Stupňovité studny v Indii

Stupňovité studny v Indii 1

Každá velká civilizace přispěla něčím originálním do panteonu světové architektury. Egypt dal světu pyramidy, Řecko korintské sloupy a Indie stupňovité studny, čímž pozvedla obyčejný akt sbírání vody na extravagantní veřejné představení.

Stupňovité studny, které jsou známé pod názvy jako baoris, baolis a vav, byly určeny k tomu, aby se v určitém období naplnily vodou, a pak z nich byla voda čerpána. Přístup k vodě vedl po sérii schodišť a teras bez ohledu na to, jak vysoká či nízká byla hladina vody. Význam vody v Indii, která je odkázána na monzunové deště, odráží skutečnost, že většina stupňovitých studní je bohatě zdobená a zahrnuje řadu výklenků a pavilonů, kde lidé mohli plavat, koupat se, provádět náboženské rituály a využívat přirozeného chladivého efektu vodní nádrže.  

Dnes můžete stupňovité studny – ať už opuštěné nebo stále používané – najít po celé Indii, ale nejvyšší koncentrace je jich na severu země, často mimo hlavní turistické trasy. Zde představujeme sedmi nejzajímavějších stupňovitých studní i s podrobnostmi, jak se k nim dostat.

Pevnosti a paláce v Indii

Chand Baori, Abhaneri, Rádžasthán

Možná nejvýraznější ze všech stupňovitých studní v Indii je Chand Baori, která se objevila v řadě bollywoodských hudebních a tanečních scén. Asi 3500 schodů vede dolů po stranách obrovské centrální nádrže, schodiště jsou uspořádána do složitých cik-cak vzorů, takže stavba připomíná the fazety diamantu; přitom má hloubku 13 poschodí a délku 35 m. Obrazy M.C. Eschera Vám může připomenout spleť propojených schodišť, které dávají studni dojem neskutečné geometrie. Nižší úrovně nechal postavit hinduistický král Raja Chanda v 9. století, zatímco Mughalové ozdobili vyšší úrovně pavilony a arkádami v 18. století, takže stavba vypadá více islámská než hinduistická. Pokud Vám připadá povědomá, je možné, že jste ji viděli ve snímku Temný rytíř povstal (2012), kde se objevila.

Jak se tam dostat: abyste se dostali do Abhaneri veřejnou dopravou, obnáší to 95 km autobusem, sdíleným taxi a pak minibusem z Džajpuru, s přesedáním v Sikandra a Gular; proto je snadnější si v Džajpuru pronajat taxi na jednodenní výlet. Pokud jde o ubytování, džajpurský ekonomický Hotel Pearl Palace 2* je dlouhodobě oblíbený baťůžkáři, zatímco návštěvníci s neomezeným rozpočtem dávají přednost hotelu Rambagh Palace 5* od Taj Hotels; jedná se o dřívější rezidenci maharadži Man Singh II. (1912-1970).

Akční nabídka Rambagh Palace zde 

Rani-ki-Vav, Patan, Gudžarát

Prababičkou všech indických stupňovitých studní je Rani-ki-Vav, jedna z mála dochovaných památek kdysi mocného království Chalukya, které v 11. století vládlo velké části Gudžarátu a Rádžasthánu.

Monumentální stupňovitá studna, která se závratně spadá do hlubin v podobě série úrovní pokrytých

rytinami, byla vybudována na příkaz Udayamati, manželky chaulukijského krále Bhimy I.. Za pozoruhodně dobrý stav Rani-ki-Vav ve skutečnosti vděčí přírodní katastrofě – stavba byla ve 13. století zaplavena bahnem a znovu odkryta až ve 40. letech 20. století. Dnes je stupňovitá studna na seznamu památek UNESCO, a to jak kvůli svojí obrovské nadstavbě, tak kvůli spletitosti a eleganci rytin boha Višnu a dalších božstev, které pokrývají každý centimetr kamene.

Jak se tam dostat: Patan leží asi 130 km severozápadně od Ahmedabadu a snadno ho můžete navštívit, když si pronajmete taxi (cesta trvá asi 3 hodiny), nebo můžete jen busem z autobusového nádraží ST Bus Station v Ahmedabadu. Nejlepší místo, kde se můžete v Patanu ubytovat, je vstřícný butikový hotel Apple Residency, s úhlednými moderními pokoji a plazmovými televizory.

 

Agrasen Ki Baoli, Nové Dillí

Často přehlížená památka v Dillí nečekaně zeje uprostřed ulice v Novém Dillí, jen pár minut cesty od obchodního chaosu v centru Connaught Place. Stupňovitá studna má na délku 60 m a nachází se pod indickou metropolí; zdobí ji výklenky umístěné pod islámskými oblouky, kam se dostanete po jediném dlouhém schodišti. Stavba, kterou dnes vidíte, byla patrně vybudována v období dynastie Tughlakovců ve 14. století, kdy v Dillí vládla dynastie turkických sultánů. Údajně zde straší: místní lidé varují před džíny (islámskými duchy) plížícími se v ruinách pevností Tughlaqabad a Feroz Shah Kotla. Dnes je studna oblíbeným místem pro pořizování selfie díky její roli v indickém filmu PK (2015) Aamira Khana.

