15 hlavních turistických destinací v Mexiku

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 1

Mexiko, které je už dlouho oblíbenou rekreační destinací návštěvníků ze Severní Ameriky, je dnes stále častěji cílem také také turistů z Evropy, kteří hledají zemi s téměř nekončícím slunečním svitem, úžasnou scenérii a krásnými písečnými plážemi, nemluvě o obdivuhodně bohatém kulturním dědictví. Starobylé aztécké a mayské lokality a historická koloniální města v Mexiku jsou natolik významná, že se mnohá dočkala zápisu na seznam UNESCO, což zajišťuje, že zůstanou zachována také pro příští generace. Navíc mayské lokality, včetně  Guanajuata, Chichén Itzá a Uxmalu, jsou často také oblíbené tradiční plážové destinace, např. Cancun, Puerto Vallarta a Playa del Carmen. Zážitek završuje bohatá kultura v zemi, fascinující mix domorodého obyvatelstva, a také koloniální vlivy ze Španělska, které jsou patrné všude od kulinářských kreací až po pestré hudební a taneční tradice. Mexiko je rovněž země s bohatou flórou a faunou a zahrnuje řadu klimatických zón, od pustých pouští až po zelené tropické deštné pralesy. 

 

Cancún a Mayská riviéra

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 2

Na krásném pobřeží v Mexickém zálivu se nacházejí letoviska Cancún, Playa del Carmen, ostrov Cozumel a další, která bývají společně označována jako Mayská riviéra. Nádherná oblast na východním okraji poloostrova Yucatán přiláká každoročně asi 5 mil. mávštěvníků a produkuje obrovské turistické příjmy. I přes tato čísla se zde ale nejspíš nebudete cíit jako součást davu díky širokým plážím, nekonečnému křišťálově čistému moři a spoustě resortů all inclusive. Oblast se také může chlubit řadou možností aktivit a zábavy, jako je plavání s delfíny a rejnoky, šnorchlování mezi korálovými útesy a tropickými rybami, a také potápění k největšímu muzeu pod hladinou, což je pozoruhodná sbírka soch v hloubce až 8 m. A pak je zde samozřejmě spousta mayských památek a ruin, kdy k nejbližším se dostanete pěšky z pláží, zatímco největší a nejimpozantnější z nich, Chichen Itza a Tulum, jsou vzdáleny jen pár hodiny cesty odtud.

 

Puerto Vallarta

Další plážová destinace v Mexiku, která v současnosti získává na oblibě, je Puerto Vallarta na tichomořském pobřeží. Město Vallarta začalo získávat pozornost coby rekreační destinace už v 60. letech, kdy sem mířila severoamerická společenská elita bavit se, a od té doby se stala mimořádně oblíbeným cílem cizinců, kteří hledají druhý domov ve slunečném teplém klimatu. Mnoho částí je dodnes nedotčeno moderním rozvojem. Díky množství aktivit, které můžete dělat v Puerto Vallarta, dnes město přitahuje spíše starší návštěvníky na výletních lodích, kteří si chtějí zaplavat s delfíny, ale také mladší cestovatele hledající dobrodružství: ti zde mohou provozovat např. paragliding nebo plavbu na vodním skútru (jetskiing). Pokud máte rádi rekreaci spíše v pomalejším tempu, město se může chlubit také místy, kde můžete nakupovat umělecké a řemeslné výrobky nebo se prostě procházet po příjemných promenádách kolem pláže s množstvím zelených prostor a skulptur. A pak jsou zde samozřejmě – jako v každém dobrém mexickém letovisku – fantastické pláže.

 

Cabo San Lucas a turistický koridor Los Cabos 

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 3

Na jižním výběžku krásného Kalifornského poloostrova leží Los Cabos (často nazývané jen Cabo), jedna z předních plážových destinací v zemi. Tvoří ho velký úsek pobřeží, který se táhne mezi městy Cabo San Lucas a San José del Cabo a je znám jako turistický koridor Los Cabos (Corredor Turistico). Úsek čistých pláží dlouhý 30 km přitahuje návštěvníky z celého světa svým čistým mořem, potápěním, šnorchlováním a rybařením (také se zde koná největší soutěž v lovu ryb marlínů na světě). Vynořila se zde řada resortů, které se zaměřují na turisty všech chutí a výše rozpočtu, včetně luxusních zařízení se spa a golfovými hřišti. Většinou však Los Cabos vyhledávají spíše cestovatelé s omezeným rozpočtem. Kromě trávení času na plážích a průzkumu města Cabo San Lucas patří k nejoblíbenějším aktivitám plavání a šnorchlování u slavného přírodního prvku El Arco de Cabo San Lucas, obrovského skalního oblouku vytvarovaného mořem u pobřeží, kde se „Cortézovo moře“ setkává s Tichým oceánem.

Kalifornský poloostrov mimo Cabo

Měděný kaňon: mexický Velký kaňon 

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 4

Chihuahua, jeden z nejsevernějších mexických států, který sousedí se státem New Mexico v USA, nabízí jednu z nejnavštěvovanějších přírodních atrakcí země, úžasný Měděný kaňon (Barranca del Cobre). Nachází se v regionu známém jako Sierra Madre Occidental a tvoří ho pozoruhodná skupina hlubokých kaňonů, přičemž Měděný kaňon je ve skutečnosti větší a hlubší než americký Velký kaňon. Pojmenován byl podle zelené barvy mědi, kterou mají jeho strmé stěny, a tyto úžasné přírodní prvky byly vytvořeny 6 řekami, které se sbíhají v řeku Rio Fuerte a pak vtékají do Kalifornského zálivu (Baja California). Díky rostoucí oblibě oblasti coby turistické destinace je na výběr z řady možností pro ty, kdo si chtějí prohlédnout oblast mimořádné přírodní krásy, od vyhlídkových jízd vláčkem na trati Ferrocarril Chihuahua al Pacífico až po odvážnější výlety na kole či na koni.

Méně známé atrakce Mexika

Historické centrum Mexico City 

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 5

Mexico City (Ciudad de México) je nejen metropole země a sídlo vlády, ale také jedna z nejoblíbenějších alternativních cestovních destinací v zemi díky řadě muzeí světové úrovně, galerií umění a dalších atrakcí. Nenechte se odradit jeho velikostí – místo toho se zaměřte na historické centrum (Centro Histórico de la Ciudad), lokalitu na seznamu UNESCO o rozloze 15 km², která se může chlubit více jak 1400 významnými koloniálními budovami z doby od 16. do 19. století. Právě zde najdete většinu hlavních turistických atrakcí Mexico City, z nichž mnohé jsou pěšky dostupné z Plaza de la Constitución, rušného hlavního náměstí; patří k nim Národní palác (vlády), metropolitní katedrála a Muzeum Templo Mayor s aztéckými nálezy. Celkový zážitek pak doplňují obří vulkány shlížející na město, Popocatépetl a Iztaccíhuatl, z nichž oba mají přes 5000 m a nabízejí skvělý důvod pro výlet z města a prohlídku úžasné scenérie v této části Mexické vysočiny.

Chichén Itzá – mayská metropole 

Oblíbený výlet pro návštěvníky Cancúnu a Playa del Carmen nebo yucatánské metropole Méridy představuje velkolepé mayské město Chichén Itzá, jedna z nejnavštěvovanějších archeologických lokalit v Mexiku, a také jedna z největších a nejlépe zrestaurovaných. Je na seznamu UNESCO a nabízí řadu zajímavých míst a prvků. Nezbytnou zastávkou je mohutný El Castillo, známý také jako Kukulkánova pyramida a vysoký 30 m, nejvyšší stavba lokality. Dalším pozoruhodným místem je Caracol, observatoř stará téměř 1000 let, která je svědectvím o tom, jak byli Mayové vyspělí. Pozoruhodné jsou úzké škvíry ve stěnách, které umožňovaly, aby slunce 2x ročně proniklo dovnitř, takže kněží mohli přesně určit datum. Zajímavé je rovněž množství soch, včetně mnoha známých mayských Chacmoolů držících obětní nádoby, kteří dodnes střeží staré chrámy.

 

Guanajuato 

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 6

Guanajuato, které je na seznamu UNESCO díky množství starých koloniálních budov, klikatících se ulic a úzkých uliček, je městem, které si říká o pěší průzkum. Obzvlášť příjemný zážitek nabízí návštěva jeho mnoha náměstí, včetně krásného Jardin de la Union, hlavního náměstí s nádhernou starou architekturou. Naleznete zde působivý kostel San Diego a majestátní Teatro Juárez, spolu s fontánami a květinovými záhony, kavárnami a restauracemi. Poté zamiřte do podzemních ulic města, které jsou součástí sítě tunelů, jimiž kdysi protékala řeka, ale dnes slouží pro auta a chodce, kteří se chtějí rychleji pohybovat po městě. Guanajuato je známé jako Město umění a naleznete zde krásné galerie, zajímavá muzea, k nimž patří především Ikonografické muzeum dona Qujota (Museo Iconográfico del Quixote) věnované práci španělského spisovatele Miguela de Cervantese. Kromě toho se ve městě koná nejvýznamnější latinskoamerický festival na počest tohoto spisovatele: Mezinárodní festival Cervantino. A pokud si troufnete, podívejte se rovněž do slavného Muzea mumií v Guanajuatu, kde je vystaveno mnoho přírodně mumifikovaných těl místních lidí, kteří zemřeli při epidemii cholery v polovině 19. století.

 

Ixtapa a Zihuatanejo

I když není sporu o atraktivitě větších plážových letovisek v Mexiku, je potřeba také doporučit návštěvu některé z mnoha menších rekreačních destinací v zemi. Na samé špici se nacházejí města Ixtapa a sousední Zihuatanejo na tichomořském pobřeží. Ačkoli větší z nich, město Ixtapa (dříve zaměřené na pěstování kokosu a mangrovů), bylo pečlivě a mistrně naplánováno pro turisty: jeho ulice a pláže jsou čisté a díky menším rozměrům je snadno lze obejít. Ubytovat se můžete v některém z  resortů all inclusive v Ixtapě. Kontrast s tradičními plážovými resorty je ještě větší v krásném Zihuataneju, které se velmi snaží uchovat si dojem malého města, přesto nabízí značný seznam možností aktivit. Leží v malé dobře chráněné zátoce, je bezpečné a snadno si ho můžete prohlédnout, přičemž zde naleznete dobré hotely a restaurace. K možnostem aktivit patří nakupování na rybím trhu nebo ještě lépe rybářský výlet, při kterém si sami můžete něco ulovit.

 

Stará pevnost v Tulumu 

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 7

Starobylé město Tulum, jediné opevněné mayské sídlo na pobřeží, je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí poloostrova Yucatán. Nachází se na Mayské riviéře a je snadno dostupné od pláží v Cancúnu, Playa del Carmen a na Cozumelu. Zdejší dobře zachovalé památky je vidět na celé kilometry, protože se nacházejí na útesech vysokých 12 m shlížejících na krásné Karibské moře. Tulum je obklopeno vysokými zdmi, takže lokalita působí dojmem pevnosti a naznačuje vojenský a zároveň náboženský význam. Město ze 13. století bylo obydleno až do roku 1544, kdy přišli Španělé, a zahrnuje mnoho dalších významných archeologických objevů, jako je Templo de los Frescos se skulpturami a reliéfy a El Castillo (foto), největší budova, která se nachází na okraji útesu.

Tajemné místo v Mexiku: Zóna ticha

Cozumel – život na ostrově

Ostrov Cozumel má vše, co je potřeba pro ideální mexické útočiště. Leží 20 km od poloostrova Yucatán a je to bujně zelný tropický ráj, jehož jméno je odvozeno od starého mayského „ah-cuzamil“, což znamená „země vlaštovek“. A zatímco prvními návštěvníky ostrova údajně byli mayští poutníci, po kterých následovali evropští pašeráci a piráti, moderní cestovatele sem přitahuje příslib nekončícího slunečního svitu. K nejlepším plážím pro milovníky slunce patří např. Playa San Juan, Playa San Francisco a Playa Santa Rosa. Mnozí přícházejí na Cozumel kvůli vynikajícímu hloubkovému potápění, které je možné najít u korálových útesů. Krásné lokality jsou bohaté na ryby a další mořský život a snadno si můžete zařídit nějakou aktivitu pod hladinou, kterou si objednáte v resortu, kde budete ubytováni (i s předstíhem) – ale také je možné prostě vzít ploutve a šnorchlovací brýle, až přijedete na místo. Pokud se věnujete hloubkovému potápění vážně, zamiřte k podmořskému útesu Palancar Reef na jihozápadním výběžku ostrova. Zde budete odměněni zvlněným mořským dnem, které spadá z mělkých míst do hloubky až 80 m. Relativně nový zážitek představuje potápění kolem umělých prvků, jako jsou sochy a bronzové postavy, a také struktury uložené pod hladinu proto, aby podpořily růst korálů. Kromě průzkumů křišťálově čistých vod byste si však určitě měli nechat čas na návštěvu San Miguel de Cozumel, metropole ostrova. Zde můžete nasednout na trajekt a vydat se na jednodenní výlet do Playa del Carmen či Cancúnu, prohlédnout si turistické atrakce, jako je Muzeum ostrova Cozumel s expozicemi o historii ostrova, nebo nakupovat a dát si večeři v restauraci.

Nejlepší pláže v Mexiku

Guadalajara 

Metropole státu Jalisco Guadalajara, druhé největší město po Mexico City, si uchovalo jedinečný mix koloniálních a domorodých vlivů. Je známé svými širokými třídami lemovanými malebnými parky a pěknými starými budovami s patrným evropským stylem. Guadalajara je přitom líhní tradiční mexické kultury od hudby mariachi, která jakoby vyzařovala odevšad, až po fascinující Charreadas, typ rodea obvykle doprovázený oslavami, k nimž patří tanec, zpěv a spousta dobrého jídla. Město si dobře můžete prohlédnout pěšky díky jeho čtyřem velkým náměstím, které dohromady tvoří tvar kříže a kolem se rozkládá centrum starého města. Nejzajímavější z nich je Plaza de Armas, ideální místo, kde můžete začít svoji prohlídku a kde najdete významné budovy, jako je Vládní palác (Palacio de Gobierno) ze 17. století a krásná barokní katedrála v Guadalajara (Catedral de Guadalajara) vybudovaná v letech 1558-1616.

 

Mérida – bílé město na Yucatánu 

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 8

Metropole Yucatánu Mérida je jedno z nejkrásnějších koloniálních měst v Mexiku a nachází se na skvělém místě, takže pro Vás může představovat základnu, odkud se budete vydávat poznávat mayské lokality v regionu, jako je Chichén Itzá a Tulum. Také je oblíbeným cílem jednodenních výletů (nebo zastávek na noc) z letovisek na Mayské riviéře. Méridu založili Španělé v roce 1542 a má plán mřížky typický pro španělská města, takže si snadno můžete prohlédnout zdejší atraktivní parky a pěkné staré budovy. Evropské vlivy jsou patrné všude, především na náměstích ve starém městě a na náměstíčkách, kde je dodnes možné vidět příklady francouzské architektury. Navíc je to pozoruhodně čisté a uklizené město, což je charakteristické pro jeho obyvatele, kteří se rádi oblékají do bílého, což městu vyneslo jeho dlouhodobou přezdívku Ciudad Blanca (Bílé město).

 

Oaxaca – chuť skutečného Mexika

15 hlavních turistických destinací v Mexiku 9

Oaxaca metropole stejnojmenného státu, je nejoblíbenější městská destinace pro cestovatele, kteří chtějí okusit skutečné Mexiko. Je to zajímavý mix domorodých indiánských a španělských prvků, přičemž zůstalo z velké části nedotčeno rozvojem, který se rozšířil v jiných oblíbených destinacích v zemi, takže se dostalo na seznam UNESCO. Kromě původního centra města a staré architektury se město stalo kulurním centrem, které přitahuje davy návštěvníků díky řadě akcí a festivalů. Patří k nim domorodý festival Guelaguetza, který se koná vždy v červenci a zahrnuje tradiční tance, kostýmy, hudbu, jídlo a řemesla. Město také představuje skvělý počáteční bod pro průzkum nádherné okolní scenérie, spolu s řadou starobylých památek a ruin, jako je Monte Albán. Pokud byste se v Oaxace zdrželi déle, stojí za to podniknout výlet z hor k pobřeží, kde naleznete úplně nejlepší pláže v celém státě.

 

Historická Morelia

Koloniální Morelia je klenot mezi městy a krásné místo pro návštěvu, ať zde budete pár dní nebo déle. Jen málo se toho změnilo v plánu historického města založeného v roce 1541 a díky více jak 200 zachovalých budov starých mnoho staletí celé centrum získalo ochranu UNESCO. Zlatým hřebem je nádherné nám. Plaza de Armas, které bylo vytvořeno před téměř pěti staletími, velké veřejné náměstí ideální pro ty, kdo rádi prohlížejí pamětihodnosti pěšky. Kromě mnoha skvělých kaváren, restaurací a možností nakupování zde najdete vše od soch revolučních hrdinů až po plochy krásných zahrad s příjemnými fontánami, takže se jedná o město patřící k nejhezčím zemi. K nedalekým atrakcím, které byste měli navštívit, patří katedrála v Morelie vybudovaná z místního kamene během období 100 let (stavba započala v roce 1640), která dodnes dominuje panoramatu města. Nahlédněte dovnitř, kde spatříte pozoruhodná umělecká díla. Jen kousek pěšky odtud se nachází další nezbytná zastávka, akvadukt Morelia. Dokončen byl v roce 1789 a má více jak 250 oblouků a po celé roky představoval hlavní zdroj pitné vody pro město.

 

Nayaritská riviéra

Pokud jste o ní ještě neslyšeli, je šance, že brzy uslyšíte: Nayaritská riviéra je úsek pobřeží severně od Puerto Vallarta, který začíná v sousedním státě Nayarit. Ze známých měst zde leží Sayulita nebo luxusní enkláva na poloostrově, Punta Mita. Ale Nayaritská riviéra má mnohem více co nabídnout k průzkumu a je plná přírodních krás. Zatímco v Puerto Vallarta probíhá stavební činnost a rozrůstá se, surfaři po celá desetiletí míří na stezky v džungli a panenské pláže na severu. Obrázek je dnes trochu jiný než dříve, protože někdejší rybářské vesnice se proměnily v ospalá městečka s butikovými hotely. Na svazích jsou rozesety 5* resorty a vily a někdejší surfařská městečka se proměnila v centra jógy a boho-chic galerie; brzy lze očekávat také ultra luxusní zařízení. Přesto čím dále se vydáte podél pobřeží na sever, tím více budete cestovat zpátky v čase do jednodušších dob mexických pláží, se zvlněnými smaragdově zelenými vrcholky, rozeklanými skalami, které spadají do oceánu, a ničím dalším kromě řetězce přístřešků palapas na zlatavém písku, kam jen oko dohlédne.

Akční nabídka ubytování zde