Jak poznávat přírodu Finska odpovědně

Jak poznávat přírodu Finska odpovědně 1

Většina Finska se choulí pod přikrývkou hustých divokých lesů skýtajících domov pro rozmanité druhy živočichů. Díky tomu patří zdejší příroda k nejlepším v Evropě: z odlehlých skrýší můžete zahlédnout medvěda, vlka a rosomáka, ponořit se do pasteveckého života Sámů nebo vyrazit na saních tažených psy husky do polární oblasti. Tohle vše je přitom tak etické, jak jen může být, protože Finové jsou pozoruhodně v souladu s přírodou. Z mnoha dalších vybíráme následující zážitky.

 

Pozorování medvědů hnědých

Když jaro ve Finsku přechází v léto a sníh mizí, začne lákat prostor a odlehlá samota polárních lesů a bažin. Můžete strávit noc ve společnosti hnědých medvědů v rezervaci

Wild Brown Bear Centre zaměřující se na jejich ochranu. Přírodní rezervace leží osamocená v oblasti Lentiira, kde východní Finsko nepozorovaně přechází v divočinu v Rusku.  Zdejší lesy jsou tak znepokojivě tiché, že slyšíte tlukot vlastního srdce, každé zašustění v kapradinovém podrostu a možná také zahlédnete oči, které Vás hladově pozorují. Ale nebojte se: zdejší medvědi hnědí nejsou tak agresivní jako jejich severoamerický příbuzný grizzly. Přitom budete doslova tajit dech, když se medvěd přiblíží až k Vašemu úkrytu a bude tak blízko, že uslyšíte jeho chraplavé čenichání. Jeho spatření je adrenalin a kouzelný okamžik zároveň.  Jaro navíc přináší hopsavá mláďata, která spatříte hrát si v bažinách posetých suchopýrem, což působí jako scéna z pohádkové knížky. Budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout některé další zvíře z finské „velké 5“, což je rosomák, vlk, rys a los (kromě medvěda) se skupinou a průvodcem z některého z obecních úkrytů. Pokud se věnujete fotografování, přijďte v období bílých nocí na vrcholu léta pro vzrušující blízká setkání v sólo úkrytu. Luxusní chaty jsou snem pro rodiny s dětmi, se spoustou prostoru pro pozorování medvědů v soukromí.

Akční nabídka ubytování Lentiira Holiday Village

 

Jízda na saních tažených psy husky 

Jak poznávat přírodu Finska odpovědně 2

Jízda na saních tažených psy je ve Finsku způsobem života už po staletí. Dnes už to není jen způsob, jak se dostat z jednoho místa do druhého, ale oblast podporovaná téměř zcela návštěvníky dychtivými se projet po sněhu. Finsko má legislativu týkající se životních podmínek zvířat patřící k nejtvrdším na světě a chovné stanice psů husky jsou každoročně navštěvovány a hodnoceny úředními osobami. Zatímco psi husky mají rádi strukturu a trénink v tažení saní (mushing), je důležité také poznat kvalitu života tažných psů mimo službu. Bear Hill Husky je rodinná chovná stanice psů husky v Rovaniemi ve finském Laponsku nabízející jízdy se psím spřežením, ale rádi také zaměřují pozornost návštěvníků jinam. Tak se mohou návštěvníci krátce projet na saních krásným okolním lesem a zbytek času strávit poznáváním skutečného života tažných psů: jít se psy na procházku, hrát si se štěňaty a starými psy, a pozorovat metody a techniky výcviku. Každý pes má jméno a příběh, a personál se o něj rád podělí.

Akční nabídka ubytování Villa Happy Fox

 

