Jak funguje chytrá žárovka a stojí za to si ji koupit?

Jak funguje chytrá žárovka a stojí za to si ji koupit? 1

Častá otázka, když jde o přijímání nových technologií, zní: jak to funguje? Jak fungují chytré žárovky? A pak následuje: mám si to pořídit? Na to odpovídáme: pokud Vás zajímá chytré osvětlení, pravděpodobně má smysl jít do toho a vyzkoušet je. Než to však uděláte, stojí za to podívat se na nejdůležitější funkce, které je třeba vzít v úvahu při výběru chytrého osvětlení pro Váš domov.

Když na Amazonu vyhledáte termín „chytrá žárovka“ (smart bulb), budete mít z čeho vybírat i s možnostmi, jak začít vytvářet automatizovaný domov. Vybírat můžete od standardních zasouvacích (bajonetových) žárovek až po šroubovací verze, vintage žárovky s vláknem, s duhovým barevným povrchem, jantarové či kouřové verze atd.. Všechny o sobě tvrdí, že mají snadné použití a jsou pohodlné, ale klíčem k úspěšné volbě je dívat se na technické detaily a vědět, na co se zaměřit při výběru typu, který se hodí k Vašemu domovu i smartphonu.

 „Jaký je rozdíl mezi chytrými žárovkami na WiFi a na Bluetooth? Jak funguje chytrá žárovka? Jsou chytré žárovky úsporné?“  Tyto otázky jsme si položili, a abychom téma trochu osvětlili, požádali jsme odborníky z předních společností zabývajících se chytrými žárovkami, jak 4Lite, LIFX, Philips Hue a Nanoleaf, aby nám poskytli zasvěcené informace.

 „Prodej halogenových a klasických žárovek byl ve Velké Británii už nějakou dobu pozastaven a nyní je oficiálně zakázán,“ říká Martin Carroll, ředitel společnosti LIFX. „Je důležité vědět, že ačkoli alternativy LED mohou zpočátku stát více, vydrží mnohem déle a jsou podstatně lepší pro životní prostředí. V konečném důsledku se náklady časem vyrovnají, přičemž některá chytrá LED světla vydrží až 10 let. Přidejte k tomu výhodu chytrých funkcí, které umožňují plánování, hlasové ovládání a řadu barevných možností, a nastene ten pravý čas provést nejjednodušší a cenově nejvýhodnější část modernizace domácnosti.“

Osvětlení může skutečně změnit vzhled a dojem domova a mít vliv na naši náladu a pohodu. A nejlepší chytré žárovky mohou být skutečně pozitivní.

Jak funguje chytrá žárovka a stojí za to si ji koupit? 2

Jak fungují chytré žárovky?

Ve srovnání s tradičními vypínači na stěně lze chytré žárovky ovládat bezdrátově, takže máte mnohem větší flexibilitu, když jste doma (a nemusíte slézt z pohovky, abyste zapnuli/vypnuli světlo). Mohou být také pohodlnou volbou, když jste mimo domov a chcete ovládat své osvětlení – zvláště pokud přemýšlíte, jak to udělat, aby to vypadalo, že jste doma, když nejste.

„Inteligentní LED žárovky obsahují software, který se připojuje k aplikaci, chytrému domácímu asistentovi nebo jinému chytrému příslušenství, takže můžete svá světla automatizovat nebo je ovládat na dálku. Tím se eliminuje potřeba tradičních nástěnných vypínačů,“ říká Giuliano Ghidini, obchodní lídr společnosti Signify UKI. „Jsou stále připojeny k elektrické síti Vašeho domova, ale každá chytrá žárovka a svítidlo s integrovaným LED umožňuje bezdrátové ovládání pomocí smartphonu, tabletu nebo chytrého asistenta, jako je Google Assistant, Amazon Alexa či Apple Home.“

 

Jaký je rozdíl mezi chytrými žárovkami na WiFi a na Bluetooth?

