Hlavní atrakce Jižní Ameriky

Hlavní atrakce Jižní Ameriky 1

Jižní Amerika je kontinentem s pozoruhodnou pestrou krajinou a přírodou, s archeologickými poklady a se závratným množstvím živé přírody – největší sbírky rostlin a živočichů na světě. Návštěvníky tak nepřestává fascinovat obdivování inckých ruin skrz mlžný prales, pozorování opic a tukanů v Amazonii nebo pěší túry kolem topasově modrých vysokohorských jezer a pod sněhem pokrytými vrcholky And. Jižní Amerika se skládá z 13 zemí a je domovem desítek domorodých kultur, takže nabízí pro každého něco. Zde nabízíme shrnutí hlavních atrakcí a míst, která byste měli při své cestě do Jižní Ameriky navštívit.   

Andy

Mohutné vrcholky nejdelšího kontinentálního pohoří světa se táhnou po délce téměř 8000 km od Venezuely až po jižní Patagonii. K dispozici jsou vynikající možnosti pro pěší turistiku ze vstupních měst, jako je Huaraz v Peru a Bariloche v Argentině. A pokud chcete navštivt domorodé vesnice uprostřed fantastické scenérie, téměř nekonečně možností naleznete v Ekvádoru, Peru a Bolívii.

 

Machu Picchu

Před příchodem Španělů byly Andy domovem nejvyspělejších civilizací na jižní polokouli, které dosáhly svého vrcholu v říši Inků. Horská pevnost Machu Picchu, jejíž přesný účel zůstává neznámý, byla poprvé představena veřejnosti v roce 1911 díky americkému objeviteli (a pozdějšímu senátorovi) Hiramovi Binghamovi III.. Návštěva „Ztraceného města“ s jeho mimořádnou polohou mezi mlžným pralesem a skalnatými vrcholky je fantastická, obzvlášť pokud sem dorazíte pěšky po oblíbené, avšak náročné 4denní Incké stezce. Podstatné je zakoupit si předem vstupenky a jízdenky na vlak. 

Více informací naleznete zde nebo zde.

Galápagy  

Řetězec vulkanických ostrovů leží zhruba 1000 km západně od Ekvádoru a uchovává si zvláštní a úžasnou sbírku živočišných druhů, od obrovských želv a ptáků terejů až po mořské leguány a zvědavé lachtany. Tito tvorové poskytli inspiraci Ch. Darwinovi, který ostrovy navštívil v roce 1835, pro jeho pozdější průlomovou práci o přírodním výběru. Cesta sem vyjde dráž než do kterékoli jiné části Jižní Ameriky, protože jediným způsobem, jak se na souostroví Galapágy dostat, je lodí, kdy během 5–10denního okruhu navštívíte různé ostrovy. Pro jedinečný životní zážitek však tato investice stojí za to.   

 

Amazonie    

Největší deštný prales na zemi je domovem úžasného množství rostlin a živočichů. Můžete zde pozorovat bujně zelenou krajinu, která bude pomalu míjet kolem Vás, zatímco Vy budete odpočívat v houpací síti na palubě říční lodi (které jsou „autobusy“ brazilské Amazonie), anebo se vydáte na pěší túru hluboko do divočiny. Dalšími významnými zážitky z Amazonie je plavání s piraňami, proplouvání zaplavenými lesy ve vydlabané kanoi a naučné pěší výlety s průvodcem-přírodovědcem. Město Manaus v Brazílii je přitom nejoblíbenější vstupní branou, kde desítky agentur nabízejí soukromé výlety a prohlídky, zatímco nedaleké chaty v džungli představují základnu pro výpravy. K dalším dobrým vstupním bodům do Amazonie patří Přírodní rezervace Cuyabeno v Ekvádoru, město Leticia v Kolumbii a město Iquitos v Peru. 

 

Pantanal  

Rozsáhlá bažinatá oblast, která zabírá část Brazílie, Paraguaye a Bolívie, je sice méně známá než Amazonie, ale zdejší podmínky pro pozorování živé přírody jsou vynikající a zahrnují více jak 650 druhů ptáků a 80 druhů savců včetně kapybary (největšího hlodavce světa), obří vydry a různých opic. Díky vysoké koncentraci živočišných druhů je zde šance na spatření zvířat všeobecně lepší než ve většině Amazonie. Klíčové je načasování návštěvy na suché období (duben-září). Návštěvníci bývají obvykle ubytování v chatách (od prostých až po luxusní) a vydávají se na denní výlety do přírody na koňském hřbetě, ve člunu nebo pěšky. Města Cuiabá a Campo Grande v Brazílii jsou ideálními vstupními body do oblasti Pantanal. 

 

Vodopády Iguaçu

Hluboko v deštných pralesích se nachází ne jeden, ale mnoho (celkem 275) mohutných hřmících vodopádů, které spadají mezi Argentinou a Brazílií. V biologicky bohatém lese se vinou vyvýšené chodníky a můstky (takže můžete stále po očku sledovat živou přírodu) kolem ohlušujících vodopádů. A zatímco Brazílie má ze své strany skvělý výhled, Argentina má zase lví podíl vodopádů. Odtud se také můžete vypravit motorovým člunem na (velmi mokrý) výlet pod řvoucí vodopády. Pokud plánujete navštívit brazilskou stranu, budete potřebovat vízum (které je potřeba si obstarat předem). Vydejte se sem brzy ráno, abyste spatřili hojnost ptactva a vyhnuli se davům návštěvníků.    

