Jurské pobřeží v Anglii

Jurské pobřeží v Anglii 1

Jurské pobřeží v Dorsetu nabízí vysoké bílé skály, zříceniny hradů a tradiční anglické hospody s místním pivem. Zde se dozvíte, kam se vydat při návštěvě Jurského pobřeží na jihu Anglie.

Jurské pobřeží v hrabství Dorsetu se táhne po délce 153 km na jižním pobřeží Anglie. Do výše čnící bílé útesy nad dorážejícími vlnami představují ikonický obrázek této části země. Pobřeží Dorsetu nabízí scenérie patřící k nejlepším ve Velké Británii, naleznete zde však mnohem víc než jen úžasný vyhlídky. Můžete prozkoumávat pobřežní skalní jezírka v malých zátokách nebo lenošit na dlouhých zlatavých plážích. Můžete obdivovat působivé zříceniny hradů nebo hledat dinosauří fosilie na zdejších plážích, které neustále zvětrávají. Až se projdete po větrných pobřežních stezkách, zahřejte se v útulné anglické hospodě s místním pivem. Jurské pobřeží je to skvělé místo, kam se můžete vydat na pár dní či na týden. K hlavním lákadlům patří procházky anglickou venkovskou krajinou, místní světlé pivo, skryté zátoky a úžasná scenérie. Zde uvádíme naše doporučení, co dělat, jak cestovat a kde se ubytovat, a také pár tipů na dobré pivo i kávu.

Hlavní turistické atrakce Anglie 

Old Harry Rocks – křídové skalní útvary

Old Harry Rocks byly kdysi dva bílé křídové formace hrdě stojící na východním konci pobřeží Dorsetu. Jeden z nich („manželka Starého Harryho“) se však na konci 19. století zřítil do moře. Zůstal pouze Starý Harry, spolu s dalšími kamennými monolity rozesetými kolem pobřeží. Je to jeden z nejpůsobivějších úseků pobřeží Velké Británie se zářivě bílými křídovými komíny rozmístěnými jako dílky puzzle čekající na složení. Existuje několik možností, jak si je prohlédnout. Za prvé, můžete jít pěšky asi 25 minut po stezce od tradiční hospody Bankes Arms Inn Studland až na útesy u skalních formací. Za druhé, můžete si pronajmout člun v přístavu Poole Harbour, vyplout kolem pobřeží a prohlédnout si skalní formace z pohledu od hladiny. A za třetí, můžete se zúčastnit výpravy na kajaku: připravte se však na ledovou vodu, když budete pádlovat kolem skalních monolitů. Pokud se rozhodnete pro pěší výlet nebo pro plavbu na kajaku, pak se určitě také podívejte do Bankes Arms a dejte si pintu piva Fosilie Fuel, Solar Power či Studland Bay, což jsou „jurská piva“ (Jurassic Ales) místní výroby.

 

Hrad Corfe Castle

V 11. století přišli do Anglie Normané, kteří překročili kanál La Manche z Francie. Zemi rychle dobyli a začali stavět hrady na obranu své nové země. Jedním z prvních byl hrad Corfe, ze kterého je dnes zřícenina shlížející na kopce Dorsetu. Nejlepší pohled na hrad budete mít z kopce West Hill, což vyžaduje krátký, ale strmý výstup po stezce tvořené schůdky severozápadně od města. Ještě působivější scenérii pak spatříte, když se sem vydáte před svítáním za obzvlášť chladného dne, kdy zřícenina jako vyrůstala ze zlatavé mlhy, která se vine po kopci za ní. Také vesnice Corfe stojí za návštěvu: spatříte zde malé útulné hospody a nezávislé obchody spolu s atraktivními domy. Hlavním klenotem je však železniční zastávka Corfe Castle, která byla s láskou zrenovovaná do podoby, jak vypadala před téměř 100 lety.  Když si svoji návštěvu dobře načasujete, budete se moct svézt parním vláčkem Swanage railway, který jezdí po krátké trase ze severní části Corfe do městečka Swanage.

 

Zátoka Lulworth Cove s „pomačkanými“ skalami

Lulworth Cove je krásná kruhová zátoka obklopená táhnoucím se obloukem oblázků a v pozadí se strmými útesy. Když je příliv, je to jedna z nejatraktivnějších pláží ve Velké Británii. A když je odliv, objeví se pobřežní jezírka plná všemožných mořských živočichů. Přímo nad zátokou se nachází další zajímavý jev, Lulworth Crumple. Vrstvy černého, šedého a bílého kamene nad zátokou Stair Hole se pomalu bortí do moře. Skládají se ze střídajících se vrstev tvrdého vápence a pásů měkké břidlice, takže se skála „ pomačkala“. Lokalita představuje skvělé místo, které si můžete prohlížet celé hodiny. Dostanete se sem přes vesničku West Lulworth, kde je velké parkoviště, návštěvnické centrum, toalety a restaurace. Také je to vynikající počáteční bod pro krátkou procházku k Durdle Door.

