Jak čistit displej notebooku

Jak čistit displej notebooku 1

Vědět, jak bezpečně vyčistit displej notebooku, je velmi důležitá dovednost vzhledem k jejich jemné povaze a tendenci být magnetem na prach.

Možná jste z čištění displeje notebooku nervózní vzhledem k jemné povaze elektroniky, ale pokud budete postupovat podle níže uvedených tipů a dotýkat se lehce, mělo by vše být v pořádku. Nejprve však několik věcí, kterým se máte v každém případě vyhnout.

 

Co nedělat

Nepoužívejte papírové utěrky ani hedvábný papír

Papírové utěrky/ručníky nebo hedvábný papír se mohou zdát dostatečně měkké na displeje a monitory, ale ve skutečnosti jsou překvapivě abrazivní. Jak je uvedeno níže, nejlepší je hadřík z mikrovlákna.

Nepoužívejte čisticí prostředek na okna ani koncentrovaný alkohol

Může Vás instinktivně napadnout použít čisticí prostředek na okna, ale to je opravdu špatný nápad. Účinné látky, které se často nacházejí v čisticích a odmašťovacích prostředcích na okna, mohou způsobovat korodování povrchu displeje, potenciálně situaci zhoršit a odstranit možné ochranné ošetření pocházející z výroby. Stručně řečeno, můžete to udělat jednou či dvakrát, ale říkáte si tím o problémy a je lepší se tomu vyhnout. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje vysoce koncentrovaný alkohol. Apple říká, že lze bezpečně používat ubrousky se 70 % isopropylem nebo 75 % etylalkoholem, ale pokud používáte jiný technický alkohol, doporučují pro jistotou ředění 50:50 destilovanou vodou (ne kohoutkovou, protože ta může obsahovat abrazivní minerály).

Žádný druh čisticího prostředku nestříkejte přímo na obrazovku

Možná na lehké šmouhy nebudete žádnou kapalinu potřebovat, ale pokud už potřebujete použít vodu nebo zředěný alkohol, vyhněte se stříkání přímo na displej – to je recept na poškození, pokud by nějakým způsobem prosákla škvírou nebo kapala na klávesnici. Místo toho nastříkejte čisticí roztok na hadřík z mikrovlákna. Pamatujte, že stačí jen málo, a přestože je snadné přidat, mnohem obtížnější bývá promáčený hadřík vyždímat.

Při tom všem, co byste tedy měli dělat? Zde je návod, jak vyčistit displej notebooku bez poškození.

 

Co budete potřebovat

Probrali jsme tedy to, co byste neměli používat. A co byste měli mít ve svém arzenálu na čištění displeje notebooku? Hlavním nástrojem, který budete potřebovat, je hadřík z mikrovlákna. Nositelé brýlí budou znát: jsou to extrémně měkké kousky látky navržené k odstranění prachu a nečistot, aniž by způsobily jakékoli škrábance na jemných površích. Pokud se snažíte zbavit něčeho trochu problematičtějšího, můžete zkusit houbu. Ale ujistěte se, že je to nová, protože nechcete, aby byla situace horší než předtím. Pak jsou tu čisticí prostředky, pokud budou potřeba. Jak už bylo zmíněno, voda z kohoutku nestačí: obsažené minerály mohou způsobit škrábance a upřímně řečeno, nestojí to za riziko. Pořiďte si raději destilovanou nebo filtrovanou vodu. Pokud potřebujete něco odolnějšího, je tu izopropylalkohol. Ale je důležité jeho %: mělo by být 70% nebo méně, a pokud na to chcete jít superbezpečně, můžete ho ještě zředit výše zmíněnou destilovanou vodou.

 

Odstranění prachu

Na prach byste neměli potřebovat nic víc než vaši dobrou utěrku z mikrovlákna.

  • Vypněte notebook, abyste jasně viděli, kde je prach.
  • Jemně přitiskněte hadřík z mikrovlákna na displej a otírejte jedním směrem, abyste posbírali všechen prach.

 

Odstranění nečistot

Pokud nestačí hadřík z mikrovlákna, zkuste toto.

  • Vypněte notebook a odpojte jej ze sítě. Pokud je baterie vyjímatelná, můžete ji pro jistotu vyjmout, protože budeme pracovat s vodou.
  • Vezměte zbrusu novou houbu a navlhčete ji destilovanou nebo filtrovanou vodou. Vyždímejte ji tak, aby byla spíše vlhká než nasáklá.
  • Jemně houbu aplikujte na problémové oblasti, postupuje krouživými pohyby. Pokud ukápnete, ihned to setřete.
  • Po vyčištění nechejte displej uschnout na vzduchu, než notebook zavřete nebo jej znovu zapnete.

 

Náročnější čištění

Pokud na čištění displeje notebooku nestačila destilovaná voda, je čas na silnější zbraň: isopropylalkohol. Pamatujte, že máte používat pouze 70 % nebo méně a pro jistotu jej ještě můžete zředit destilovanou vodou.

  • Vypněte notebook a odpojte jej ze sítě. Znovu, pokud je to možné, vyjměte baterii, ačkoli u moderních notebooků tato možnost často není.
  • Čisticí roztok naneste na hadřík z mikrovlákna.
  • Hadříkem třete znečištěné místo v malých kruzích; příliš netlačte.
  • Jakmile nečistoty zmizí, před zavřením notebooku nebo jeho opětovným zapnutím nechte notebook otevřený na vzduchu.

Jak čistit klávesnici notebooku