Tématické parky v americkém Orlandu

Tématické parky v americkém Orlandu 1

Více jak 65 milionů návštěvníků přicestovalo v roce 2016 do Orlanda na Floridě, přilákáno nespočtem zdejších radovánek a kilometry nákupních bulvárů. Naleznete zde atraktivní tématické parky, desítky golfových hřišť světové úrovně, krásné resorty a některé z nejlepších luxusních prodejen v zemi. Avšak oblast většího Orlanda nabízí také další radosti, které už méně přitahují pozornost, pokud nasednete do auta a vydáte se objevovat.

 

Walt Disney World a Universal Orlando

Abyste si uvědomili rozlohu Walt Disney World, zvažte následující: je potřeba cesta taxíkem za 40 USD, abyste se dostali z jednoho konce na druhý! Skládá se ze čtyř samostatných tématických parků (Magic KingdomEpcot, Animal Kingdom Hollywood Studios), 2 vodních zábavních parků, 4 golfových hřišť, 2 zábavních okrsků, více jak 25 hotelů a stovek restaurací. To vše spojuje Disneyho jednokolejka, loď a autobusy (bezplatné); a protínají ho dálnice a silnice.

Čekací fronty můžete minimalizovat tím, že si zakoupíte pas Disney’s FastPass+, který umožňuje rezervovat si 3 atrakce v tématickém parku denně až 30 dní předem. Disneyho nejnovější park Pandora: The World of Avatar („Pandora-Svět Avatara“) byl otevřen v květnu 2017 v parku Animal Kingdom („Království zvířat“), avšak typické disneyovské průvody, show a nostalgické kouzlo naleznete v Magic Kingdom („Království kouzel“). V Universal Orlando, které je upravené pro chodce a zahrnuje tematické parky Universal Studios a Islands of Adventure, se spojuje technologie a kreativita na neuvěřitelných simulátorech jízdy, adrenalinové vzrušení a tématické prostředí všude kolem. Uvnitř se nachází Wizarding World of Harry Potter („Kouzelný svět Harry Pottera“): Hogsmeade a Diagon Alley, kam se dostanete vlakem Hogwarts Express. V červnu 2017 společnost Universal otevřela Volcano Bay, nový orlandský vodní zábavní park.

Jak bude vypadat návštěva zábavních tematických parků po covid-19? 

 

Vydejte se pláž

Hromadná doprava není na Floridě příliš rozvinutá, když si však opatříte vlastní dopravní prostředek, můžete zajet do příjemně nerozvinutého pobřežního přírodního parku Canaveral National Seashore. Poklidné útočiště vzdálené jen asi hodinu cesty autem na východ od města se táhne po délce téměř 40 km kolem tenkého pásu bariérového ostrova. Dřevěné chodníky vedou přes duny na pláže s bílým pískem, nabízejí příboj Atlantiku a kilometrové úseky samoty a ticha. Velryby migrují od prosince do března a park představuje jedno z nejvýznamnějších hnízdišť mořských želv v zemi. V ostrovní části parku Seashore se nachází laguna Mosquito Lagoon s ostrůvky a mangrovy hemžícími se živočišnými druhy, a také nedalekou přírodní rezervací Merritt Island National Wildlife Refuge, která nabízí několik scénických vyhlídkových tras pro jízdu autem a snadné trasy pro pěší turistiku. V celé oblasti je možné zahlédnout pásovce nebo aligátora.

I když leží dál a je více osídlený než Canaveral National Seashore, dokonalý plážový okrsek Saint Petersburg/Clearwater Beaches patří k nejlepším v oblasti a nabízí pohodovou atmosféru resortu. V teplých a klidných vodách jsou častými hosty delfíni a kapustňáci, Záliv je ideální pro plavání a snadno zde naleznete místo, kam si můžete zapíchnout svůj slunečník. Pláže se nacházejí méně než 2 hodiny cesty západně od Orlanda.

Hlavní atrakce Florida Keys

 

Špičkové umění v malé Floridě

Obchody, vinárny a kavárny se zahrádkami lemují stinné ulice bukolického jezerního okrsku Winter Park, univerzitního města založeného v polovině 19. století a ležícího v severní části Orlanda. Nechte si spoustu času na návštěvu Muzea amerického umění Charles Hosmer Morse, kde se nachází nejrozsáhlejší sbírka umění od Louis Comfort Tiffanyho na světě, a pak pokračujte k jezeru Osceola, kde podniknete hodinovou vyhlídkovou plavbu od Scenic Boat Tour. Ponton pro 18 osob proplouvá kanály a jezery v okolí, kolem sídel, univerzity Rollins College a dalších zajímavých míst.

Další skvělý způsob, jak si lokalitu prohlédnout, je na kole – to si můžete vypůjčit v Breakaway Bikes a požádat také o jejich mapu Scenic Bike Ride. Den pak zakončete v kině Enzian Theater nacházejícím se něco přes 3 km na severozápad od města. To promítá nezávislé i klasické filmy, zatímco skvělá restaurace Eden Bar nabízí pokrmy převážně z místních a biopotravin, na kterých si můžete pochutnat venku pod obrovským cypřišem.

 

Útočiště pro rodiny s dětmi

Park Wekiwa Springs State Park, vzdálený 32 km na sever od centra Orlanda, nabízí klidné vody řeky Wekiva River, jedné ze dvou floridských řek spadajících do systému Národní divoké a scénické řeky. Můžete si vypůjčit kanoi či kajak a vydat se na průzkum. I když v parku může být o víkendech plno, v týdnu a v zimě zde často bývá klid. Nebudete přitom muset obětovat velké množství času ani či námahy – stačí 2 hodiny pádlování po řece Wekiva, abyste poznali, jak chutná divoká Florida.

Audubon Center for Birds of Prey, záchranná stanice pro divoká zvířata nacházející se v e svérázné staré budově na krásném místě s mokřinou a altánem vyčnívajícím do jezera, se stará o záchranu a léčbu zraněných ptáků. V oborách zde žije orel bělohlavý, výrečci a jestřábi, kromě dalších dravých opeřenců, a je zde spousta příležitostí spatřit různé druhy zblízka, jak sedí na ruce svému cvičiteli.

            

Oblíbené cíle místních milovníků jídla

V městě, které si vybudovalo pověst coby galerie národních řetězců, fast foodů a tématických parků, překvapivě snadno najdete jídlo místních zdrojů a kreativně inspirované. V tržnici East End Market se nachází několik podniků zaměřených na produkci Floridy, včetně prodejny Local Roots Farm Store specializující se na celoroční místní produkci a nabízející ve svých maličkých barech výběr místního piva a vína. Pokud budete chtít strávit pohodový večer v rozmanitém prostředí, zamiřte 10 km na severozápad od Universal Orlando do restaurace Yellow Dog Eats. Nachází se v dřívější prodejně smíšeného zboží, s plechovou střechou a s jídelními stolky ve dvoře, přičemž nabízí klasický i netradiční gril (barbecue), a to mimo davy turistů obvyklé kolem koridoru I-4. K trvalé oblíbeným podnikům v oblasti Orlanda patří Ravenous Pig a vynikající italská restaurace Prato v okrsku Winter Park, a také hvězda v oblasti pokrmů „z pole na vidličku“ K Restaurant s verandou táhnoucí se kolem celé budovy a s malou zahrádkou.

(stav k říjnu 2017)