Jak se tam dostat: baoli se nachází v samém srdci Nového Dillí, v jejímž okolí je k dispozici ubytování patřící k nejlepším v metropoli. Drahý, ale krásný hotel Haveli Dharampura 4* nabízí mugalskou eleganci v uličkách starého města, zatímco Amax Inn 2* je tu pro batůžkáře a najdete ho ve vedlejších uličkách v okrsku Paharganj.

 

Adalaj Vav, Adalaj, Gudžarát

I když nemůže svým rozsahem konkurovat Rani-ki-Vav (výše), stupňovitá studna z 15. století v Adalaji v centru Gudžarátu je mistrovským dílem kameníků. Je to klenotnice s arkádami podpíranými sloupy, které obklopují ústřední osmibokou šachtu studny pokrytou filigránskými kružbami s vytesanými květinami, slony, bohy a ornamentálními motivy. Rytiny sice oplývají hinduistickou symbolikou, ve skutečnosti však byla studna zbudována gudžarátským sultánem Mahmudem Begadou na základech vyhloubených jeho poraženým hinduistickým rivalem. Podle legendy byl sultán stupňovitou studnou natolik nadšen, že nechal kameníky popravit, aby podobné dílo nemohli vytvořit nikde jinde.

Jak se tam dostat: město Adalaj je snadno přístupné z Ahmedabadu motorizovanou rikšou nebo taxíkem, když pojedete po cestě směrem na Gandhinagar (cesta trvá 30 minut). Ahmedabad je plný možností ubytování: Hotel Cadillac 2* představuje ekonomickou volbu, ale cestovatelé s dostatkem prostředků si mohou zvolit hotel House of MG 3*, dřívější rezidenci textilního magnáta.

 

Chrámové nádrže v Hampi, Karnátaka

Stupňovité studny jsou především severoindická tradice, ale vidžajanagarské ruiny v Hampi ukrývají řadu obřadních nádrží (pushkarini) postavených ve stylu stupňovité studny. Stepped Tank (Stupňovitá nádrž) nacházející se v královském areálu je klasická indická stupňovitá studna, dávno zbavená svých horních pavilonů, ale s poutavou kaskádou schodišť v původním stavu. Spolu s nedalekými památkami, jako jsou Elephant Stables (Sloní stáje) a Queen’s Bath (Královniny lázně), svědčí o tom, že život dávných panovníků v Hampi zahrnoval spoustu obřadů.

Jak se tam dostat: do Hampi se snadno dostanete z vlakového nádraží ve městě Hosapete (Hospet), kousek cesty autobusem od Hampi Bazaar, který je centrem pro cestovatele a leží uprostřed památek. Ubytování v oblasti Hampi Bazaar bývá opakovaně ohroženo úředním zákazem; v současnosti je k dispozici Manash Guesthouse a Sunny Guesthouse.

 

Rajon Ki Baoli, Dillí

Druhá položka na seznamu, kterou najdete v Dillí, je působivá nádrž tiše spočívající v suchých prašných porostech v Archeologickém parku Mehrauli. Většina skupin turistů ji míjí přitom, jak míří ki nedalekému minaretu Qutab Minar. Místo je strašidelně tiché, takže není divu, že bývá spojováno s duchy a zjeveními; spatřit zde můžete ruiny řady staveb včetně mešit, hrobek a pavilonů. Co se týče architektury, stupňovitá studna je nesporně islámská: má stupňovité úrovně s oblouky zdobenými štukovými motivy a výklenky pro lucerny, což ukazuje na obřadní aktivity po setmění. Stavbu nechal postavit Daulat Khan z dynastie Lodi, zdejší guvernér na počátku 16. století. Jméno studny sice naznačuje spojení s indickými panovníky (raja nebo „rádža“ znamená „král“), ale ve skutečnosti byla pojmenována podle kameníků (rajmistri), kteří ji vybudovali.

Jak se tam dostat: do okrsku Mehrauli můžete přijet téměř z kteréhokoli místa v Dillí zdejším metrem. Madpackers Hostel 2* nedaleko komplexu Hauz Khas je skvělé místo pro cestovatele s omezeným rozpočtem, ale pokud chcete opravdový styl a skvělé jídlo, hotel The Manor 4* najdete v okrsku Friends Colony West, což je jedna z nejlepších adres v Dillí.

 

Surya Kund, Modhera, Gudžarát

Krásný Chrám slunce z 11. století ve městě Modhera, kam snadno můžete podniknout jednodenní výlet z Ahmedabadu, byl postaven tak, aby v den rovnodennosti zapadající slunce dopadalo do vnitřní svatyně, což je pocta panovníkům z dynastie Chaulukya (Solanki), kteří o sobě tvrdili, že pocházejí ze Slunce. Chrámový pavilon přiléhá k nádrži Surya Kund, obrovské stupňovité studni zdobené více jak stovkou věžiček (shikhara) a svatostánků a připomínající galerii kamenosochařského umění. Celý komplex je dílem krále Bhimy I., jehož manželka stojí za stavbou obrovské Rani-ki-Vav v Patanu (výše).

Jak se tam dostat: Modhera je přístupná autobusem z Ahmedabadu s přestupem ve městě Mahesana (Mehsana), ale jednodušší je si v Ahmedabadu pronajmout auto s řidičem a navštívit při jedné cestě Modheru i Rani-ki-Vav.

Kam v Indii za jogou a ajurvédou