Viry, bakterie a plísně: jaký je mezi nimi rozdíl?

Viry, bakterie a plísně: jaký je mezi nimi rozdíl? 1

Každý z nás sdílí vzduch, jídlo, vodu a domov s koloniemi mikroorganismů, jako jsou viry, bakterie a plísně. Většina z těchto nepatrných mikroorganismů je neškodná, ale některé jsou patogeny, takže Vám mohou způsobit onemocnění, jako je covid-19.

Čím se však virus (jako je ten, který nyní způsobuje celosvětovou pandemii) liší od jiných mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo plísně? Jak nás infikují a jak se můžeme zotavit? Dr. Fayyaz Sutterwala z oddělení infekčních chorob v losangeleské nemocnici Cedars-Sinai říká, že infekci je někdy obtížné diagnostikovat. Ačkoli někteří mikrobi mohou způsobit velmi specifické onemocnění, mnoho dalších může infikovat jakýkoli orgán a vyvolat podobné příznaky a imunitní odpověď.

„Bakterie, viry a plísně mohou způsobovat mírně odlišné formy zápalu plic, symptomy se mírně liší v závislosti na typu mikroba způsobujícího nemoc. Jako lékaři hodnotíme, abychom určili nejlepší testy a léčbu každé infekce.“

Zde vysvětlujeme některé rozdíly mezi běžnými mikroorganismy přenášejícími nemoci.

 

Viry

Běžné formy

Viry způsobují nachlazení a chřipku, stejně jako závažnější onemocnění, jako je HIV/AIDS, ebola a covid-19.

Jak způsobují nemoc

Virus je nejjednodušší z těchto maličkých „neřádů“ – není to nic jiného než genetický materiál obalený proteinem. Vědci debatují o tom, zda virus vůbec „žije“. Virus sám o sobě nezvládne nic, potřebuje vstoupit do živého tvora, aby mohl vykonávat svou jedinou funkci, replikaci. Když se virus dostane do lidského těla, může obsadit buněčný aparát člověka a produkovat své klony, ovládnout další buňky a pokračovat v reprodukci. Viry jsou také schopny infikovat jakoukoli živou věc včetně bakterií a plísní. Když se virus množí rychleji, než imunitní systém hostitele dokáže zvládat, začne ničit buňky a škodit tělu. Viry jsou také nejmenšími zárodky, takže se obecně také nejsnáze šíří – jsou tak maličké, že se mohou šířit vzduchem při kašli nebo kýchání. Některé viry šíří komáři nebo se šíří tělesnými tekutinami.

Jak se léčí

Vzhledem k tomu, že každý virus je velmi odlišný, neexistuje lék, který by zvládl jakýkoli virus ve Vašem těle. Vakcíny poskytují preventivní ochranu před určitými viry tím, že trénují imunitní systém těla, aby rozpoznal a napadl konkrétní virus.

 

Bakterie

Běžné formy

Bakterie způsobují otravu jídlem, záněty krku a močových cest, a také infekce, jako je tuberkulóza.

Jak způsobují nemoc

Bakterie jsou větší a složitější než viry, i když se stále mohou šířit vzduchem. Bakterie je jedna buňka, která může žít a množit se téměř kdekoli sama: v půdě, ve vodě a v našem těle. Z velké části žijeme s bakteriemi v míru – kolonie bakterií v našich střevech nám pomáhají a posilují náš imunitní systém. Ale stejně jako viry, i bakterie nám mohou ublížit tím, že se v našem těle rychle replikují a zabíjejí buňky. Některé bakterie navíc produkují toxiny, které mohou zabíjet buňky a způsobit nadměrnou poškozující imunitní reakci.

Jak se léčí

Byla vyvinuta širokospektrá antibiotika, aby zabíjela bakterie v našem těle a v potravě tím, že brání jejich růstu. Bakterie jsou však extrémně adaptivní a mohou se rychle vyvíjet, aby se vyhnuly antibiotikům. Bakterie mezi sebou sdílejí své geny rezistentní na antibiotika, což znamená, že více kmenů vytváří rezistenci vůči lékům, které používáme.

 

Plísně

Běžné formy 

Plísně jsou zodpovědné za onemocnění, jako jsou kvasinkové infekce, kalifornská horečka (coccidioidomycosis) a meningitida.

Jak způsobují nemoc

Plísně jsou složitější organismy než viry a bakterie – jsou to eukaryota, což znamená, že mají buňky. Z uvedených 3 patogenů jsou plísně svojí stavbou nejvíce podobné živočichům. Existují 2 hlavní typy plísní: environmentální, což jsou kvasinky a plísně, které často žijí v půdě a obecně nezpůsobují infekci u většiny zdravých lidí, a komenzálové, kteří žijí také v nás a obecně nám neubližují. Komenzální plísně mohou hrát prospěšnou roli v našem celkovém zdraví. Některé environmentální plísně produkují spory, částice, které se mohou dostat do našeho těla plícemi nebo na kůži. Tyto plísně mohou být škodlivé zvláště pro lidi s oslabeným imunitním systémem, protože plísně se mohou rychle šířit a poškodit řadu orgánů. Jiné plísňové infekce mohou být způsobeny přemnožením komenzální plísně.

Jak se léčí

Plísně mutují pomaleji, takže se na ně snáze zaměřují antimykotika než na bakterie antibiotika.