 

Durdle Door – slavný skalní oblouk

Durdle Door představuje ikonický obrázek Jurského pobřeží. V průběhu času útočící vlny zerodovaly velkou část pobřežního vápence a zůstal pouze krásný přírodní oblouk vyčnívající z moře. Představuje nádherný pohled nacházející se jen 5 minut chůze od parkoviště. Ale byla by chyba rychle přijít a zase odejít: tato část Jurského pobřeží nabízí scenérie patřící k nejkrásnějším v Dorsetu. Hned vedle Durdle Door leží skvělá pláž Man O’War táhnoucí se do dáli. Pokud bude pěkné počasí, nenechte si ujít příležitost a vykoupejte se ve zdejších krytých vodách. A pokud počasí nebude tak pěkné, procházka po pláži u Durdle Door s výhledy na kolmé skalní stěny představuje příjemný způsob, jak strávit chladné odpoledne. Kdybyste měli hodně energie, vydejte se na túru po klikatících se stezkách vedoucích po okraji útesů, odkud uvidíte jak na pobřeží, tak na moře. Je to přitom jen jedna z mnoha tras pro krátké procházky nacházející se na Jurském pobřeží. Pokud se však rozhodnete právě pro okolí Durdle Door, poznáte, proč má ikonický status na pobřeží Dorsetu.  

Jurské pobřeží v Anglii 2
Durdle Door

 

Přístav Weymouth Harbour

Mnoho anglických přímořských měst má své nejlepší dny za sebou, protože je už dávno nahradily levnější a slunečnější destinace ve Španělsku. Ale Weymouth je omlazené město s funkčním přístavem. Koná se zde řada skvělých akcí a festivalů v Dorsetu a neměli byste si nechat tento anglický klenot ujít. Starý přístav ukrývá dobře zachovalou kombinaci starého a nového. Kdysi skladiště na mořských hrázích dnes nabízejí stylové hospody a hotely, zatímco retro pivovar tvoří pozadí na příjemném náměstí. Rybáři žijící svým tradičním životním stylem proplouvají na svých člunech po vodních trasách, v pozadí s pestrobarevnými domy proměněnými v bistra „fish and chips“ nebo s penziony nabízejími ubytování. Je to skvělé místo, které můžete pomalu prozkoumávat a nahlédnout přitom do místního života. Začněte hospodami na nábřeží Custom House Quay a procházejte místní podniky ve vedlejších ulicích; k nejoblíbenějším patří Fish ‘n’ Fritz. Pak se vydejte přes řeku prohlédnout si malebné uličky a místní tržiště.  

 

Abbotsbury – vesnice s labutí rezervací

Abbotsbury je tradičně anglický, jak jen může být, a představuje ideální cíl pro výlet autem na Jurském pobřeží (tvořil prostředí pro film podle knihy Daleko od hlučícího davu od Thomase Hardyho). Prohlédnout si zde můžete venkovský obchod, poštu, nezávislé obchody a čajovnu, a pak zamířit ke kapli sv. Kateřiny (St. Catherine’s Chapel) tyčící se na kopci. Kaple ze 14. století s valenou klenbou představuje působivý pohled sama o sobě, ale výhled odtud je ještě lepší. Odtud uvidíte až na pláž Chesil, která je vklíněná mezi kanál La Manche a mělkou přílivovou lagunu; je to úsek oblázků o délce 29 km, které tvoří nízký násep, a ten se někde zvedá až do výšky 15 m. Přicházejí sem rybáři z celého okolí lovit ryby ve hlubokých vodách plných obživy hned u pobřeží. Od března do října také můžete navštívit labutí rezervaci Abbotsbury Swannery. Zde se budete procházet po stezkách a pozorovat stovky labutí odpočívajících v chráněných vodách. V době hnízdění je to jediné místo na světě, kde se můžete projít kolonií hnízdících tichých labutí.

 

Přístavní městečko West Bay se zvlněnými útesy zlatavé barvy

Když budete pokračovat po Jurském pobřeží na západ, vápenec bude nahrazen pískovcem. Ve West Bay najdete místo strmých bílých útesů zvlněné vrstvy skály zvedající se nad oblázkovou pláží zlatavé barvy. Představují krásný pohled, především pokud se sem dostanete brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy světlo spolu s pobřežními vlnami vytváří kouzelný výjev. Pokud sledujte britský TV seriál Broadchurch, můžete poznat zdejší dramaticky působící krajinu. Existuje několik možností, jak si prohlédnout West Bay. Za prvé, projít se po pláži a obdivovat zdejší mimořádnou scenérii. Za druhé, vydat se na túru po útesech, odkud budete mít výhled na pobřeží z ptačí perspektivy. A za třetí, pronajmout si loďku a zamířit na moře, odkud budete moct obdivovat tento geologický div.  

