje a interpretuje úroveň znečištění ovzduší přímo v ulicích, a hlavně v reálném čase. Její vývojáři mají k dispozici aktuální údaje ohledně úrovně znečištění, které umí propojit se zdravotními doporučeními a statistikami.

Základ tvoří informace získávané ze stanic měřících samotné znečištění. Směr větru, jeho rychlost a další faktory poskytují přesné čtení hodnot znečišťujících látek i daleko od stanice.

Startupový tým sestává především z ekologických inženýrů, kteří tak díky odborné přípravě dokáží využít syrové údaje a udělat jejich užitečnými. Jak?

LogoPomocí aplikace vám přece napoví, který park je vhodnější pro vaše děti, vyberou nejzdravější cestu pro váš běh či poradí při správné koupi nemovitosti k bydlení.

Breezometer sice zatím neposkytuje řešení v boji se znečištěním, ale bezpochyby s sebou přináší vzácný zdroj dat o prostředí, ve kterém dýcháme, bezprostředně provázaných na náš zdravotní stav a životní styl.

O tom, že Izraeli není (ne) kvalita našeho ovzduší lhostejná, svědčí další připravovaný startup z domácí dílny. Oxie, první zařízení efektivně čistící vzduch bez maskování si obličeje, které má chránit uživatele před všemi druhy škodlivin:

prach, kouř, pyl a dokonce i toxické plyny, viry a bakterie. Údajně má být dostatečně malé, aby se jeho nositeli vešlo pod límec, bez omezení vlastního pohodlí. Ale to už předbíháme … více v prosinci.