Existují různé způsoby, jak chytré žárovky připojit, včetně WiFi nebo Bluetooth. Některé společnosti používají vlastní síť mesh network a „most“ (bridge) jako zálohu, takže si to budete muset ověřit u výrobce, co nabízí a co bude pro vás nejlepší. Například 4Life a LIFX používají k připojení žárovky k vašemu smartphonu WiFi, aniž by potřebovaly další zařízení, jako je „most“. To znamená, že můžete své žárovky ovládat kdekoli s připojením k internetu. Mějte přitom na paměti, že pokud používáte WiFi žárovky a WiFi vypadne, nebudete moci rozsvítit světla na dálku – stále je však budete moci ovládat spínačem. Bluetooth funguje tak, že se připojíte k libovolnému smartphonu přes aplikaci žárovky, ale jeho dosah může být limitující a to ovlivní, jak moc budete moci světlo ovládat na dálku (žárovky nebudete moci ovládat, pokud např. budete mimo domov). Společnosti, které používají žárovky na Bluetooth, často mají svůj vlastní protokol, který může pomoci problém vyřešit, takže nebudete mít žádné výpadky signálu a můžete přistupovat k osvětlení prostřednictvím aplikace, když budete mimo domov. Philips Hue například používá protokol zvaný Zigbee, který se připojuje k mostu Hue. Čím více produktů připojíte, tím silnější bude signál.

„U chytrých žárovek Hue jsou všechny nové produkty kompatibilní s Bluetooth a s mostem Hue,“ říká Giuliano Ghidini. „Jediné rozdíly jsou v počtu místností, které můžete mít, a v dalších funkcích, jako je plánování, a také množství příslušenství, které můžete mít ve svém systému – 50 žárovek a žádné příslušenství u Bluetooth a 50 žárovek a až 12 příslušenství u Hue s použitím mostu.“‘

 

Jako jsou chytré žárovky efektivní?

Žárovky LED, které jsou šetrné k životnímu prostředí a vydrží mnohem déle než standardní halogenové žárovky, mohou být rozumnou volbou a ušetří vám až o 90 % energie ve srovnání s tradiční žárovkou.

Inteligentní LED žárovky vydrží mnohem déle a generují méně tepla než klasické žárovky, takže spotřebují méně energie,“ říká Giuliano Ghidini. „Protože chytré LED žárovky ovládáte prostřednictvím aplikace, můžete je používat jen tehdy, když chcete, a např. vypnout žárovku, kterou jste omylem nechali rozsvícenou a jste mimo domov.“

Nejsou toxické

Dalším dobrým důvodem pro výběr LED je to, že nejsou toxické. „Některé zářivky, které si můžete koupit, obsahují různé materiály nebezpečné pro životní prostředí,“ říká Rachel Morris, expertka na osvětlení ze 4Lite. „Ale LED světla jsou zcela bez toxických látek. Například LED světla 4Lite mohou pomoci snížit uhlíkovou stopu až o třetinu, což znamená, že děláte velký krok směrem k ekologičtějšímu způsobu života.

Šetří energii

Stojí za zmínku, že i když musíte nechat zapnutý nástěnný vypínač, aby chytrá LED žárovka fungovala, spotřebuje to zanedbatelné množství energie. Žárovka skutečně spotřebovává elektřinu pouze tehdy, když je zapnutá. „Pokud je světlo nebo svítidlo připojeno k vypínači, vypínač musí zůstat v zapnutém stavu, a to i když je světlo v aplikaci vypnuté,“ říká Martin Carroll, ředitel společnosti LIFX. „To umožňuje, aby světlo reagovalo na hlasové příkazy nebo změny provedené v aplikaci. Pokud je světlo úplně vypnuté, nebude mít ´chytrost´ k probuzení se. To platí pro jakékoli chytré zařízení.“

LED žárovky vydrží déle

LED diody náhle neshoří jako žárovky či halogenové žárovky. Místo toho se po určité době jednoduše ztlumí. „LED diody od 4Lite mají očekávanou životnost 30 000–50 000 hodin nebo ještě delší,“ říká Rachel Morris. „To je obrovský rozdíl v porovnání s životností žárovek, která je obvykle do 10 000 hodin.“

Jak funguje chytrá žárovka a stojí za to si ji koupit? 3

Jaké mají chytré žárovky výhody?

Kromě toho, že jsou efektivní a umožňují Vám ovládat na dálku, mají nejnovější chytré LED žárovky také řadu dalších klíčových výhod. K nim patří následující.