 

Fosilie v Charmouth 

Útesy po celé délce Jurského pobřeží stále zvětrávají, drolí se a padají do moře. Čím měkčí je kámen, tím rychleji se drolí. Útesy u vesnice Charmouth patří k nejměkčím, jsou vytvořené z bahna, naplavenin a hlíny, a také plné fosílií. Vždy, když odpadne kus skály na zem, odhalí se nové fosílie. Když tedy budete na návštěvě v Dorsetu na Jurském pobřeží, projděte se po pláži v Charmouth, obraťte pár kamenů, a jistě v nich najdete otisky živočichů. V roce 2000 se zřítil velký útes a odhalil celou fosilizovanou hlavu dinosaura – tento ichthyosaurus spolu s mnoha dalšími fosiliemi je dnes vystaven v kulturním centru u pláže. Kulturní centrum také pořádá dvouhodinové „lovy fosilií“. Prvních 25 minut nabízejí vysvětlení, jak fosilie vznikají, a proběhnou v jejich muzeu plném zkamenělin. Zbytek pak probíhá na pláži s průvodcem, kdy se pokusíte nějaké fosílie najít. Tohle milují především děti.

 

Město Lyme Regis

Pokud byste si měli vybrat jen jedno město na Jurském pobřeží, které navštívíte, zvolte si Lyme Regis. Jeho historický přístav Cobb Harbour s pozadím náladově působících útesů je dobře zachovalý. Jeho plážové nábřeží ležící mimo hlavní silnice, má za pozadí barevné přístřešky a roztomilé domky. Na hlavní ulici pak najdete zajímavé nezávislé obchody, což je rarita ve Velké Británii. Zamiřte do prodejny Ammonite, kde si můžete vybrat z širokého výběru piva z Dorsetu a ginu ze západoanglického pobřeží. Pivovar Lyme Regis Brewery má výčep a prodává různé druhy řemeslného piva, přičemž stojí přímo nad bublajícím potůčkem. Dobrou kávu pak seženete v Amid Giants and Idols, jedné z mnoha nezávislých pražíren kávy na Jurském pobřeží. Je to skvělé místo, kde si můžete udělat základnu a vydávat se poznávat okolní část Jurského pobřeží. Co se týče ubytování, doporučujeme nedávno zrenovovaný hotel Pilot Boat Inn, který stojí v samém centru města a nabízí pár krásně upravených pokojů.

Devon v jižní Anglii

Akční nabídka ubytování zde 

 

KAM SE VYDAT DÁL

Kromě uvedeného výběru míst na pobřeží Dorsetu existuje spousta dalších pozoruhodných míst, kam se můžete vydat v jižní Anglii. Takže pokud sem přijedete autem, zde je pár tipů na krátkou zajížďku.

 

Cerne Abbas

Ve Velké Británii se nachází hned několik velkých křídových obrazců na zelených kopcích, nejpozoruhodnější z nich je ale jistě ten v Cerne Abbas. Byl vytvořen vyhloubením mělkých příkopů v trávníku a jejich zaplněním drcenou křídou, a bylo by skutečně hezké, kdyby postava obdařeného muže s palicí byla prastarým symbolem plodnosti. S větší pravděpodobností však byl vytvořen za temných nocí v 17. století několika bujnými teenagy. Možná si teď budete myslet, že město ležící pod ním je plné sexuálních maniaků, ale pokud se tam vydáte, naleznete místní jak slušně sedí v obecním kulturním sále a poslouchají přednášku o klíčových momentech ve vývoji ruského malířství…

 

Maják Shortland Bill Lightouse

Isle of Purbeck je poloostrov zasahující 8 km do kanálu La Manche. Na jeho konci se tyčí maják Shortland Bill. Červenobílá věž sama o sobě není nic zvláštního, ale můžete zdarma vystoupit na její vrchol a a popovídat si se strážcem majáku. Místo je obzvlášť hezké brzy ráno při východu slunce, když scénu ozáří slunce. A pokud počasí není dobré, neklidné moře vytváří působivou, ač ledově chladnou, scénu. Je to drsnější úsek britského pobřeží, takže se dobře oblečte.

 

Hradiště Maiden Hill

Pokud se zajímáte o historii, stojí za to navštívit dávné hradiště Maiden Hill. Kdysi zde stála největší a nejkomplexnější pevnost doby železné ve Velké Británii. Budovy se sice nedochovaly, ale řady náspů a příkopů ukazují, jak dobře bylo místo chráněné. Pro vstup dovnitř museli návštěvníci projít po stezce mezi náspy, která se vinula až nahoru hlavní bráně. Jejich příchod tak byl vidět dlouho dopředu a byla spousta příležitostí překazit případný útok. Dnes se sem návštěvníci dostanou z nedalekého parkoviště a pouze musí překonat bláto. Za deštivých dnů proto doporučujeme holínky a v každém případě velkou představivost.