Nejkrásnější vodopády světa 

***

Hlavní atrakce Jižní Ameriky 2
Amazonie

POPRVÉ V JIŽNÍ AMERICE

Jižní Amerika odedávna uchvacuje cestovatele svojí obrovskou spoustou přírodních i kulturních divů. Projděte si následující krátký přehled hlavních atrakcí kontinentu a bude Vám jasné proč: naleznete zde idylické pláže, sněhem pokryté vrcholky hor i tropický deštný prales, což vše představuje skvělé pozadí pro nezapomenutelnou dovolenou.

Pamatujte však na to, že kontinent je obrovský, takže prostě není možné vidět všechno (ledaže byste měli k dispozici pár volných let). Takže pokud uvažujete o cestě, ale nevíte, odkud začít, zde uvádíme stručný výčet hlavních jihoamerických destinací.  

 

Peru a Bolívie

Jedním z typických zážitků z Jižní Ameriky je kodrcání se po andských silnicích, návštěva domorodých vesnic, koloniálních měst a starověkých ruin uprostřed závratně vysokých hor. Peru je přitom ideální zemí, kde můžete začít. Vysoko v Andách naleznete kouzelné Cuzco, nejstarší nepřetržitě osídlené město na kontinentu a dobrou základnu pro objevování archeologických klenotů, jako je nedaleké Machu Picchu. K dalším atrakcím Peru patří pěší túry v pohoří Cordillera Blanca („Bílé pohoří“), procházky po kamenných ulicích města Arequipa, let k tajemným liniím v Nazce a návštěva plovoucích ostrůvků na jezeře Titicaca. 

Na lodi můžete přeplout jezero Titicaca do Bolívie, kde se nacházejí úžasné domorodé vesnice, biologicky bohaté lesy, vysoko se tyčící hory a bizarní a krásné solné pláně Salar de Uyuni

Výstup na Duhovou horu v Peru  

Ekvádor

Pokud máte omezené množství času a chcete při své cestě stihnout co nejvíce, dobrou volbou je návštěva menší země Ekvádoru. Naleznete zde krásná koloniální města, jako je Quito a Cuenca, která patří k nejlepším místům, kde se v Jižní Americe můžete učit španělštinu (typická je cenově dostupná individuální výuka v jazykových školách a pobyty u místních rodin). Přitom bude pohoří Andy stále nablízku a Vy se budete moct vydávat na pěší túry vysokohorskou scenérií (oblíbený je 4denní okruh kolem jezera  Quilotoa, který většinou můžete zvládnout ve vlastní režii), na horském kole po rozbitých cestách, za pozorováním ptactvo v mlžných pralesích, anebo si zařídit výlet na koni po svazích sněhem pokrytých vulkánů (jako je Cotopaxi).

Kromě toho můžete strávit pár dní v pralesní chatě v Amazonské oblasti. Pokud to čas a rozpočet dovolí, vydejte se na konec své cesty na 5 denní výlet lodí na souostroví Galapágy

 

Brazílie

Brazílie, která je rozlohou větší než kontinentální Spojené státy, je geografickým a ekonomickým obrem Jižní Ameriky. Kromě toho je však také nejdražší zemí Latinské Ameriky, podle čehož je nutné plánovat. Rio de Janeiro ležící mezi zalesněnými horami představuje vynikající úvod do Brazílie s úžasnou hudební scénou, lákavými plážemi a temperamentními festivaly. Pouze pár hodin cesty od něj můžete prozkoumávat odlehlé úseky pobřeží, ostrovy porostlé deštným pralesem (jako je Ilha Grande) a koloniální města (jako je Paraty). Pokud byste měli více času, můžete připojit pár letů a navštívit také další oblasti a začít např. na severovýchodě v Salvadoru, pestrobarevném koloniálním městě, které je srdcem afro-brazilské kultury. Dalšími možnostmi jsou hřmící vodopády Iguaçu na hranici s Argentinou, města Belém či Manaus, které jsou vstupními branami do Amazonie, nebo architektonicky úžasná metropole Brasília

Hlavní atrakce Brazílie mimo Rio 

Kolumbie

Pokud nejste seznámeni s aktuální situací, Kolumbie je dnes cestovatelům otevřená a bezpečnější než kdy dříve. Metropole Bogotá ležící vysoko v horách je kulturní monstrum s nočními kluby, kde zní salsa, s kouzelnými kavárnami a s krásnými památkami, jako je surrealistická podzemní solná katedrála 50 km na sever. K dalším atrakcím Kolumbie patří opalování se na Karibském pobřeží ve městě Taganga nebo na nedotčených plážích v nedalekém Národním parku Tayrona, pěší túry do „Ztraceného města“ (Ciudad Perdida), největšího předkolumbovského města v obou Amerikách, a prohlídka fotogenických ulic koloniálního města Cartagena a sousedních ostrovů lemovaných podmořskými korály.   

Návštěva domorodé Kolumbie

Argentina a Chile

Tyto dvě země ukotvují extrémy jihu Latinské Ameriky a naleznete zde vinice, rušné metropole i odlehlou Oblast jezer s horkými prameny, malebnými vesničkami a spoustou možností outdoorových aktivit (pěší turistika, rafting, lezectví, lyžování). Bezkonkurenční možnosti dobrodružství se pak nalézají v Patagonii, jako je např. pěší turistika či jízda na koni v prostředí na pozadí s ledovci, zkamenělými lesy, sněhem pokrytými vrcholky a další úžasnou scenérií.     

Uruguay

Hlavní atrakce Uruquaye 

Venezuela 

Hlavní turistické atrakce Venezuely 

Paraguay 

Co je potřeba vědět před návštěvou Paraguaye

Guyany (Guyana, Surinam a Francouzská Guyana) 

Poprvé v Guianas