Jak strávit 48 hodin v australském Perthu

Jak strávit 48 hodin v australském Perthu 1

Perth je jedno z nejizolovanějších velkoměst na planetě – zarámován nekonečným kobaltově modrým nebem stojí odlehlý na západním okraji australského kontinentu. Severozápadně odtud přes Indický oceán leží indonéská Jakarta, která je blíže než Melbourne nebo Sydney na východ od Perthu. Geografická odlehlost města však u místních vede k sebevědomí a elánu.

Ekonomické výhody rozmachu zdrojů v Austrálii inspirují probíhající urbanistickou proměnu centra Perthu, zatímco kreativní a podnikatelský duch pohání obnovu vnitřních předměstí a nedalekého přístavního města Fremantle. Následující itinerář na víkendový pobyt ve městě Vás provede nejdůležitějšími pamětihodnostmi, restauracemi a výhledy na moře v Perthu. 

Hlavní přírodní divy Austrálie

DEN 1

Ráno a dopoledne

Svoji návštěvu Perthu začněte kávou a poklidnou snídaní ve stylové kavárně Little Willy’s v bohémské čtvrti Northbridge. Snažte se nestrávit příliš mnoho času ve zdejších designových prodejnách a obchodech s retro oblečením a pokračujte do nedalekého Kulturního centra v Perthu. Důležitou první zastávkou pro to, abyste porozuměli rozsáhlému dědictví a rozmanité živé přírodě Západní Austrálie, je Muzeum Západní Austrálie (Western Australian Museum). Poté se podívejte do přilehlé Galerie umění Západní Austrálie (Art Gallery of Western Australia), kde hlavní atrakci představují galerie vystavující umění domorodých Aboriginců, a pak se zaměřte na odvážnější díla v nedalekém Institutu současného umění v Perthu (Perth Institute of Contemporary Arts). V době oběda se seznamte s vynořující se gumánskou scénou v Northbridgi nad sklenkou vína ze Swan Valley na cihlovém dvoře baru Lot Twenty. Můžete očekávat silné zaměření na místní plodiny.

Odpoledne

Po dopoledni s kulturou a kávou pokračujte do Kings Parku s vynikajícími výhledy na město a stříbřitý úsek řeky Swan River. Klikatící se stezky v parku rámují Botanickou zahradu v Perthu, což je pestrá a dobře uspořádaná přehlídka (17 ha) více jak 2000 rostlin původních v Západní Austrálii. Pokud zde budete v době léta na jižní polokouli (od září do listopadu), spatříte hýřivou paletu lučních květin. Po celý rok se však můžete procházet kolem vysokých eukalyptů po Federation Walkway (foto), vyvýšeném mostě ze skla a oceli. Budete-li v Kings Parku v době od pondělí do pátku, můžete se v 13,30 nebo 15,30 hod. zúčastnit Indigenous Heritage Tour, 90minutové procházky s průvodcem vysvětlujícím význam lokality pro místní domorodé Wadjuky a Noongary.

Večer

Vydejte se poznávat nový druh malých barů v Perthu, které jsou často skryté v uličkách a tichých vedlejších ulicích revitalizovaného Centrálního obchodního okrsku (CBD). Můžete zamířit do baru Helvetica na míchané drinky nebo do Lalla Rookh s vynikajícím výběrem vína a piva, a pak pokračujte k rozlehlému dřívějšímu ústředí novin pro Západní Austrálii, kde najdete vynikající grilovaná jídla v Print Hall nebo jihoasijské pouliční jídlo v méně formálním podniku Apple Daily Bar & Eating House. Nakonec si můžete dát whiskey či míchaný drink v baru Varnish on King nedaleko odtud na okraji CBD.

Jak strávit 48 hodin v australském Perthu 2
Federation Walkway v Perthu

DEN 2

Ráno a dopoledne

Po snídani na vnitřním předměstí Leederville (restaurace Duende a Sayers nabízejí nejchutnější způsob, jak zahájit den v Perthu) se vydejte do Mincovny v Perthu (Perth Mint), která otevírá v 9 hodin. Růst Perthu byl z velké části podporován opakovanými cykly rozmachu a poklesu průmyslu těžby zlata a výstava zlata v majestátní budově z 19. století představuje lesknoucí se přehlídku nezpracovaného kovu. Největší australská sbírka přírodních zlatých nugetů ukazuje, proč sem přicházeli prospektoři z celého světa, aby pracovali v drsném prostředí australského vnitrozemí Outback. Tunová zlatá mince „Australian Kangaroo One Tonne Gold Coin“ v hodnotě 50 mil. AU$ je největší a nejcennější mince na planetě. Z Mincovny pokračujte dolů z kopce a asi za 20 minut se dostanete k vynořujícímu se komplexu Elizabeth Quay spojujícímu řeku Swan River s CBD a nasedněte na loď od Captain Cook Cruises, která z mola Barrack St Jetty v 11,30 odplouvá do města Fremantle.

Odpoledne

Vypůjčete si zdarma kolo v Návštěvnickém centru ve Fremantlu a prohlédněte si dobře zachovalé viktoriánské přístavní město. Po kávě v Moore & Moore Cafe v klidném kampusu Univerzity Notre Dame navštivte fascinující Galerii lodních vraků (Shipwreck Galleries) spadající pod Muzeum Západní  Austrálie. Jejím hlavním lákadlem je loď Batavia vyprávějící poutavý příběh holandské obchodní lodi, jež ztroskotala u západoaustralského pobřeží v roce 1629. Pokračujte asi 1 km k pětimetrové zdi obávané věznice Fremantle Prison pocházející z dob, kdy sem byli přiváženi trestanci z Velké Británie. Komentovaná prohlídka zahrnuje dojemnou expozici (volně přeloženo) Za mřížemi včetně maličkých cel-samotek a expozici Velké útěky představující nechvalně proslulé bývalé vězně, včetně bandity a opakovaného útěkáře Moondyne Joe. Z věznice se vydejte zpátky dolů do centra Fremantle – kolo musíte vrátit do návštěvnického centra do 16,30 hod..

Večer

Vaše usilovné šlapání na kole si určitě zaslouží odměnu a Fremantle je centrem scény řemeslného piva v Perthu. K hlavním podnikům patří rušný Little Creatures s výhledy na přístav Fishing Boat Harbour, The Monk Bar & Kitchen s 8 druhy piva vařenými na místě nebo matoucích, avšak vynikajících, 27 píp v hospodě Sail & Anchor. Dáváte-li přednost rafinovanějšímu drinku před večeří, zamiřte do elegantního vinného baru Whisper a poté usedněte ke společnému stolu s přátelskými místními na večeři v Bread in Common. Domácí chleba z kynutého těsta spolu s talíři sýrů a uzenin, a také společnými saláty, představují vynikající rovnováhu mezi kulinářským vkusem a „jídlem útěchy“. Nakonec si můžete dát skleničku před spaním a vydat se na 30minutovou cestu vlakem zpět do Perthu.

Akční nabídka ubytování: