Jak pověsit květináč na strop bez vrtání děr

Jak pověsit květináč na strop bez vrtání děr 1

Rostliny vnesou do Vašeho domova náladu a oživí ho, přičemž neexistuje lepší místo, kde umístit svou interiérovou flóru, než je strop. Pokud jsou závěsné rostliny těžké, je vždy nejlepší zašroubovat hák do stropního trámu nebo přepínací šroub do sádrokartonu, aby udržely váhu květináče s rostlinou. Pokud máte stropní trámy, ještě lepší je k trámu přišroubovat J-hák nebo přes trám zavěsit S-hák.

Ale pokud nemůžete vrtat do stropních trámů či sádrokartonu a nemáte ani trámy, zde jsou tipy, jak zavěsit rostliny ze stropu:

  • použijte magnetické háčky na rostliny, které udrží velkou váhu
  • vyzkoušejte napínací tyče ode zdi ke zdi
  • na hladké povrchy použijte nalepovací háčky
  • k zavěšení lehkých rostlin použijte hák s přísavkou
  • k zavěšení rostliny blízko stropu vezměte tyčovou (truhlářskou) svorku
  • na odkryté stropní trámy použijte C-svorku

Upozornění: Nezavěšujte rostliny na svítidla, světelné vedení, protipožární zařízení, hlásiče kouře nebo bezpečnostní kamery. Vyvarujte se zavěšování rostlin nad hlavu nebo nad křehké předměty, protože rostliny při použití neinvazivních způsobů zavěšení mohou spadnout.

Jak pověsit květináč na strop bez vrtání děr 2

Magnetické háčky na rostliny

Pokud jde o háček, který nepoškozuje povrch, magnetické háčky z nerezové oceli, niklu, chromu, bronzu nebo v černém provedení se hodí na jakoukoli rostlinu, věšák či domácí dekoraci. Tajemství, díky kterému tyto háčky tak dobře fungují, představují magnety z lanthanoidů nebo neodymu se super silnou kapacitou až asi 50 kg. Aby magnet dosáhl plné nosnosti, musí být připevněn přímo na čistý kovový povrch. Najít pevný kovový upevňovací bod na stropě může být problém. Ale pozorně se podívejte a možná najdete kovové destičky, šrouby, spojovací prvky či výztuhy. Další možností upevnění jsou šrouby do sádrokartonu zapuštěné do sádrokartonu a natřené barvou. Posunujte magnet po stropě a hledejte šrouby. Protože jsou hlavy šroubů malé, sníží se nosnost, takže je třeba být opatrní.

 

Napínací tyče

Kovové napínací tyče, které sahají od stěny ke stěně, Vám poskytnou vzhled stropních rostlin, aniž by ve skutečnosti visely ze stropu. Všude tam, kde jsou dvě stěny dostatečně blízko, můžete téměř až do výšky stropu namontovat napínací tyč s gumovými konci, které nezpůsobují poškození. Pomocí napínací tyče sprchy můžete překlenout mezery mezi stěnami, rámy světlíků a konce chodeb. Standardní sprchové napínací tyče dosahují 100 – 183 cm. Nosnost se liší podle výrobku, ale pohybuje se od 4,5 do 13 kg. Extra dlouhé napínací tyče pro závěsy rozdělující místnosti dosahují až 3 nebo 4 m, takže jsou dlouhé na to, aby překlenuly šířku menší místnosti. Nezapomeňte si koupit napínací tyč delší, než je délka rozpětí – obvykle musí být tyč o 5 cm delší. Sprchové napínací tyče bývají silnější a pevnější než napínací tyče na záclony, které mají často nosnost méně než ½ kg.  

Tip: Zamaskujte sprchovou tyč nastříkáním barvou nebo obalením konopím, hedvábím, stuhami či bavlněnými látkami.

 

Lepicí užitkové háčky

Háčky se samolepící pěnovou vrstvou se na stěnách často používají k uchycení klíčů nebo kuchyňských potřeb. Nalepovací háčky lze také použít k zavěšení rostlin ze stropu bez vrtání. Dokud je povrch hladký a čistý, lepicí háčky udrží asi ½ kg. Dobrá věc je, že lepicí háčky lze umístit kamkoli chcete. Většina lepicích háčků je navržena na stěny, takže se ujistěte, že zakoupené háčky udrží předmět (rostlinu), aniž by se sklouzly dolů, když je háček otočen o 90°.

 

Háčky na přísavkách

Háčky s přísavkami představují dalším skvělý způsob, jak zavěsit rostliny ze stropu. Přísavky fungují pouze na hladkých, neporézních površích. Světlíky jsou dobrým kandidátem na jejich použití, stejně jako jakýkoli povrch, který je pevný a vyrobený ze skla nebo plastu. Nosnost bývá nízká, obvykle kolem ½ kg, ale některé háky s přísavkami uvádějí kapacitu až 5 kg. Hledejte přísavky s otočným háčkem, které se přizpůsobí plochým nebo šikmým stropům.

 

Tesařské tyčové svorky

Jedinečný a poutavý způsob, jak zavěsit rostliny blízko stropu bez vrtání, nabízí tesařská svorka. U těchto svorek se nastavitelná čelist posouvá po kovové kolejnici a bývají dlouhé 90 až 122 cm. Tyčová svorka může snadno uchopit koncovou stěnu širokou 10 cm, přičemž konzolová tyč udrží na svém konci lehkou rostlinu.

 

C-svorky

Na odkrytých stropních trámech můžete použít C-svorku připnutou na obou stranách trámu, která pak udrží značnou hmotnost. Rostliny o hmotnosti až 25 kg budou pomocí C-svorky o velikosti 15 nebo 20 cm bezpečně a pevně přišroubované k nosníku. Velikost svorky závisí na šířce nosníku. Chraňte trám před vytlačenými stopami zakoupením samostatných podložek do upínacích čelistí nebo použitím čtverečků ze silné pryže.

 

Nejlepší lehké rostliny pro zavěšení bez vrtání

Při zavěšování rostlin bez pevných vrtaných upevňovacích bodů (děr) pomáhá nižní hmotnost rostliny. Spolu s použitím lehkého držáku vyberte rostlinu, která nepotřebuje půdu. Může to být například: 

španělský mech (tilandsie provazovkovitá), vzdušné rostliny (tilandsie), lucky bamboo (dračinec pruhovaný), filodendron wend imbe, bazalka, toulcovka (lopatkovec, spatifylum), šáchor, anturie (toulitka Andréova), potos (šplhavnice zlatá), monstera skvostná.