  1. Skupinové ovládání. Máte-li aplikaci nebo centrálního chytrého asistenta pro ovládání osvětlení, můžete si vybrat, ve kterých místnostech nebo „zónách“ chcete zapnout či vypnout světla. Můžete také vypnout všechna světla současně, což je velmi pohodlné a znamená to, že nemusíte běhat po domě a kontrolovat, zda nezůstalo nějaké světlo rozsvícené.
  2. Časovače jsou skvělé z hlediska bezpečnosti. Žárovky si můžete naprogramovat tak, aby se rozsvítily v určitou denní dobu, takže budete vypadat, jako byste byli doma, i když nejste. Možnost ovládat světla ve vaší domácnosti, když jste pryč, také znamená, že můžete zkontrolovat, zda nesvítí světlo někde, kde nemá.
  3. Funkce změna barvy. Pokud jde o vylepšení estetiky místnosti, s chytrými žárovkami si opravdu přijdete na své. Můžete si vybrat z barevné škály duhy, ztlumit světla a přepínat barvy podle Vaší nálady. „Pokud si koupíte žárovku měnící barvu, můžete změnit barvu místnosti pomocí smartphonu,“ říká Rachel Morris. „Aplikaci můžete také použít k ovládání jasu Vašeho osvětlení – ať už chcete získat jasné pracovní osvětlení pro čtení nebo vytvořit něco intimnějšího, když sledujete film.“
  4. Bezpečnost. LED je mnohem bezpečnější možností než tradiční žárovky. „Největší výhodou LED žárovek je zvýšená bezpečnost, kterou nabízejí, protože LED nevytvářejí prakticky žádné teplo a jsou chladné na dotek,“ říká Rachel Morris. „To znamená, že mohou být ponechány celé hodiny bez následků, pokud se jich dotknete. Žárovkové osvětlení použije spotřebované 90 % energie na teplo, takže jsou velmi horké na dotek. 

Fungují chytré žárovky v každé lampě a s každým spínačem světla?

Nejlepší na chytrých žárovkách je to, že je stačí vložit, spárovat přes síť – a můžete jít. Můžete najít design/styl vhodný pro jakýkoli typ svítidla, včetně typu B22 (bajonet), E27 (šroubovací), E14 (malý šroubovací) a GU10 (závěsné světlo). Podívejte se také po světelných „pásech“, které fungují na stejném principu a lze je použít ke zvýraznění zařizovacích předmětů, jako je kuchyňský ostrůvek nebo okolí zrcadla.

 

Kterou chytrou žárovku si mám koupit?

Existuje široká škála chytrých žárovek, ze kterých si můžete vybrat online podle svých preferencí. Zde je několik nejnovějších návrhů, které nás zaujaly:

  • Řada žárovek ve stylu vláken od 4Lite dodá Vašemu high-tech nastavení retro půvab. Žárovku LED Smart ST64 Filament Bulb v jantarovém odstínu lze například ovládat pomocí aplikace WiZ a hlasem ovládaných chytrých zařízení, jako jsou Google, Alexa, Siri a Samsung Smart Things. Cena: od 14,49 GBP.
  • Startovací sada Philips Hue obsahuje 2 chytré žárovky s měkkým bílým světlem a Hue Bridge za 69,99 GBP. Pomocí Hue Bridge budete mít přístup k ovládání světel na vašem smartphonu, když budete mimo domov.
  • LIFX prodává řadu chytrých žárovek na WiFi včetně žárovky LIFX Clean s cenou 69,99 GBP. Jedná se o bezpečné antibakteriální chytré světlo, které využívá HEV světlo k likvidaci bakterií v domácnosti.
  • Chytré Bluetooth žárovky Nanoleaf Essentials mají skvělou hodnotu (od 17,99 GBP). Lze je ovládat pomocí hlasového asistenta nebo aplikace Nanoleaf. Díky vestavěné funkci cirkadiánního osvětlení mohou během dne upravovat barevnou teplotu žárovky tak, aby doplňovala přirozené denní světlo. Jedna věc, kterou jsme začlenili do našich produktů, je Thread, což je síť mesh network, která umožňuje povoleným zařízením mluvit stejným jazykem,“ říká Annika Beck, marketingová ředitelka Nanoleaf pro Evropu, Střední východ a Afriku. „Přechod z Bluetooth na vylepšenou technologii znamená už žádné výpadky připojení a okamžité ovládání, to vše s jedním kompatibilním hraničním routerem, jako je Apple HomePod mini nebo Apple TV 4K.“