Pozorování vlků

Hlubokými temnými lesy východního Finska se plíží plachý vlk, jeden z největších predátorů v zemi. Když se Vám nějakého podaří spatřit v divočině, je to zážitek, na který budete navždy vzpomínat. Lentiira, která se dotýká ruských hranic, patří k nejlepším místům, a šance na spatření jsou skvělé z úkrytů ve Wildlife Safaris Finland v době od června do září. Léto také nabízí nejlepší světlo pro fotografování. V  osamělém regionu je pouze les a voda a volně se zde potulují vlci. Nikdy není záruka, ale vícedenní pobyty desetinásobně zvyšují Vaše šance na jejich spatření. Vlci sem přicházejí přes hranice z Ruska asi od roku 2000 a v sezoně bývá možné je spatřit 4-5x týdně. Fotografické pěší túry a pobyty s pozorováním divokých zvířat kladou velký důraz na ochranu a podařilo se jim snížit pytláctví.  Soukromé úkryty skýtají nejlepší příležitosti pro fotografování a pozorování vlků ze vzrušující blízkosti. Kromě vlků se Vám může podařit zahlédnout medvěda hnědého, rosomáka, soba, losa severoamerického a (pokud budete mít mimořádné štěstí) poletušku slovanskou (druh veverky). Také milovníci ptactva jsou zde ve svém živlu, protože pravidelně je možné spatřit orla skalního a mořského, datla, lejska černohlavého, sluky, budníčka většího a poštolku. Přitom ani nemusíte s sebou tahat veškerou výbavu: spací pytle, dalekohled a fotoaparát si můžete vypůjčit až na místě.

Nellim u finského jezera Inari

Sámové a pastevectví sobů

Pastevectví sobů je po celá staletí hlavní obživou domorodých Sámů v Laponsku. Sobi kdysi měli zásadní význam pro přežití těchto kočovníků, kterým poskytovali jídlo, oděv, obchodní artikl a dopravu v odlehlém drsném prostředí. Výsledný vztah je mimořádný a odráží se v nuancích: Sámovém mají asi 1000 slov popisujících každý aspekt soba, od chování přes vzhled, pohyb až po osobnost. Doby se změnily, ale pastevci sobů, jako je rodina Orbasových, stále existují. Rodina, která žije asi 70 km od Rovaniemi, pase soby po celá desetiletí. Některé věci jsou stejné jako dříve, např. rodina dělá vše proto, aby žila ze země a bez elektřiny. Ale moderní přístup zahrnuje jízdu na sněžném skútru při shánění sobů a jejich krmení. Při své návštěvě můžete pomoci se stavbou plotu pro soby, připojit se k nim na procházkách lesem, a také ochutnat sobí polévku nebo sobí klobásy a přitom vést s rodinou dlouhé hovory odhalující komplexní cyklický vztah mezi zvířaty a jejich pastevci. Ve městě Salla asi 2 hodiny jízdy od Rovaniemi udržuje kolektiv sámských rodin jednu z posledních divokých populací sobů na světě v Salla Reindeer Park. Zde můžete vyrazit na samostatnou pěší túru v oploceném lese s bažinou, kde spatříte volně se pohybující soby. Výlety s pastevci sobů také zahrnují jízdy na saních a krmení zvířat uprostřed nádherné severní přírody.

Akční nabídka ubytování Sallainen Panvillage

 

Šance zahlédnout tuleně kroužkovaného

Tuleň kroužkovaný je krásný tvor žijící v jezeře Saimaa v jihovýchodním Finsku. Typické kroužky na srsti (které vypadají trochu jako slané skvrny od potu, které na oblečení někdy míváme my lidé), se vytvořily poté, co se v době ledové tato zvířata oddělila od ostatních tuleňů. Patří k nejohroženějším druhům tuleňů na světě z důvodu lidské činnosti. Populace dosáhla pouze něco přes 400 zvířat kvůli ochranným opatřením, ale jejich spatření bývá vzácné. Budete-li mít štěstí, můžete tuleně spatřit při výletě s pozorováním přírody, ale je mimořádně důležité se řídit pokyny průvodce a chovat odpovědně, abyste nenarušili růst populace. Během období bez sněhu a ledu (asi od května do června) se tuleni vyhřívají na skalách, kde je můžete spatřit. Později v létě to bývá obtížnější, protože pouze každých asi 10 minut vystrčí hlavu z vody, ale nikdy nevylezou na zem. Spatření mláďat bývá velmi vzácné. Z městečka Puumala se můžete vydat na za pozorováním tuleňů na ekologické lodi, které se zaměřuje na místní populaci asi 20 tuleňů. Komentované plavby nabízí rovněž NP Linnansaari. Než si vyberete výlet či plavbu, nebojte se klást otázky týkající se filosofie poskytovatele stran pozorování chráněných zvířat. Renomované společnosti zajistí, že pozorování probíhá vždy z dálky, takže přijde vhod dobrý dalekohled.

