Jak opravit spáry mezi dlaždicemi či obklady

Jak opravit spáry mezi dlaždicemi či obklady 1

Jak opravit spáry u obkladů na stěně nebo na podlaze?

Nejprve je důležité pochopit, proč je potřeba spáry opravit. Pokud se rozpadne a uvolní kousek spárovací hmoty uprostřed suché podlahy, mohla se podlaha prohnout a stačí, abyste vyškrábali uvolněné kousky, místo důkladně vyčistili a vyplnili novou spárovací hmotou nebo těsnicí hmotou v odpovídající barvě (těsnicí hmota zůstane mírně pružná a možná bude lépe držet na místě). Druhým extrémem je situace, kdy na stěně sprchového koutu vypadnou celé úseky spárovací hmoty a jednotlivé dlaždice jsou uvolněné. To jsou známky, že se pravděpodobně voda dostala do zdi za dlaždice. Zejména pokud je za dlaždicemi sádrokarton, bude oprava spárovací hmoty ztrátou času. Musíte odstranit dlaždici a začít znovu, jinak byste mohli skončit s hnijícími stěnami a zatuchlým zápachem, který nezmizí. Nebo je to možná něco mezi těmito extrémy: spárovací hmota je neporušená, ale je beznadějně ztmavlá a začínají se na ní objevovat vlasové praskliny. V takovém případě byste měli starou spárovací hmotu odstranit a aplikovat novou. Pokud chcete opravit pouze malou plochu, možná budete moct odstranit starou spárovací hmotu jednoduchým nástrojem zvaným pilka na spárování. Měli byste začít ocelovým kotoučem, u kterého je méně pravděpodobné, že poškrábe dlaždice, a pak přejít na karbidový kotouč, abyste mezery vyčistili hlouběji a odstranili nepoddajné části. Ruční odstraňování spárovací hmoty minimalizuje riziko poškození dlaždice.

Jak opravit spáry mezi dlaždicemi či obklady 2
oscilační nástroj

Pokud však potřebujete odstranit velké množství spárovací hmoty, je potřeba si pořídit nástroj s větším výkonem. Můžete použít přímočarou pilu vybavenou břitem na odstraňování spárovací hmoty, ale pokud nejste zruční v ovládání tohoto nástroje, snadné byste mohli říznout do dlaždice. Pokud máte rotační nástroj, jako je Dremel, bude fungovat, pokud je vybaven bitem na odstraňování spárovací hmoty. Ale nejlepší volbou pro většinu majitelů domů je oscilační nástroj, známý také jako multifunkční nástroj, s čepelí určenou na odstraňování spárovací hmoty. 18voltový bezdrátový oscilační nástroj Ryobi s baterií a nabíječkou stojí dost, ale pokud již máte baterii pro jiný nástroj Ryobi, můžete získat pouze tento nástroj za mnohem nižší cenu. Většina značek má podobné nabídky pro sdílení baterie mezi nástroji. Čepele na řezání spár pro oscilační nástroje se dodávají s karbidovým nebo diamantovým zrnem a obecně se hodí pro všechny značky nástrojů. Přitom mají jednu pěknou vlastnost: čepele mají jednu plochou hranu bez zrna, takže můžete řezat spárovací hmotu až k okraji přilehlého povrchu, aniž byste jej poškodili.

Než se pustíte do odstraňování spárovací hmoty, dlaždici důkladně očistěte a nechte vše zaschnout. Pokud pracujete na dlaždici nad vanou nebo pracovní deskou, přilepte plastovou ochrannou vrstvu, abyste zabránili poškrábání. Až budete mít nasazenou ochranu očí (a ochranu sluchu a dýchání, pokud používáte motorizované nářadí), odstraňte veškerou uvolněnou spárovací hmotu a co nejvíce pevné spárovací hmoty – alespoň do hloubky dvou třetin. Vyčistěte mezery kartáčem a vysajte nečistoty. Druh spárovací hmoty, kterou budete potřebovat, závisí na šířce mezery mezi dlaždicemi. Mezery užší než 1/8 palce (0,3 cm) běžné na stěnách vyžadují nepískovanou spárovací hmotu. Širší spáry vyžadují pískovanou hmotu, ale zkontrolujte štítky, protože zrnitost se liší, aby vyhovovala spárám různých šířek (širší spáry potřebují hrubší písek). Pískované i nepískované spárovací hmoty jsou produkty na bázi cementu nebo modifikované latexem. Seženete také epoxidovou spárovací hmotu, jejíž aplikace je mnohem složitější, ale odolává skvrnám a vlhkosti, a proto může být dobrou volbou pro spárování podlahy ve sprše nebo na pracovní desky. Pokud se rozhodnete pro epoxid, přečtěte si pozorně pokyny k aplikaci a zvažte výběr barvy, která se blíží Vašim obkladům, takže pokud zanecháte nějaké šmouhy, nebudou tak nápadné.

Připravte spárovací hmotu, jak doporučuje obal, a pokud to pokyny říkají, zamlžte dlaždice vodou. U cementových nebo latexem modifikovaných spárovacích hmot je nejjistější pracovat pouze na 0,3 m² najednou. V gumových rukavicích přitlačte gumovou stěrku se spárovací hmotou na stěnu či podlahu a zapracujte ji do štěrbin tak, že budete přejíždět stěrkou různými směry včetně diagonálních. Přebytek setřete okrajem stěrky nebo houbou na zednické práce, kterou budete často oplachovat a dobře ždímat. Pak hned přejděte na přilehlé oblasti. Když je celý povrch vyspárovaný, znovu vše otřete čistou vlhkou houbou. Nechte spárovací hmotu zaschnout, dokud dlaždice nepokryje zamlžení, a pak znovu setřete. Po uplynutí doby na zaschnutí uvedené na balení setřete veškeré zbývající zamlžení čistým suchým hadrem. Poté naneste spárovací tmel, aby do spár nepronikla voda a aby se nová spárovací hmota snáze udržovala v čistotě.