Šance zahlédnout polární zvířata

Jak poznávat přírodu Finska odpovědně 3

Arktida je domovem neuvěřitelné přehlídky živočichů, ale většina je velmi obtížně k vidění kvůli obrovskému rozsahu, velkému chladu a strohému terénu. Pokud budete chtít zahlédnout zvířata, která znáte z  dokumentárních filmů, zamiřte do přírodního parku Ranua Wildlife Park 80 km jižně od Rovaniemi. Laponská rezervace divokých zvířat leží hned u polárního kruhu a a přirozeně zapadá do lesa, přičemž spousta prostoru je věnována záchraně ohrožených arktických druhů, jako jsou lední medvědi, norci, rosomáci a vydry. Kromě toho rezervace pečuje také o další druhy: medvědy, polární lišky, sýce rosní (sovy), losy americké, pižmoně severní a soby. Park je přidružen k organizacím, jako je Evropský program pro ohrožené druhy (EEP) a Evropská plemenná kniha (ESB), a také provozuje kliniku pro zvířata, kam je možné přinést ztracená a zraněná divoká zvířata a bude o ně postaráno. Ta, která dosáhnou dobrého zdraví, jsou vypuštěna zpátky do divočiny, zatímco ostatní zůstanou v rezervaci. Po setmění zde není žádné osvětlení kvůli ohledům na přirozené prostředí zvířat, takže pokud přijedete za tmy (což je v zimě většina dne), musíte si přinést baterku nebo čelovku (nebo si je v parku vypůjčit). Za příplatek je možné si objednat průvodce, což se vyplatí kvůli informacím o zvířatech a speciálním zážitkům, jako je krmení polárních lišek a dalších zvířat.

Akční nabídka ubytování Holiday Village Gulo Gulo

 

 

Pozorování rosomáka

Zalesněné úseky východního Finska jsou přehlídkou divoké fauny, ale je vzácné zahlédnout rosomáka sibiřského, který je dnes ve Finsku ohrožený. Patří do stejné rodiny jako lasičky a jezevci a je to plaché zvídavé stvoření, které žije osaměle, je dobrý lezec a dokáže neúnavně pochodovat. Navíc je to dobrý bojovník, který si troufne i na zvířata mnohem větší, např. vlka, soba, losa a dokonce i medvěda! Zodpovědně smýšlející agentura Taiga Spirit ve městě Kuhmo Vás zavede do lesní divočiny při safari výletě s fotografováním rosomáka, které se konají od března do října. Na jaře můžete rosomáka vidět, jak se plíží po sněhu, zatímco na podzim se vynořuje z lesa, který má v tu dobu červenohnědou barvu nebo odstín leštěného zlata. Kromě rosomáka se Vám možná podaří zahlédnout losa, soba caribou, medvěda hnědého nebo tetřeva hlušce.

Špicberky – zvuk ticha 

Pozorování ptactva v Liminganlahti

Celé Finsko je bohaté na ptactvo, ale na předním místě stojí Liminka Bay jihozápadně od města Oulu, záliv otevírající se do Botnického zálivu směrem ke Švédsku. Záliv lemovaný rákosím a borovicemi je jednou z nejvýznamnějších mokřin v Evropě, která přitahuje vodní ptáky, vzácné brodivé ptáky i dravce. Desetitisíce ptáků sem přilétají za potravou, hnízdit a odpočívat. Patří k nim vzácný břehouš černoocasý, sova puštík bělavý, strnad obojkový, bukači, moták pochop a rybák. Jarní tanec jespáků bojovných, let hus při západu slunce a podzimní migrace jeřábů popelavých představují nezapomenutelné sezónní okamžiky, kterých stojí za to být svědkem. Dřevěné chodníky vedou k mnoha pozorovatelnám ptáků kolem zálivu, kde nejlepší výsledky přináší ticho, trpělivost a slušný dalekohled. Pro lepší seznámení s ptáky a jejich domovem a vynikající příležitosti pro fotografování se můžete zúčastnit jednodenní pěší túry od Finnature.

Cestování po Finsku