Nejdražší psí plemena na světě

Nejdražší psí plemena na světě 1

Saluki

Saluki (perský chrt) se podobá Slougui (arabskému chrtovi). Někdy bývá také nazýván egyptský královský pes. Saluki je jedno z nejstarších plemen domestikovaných psů. Má dlouhou historii a je to velmi slavný pes. Na Blízký východ se dostal spolu s karavanami. Lidé používali psy saluki k lovu, protože jsou štíhlí a rychlí. Saluki je na svého pána velmi něžný. Je velmi chytrý a snadno se učí. Loví podle svého zraku, kořist chytne a donese. Normální velikost psa saluki je 58-71 cm a hmotnost 18-27 kg. Samice jsou o něco menší než samci. Saluki stojí asi 2 500 USD.

 

Lvíček

Lvíček známý také jako Löwchen je to malý pes, takže ho mnoho lidí považuje za psa na hraní. Jisté je, že je velmi roztomilý. V roce 1973 byl lvíček nejvzácnějším psím plemenem na světě a žilo jen 65 kusů, takže byl velmi exkluzivní. Dnes už je jich více, ale i nadále jsou lvíčci vzácní. Jejich srst je dlouhá a splývající, může mít různé barvy. Nelínají a mají jen velmi malý alergický efekt, takže bývají považováni za hypoalergenní. Mají malou hlavu a živé kulaté oči, které mohou mít různou barvu. Výška samce lvíčka je 30-35 cm a váha asi 6 kg. Cena začíná od 3 000 USD.

 

Azavak (Azavažský chrt)

Azavak is chrt stejně tak jako saluki, takže jsou si podobní. Azavak pravděpodobně pochází z Afriky. Jeho průměrná hmotnost je 15-25 kg a dosahuje výšky až 75 cm. Srst je velmi krátká. Kostnatá stavba je jasně patrná, protože tito psi jsou hubení a svalnatí. Jejich svaly jsou „suché“, takže mají na sobě jen velmi málo tuku. Jsou velmi společenští a emocionální. Azavak může mít různou barvu, ale nejčastější je hnědá. Ze zranění se rychle uzdraví. Azavak potřebuje hodně cvičení a pravidelné běhání. Cena je kolem 3 000 USD.

 

Peruánský naháč

Tento pes pochází od předinských kultur z Peru a je to jedno z několika plemen bezsrstých psů. Je ideální pro rodiny s dětmi, protože bývá ke svým pánům láskyplný, ale zároveň také nedůvěřivý vůči cizím. Obvykle bývá temperamentní a přátelí se s jinými psy, a také se velmi rád hraje. Je agilní a rychle se učí. Peruánský pes se však nedoporučuje začátečníkům – vyžaduje totiž pána, který rozumí „psí řeči“. Peruánský pes může mít různou velikost, největší kusy mají výšku 50-60 cm a váží 12-25 kg. Díky chybějící srsti je poměrně čistý a snadno ho umyjete houbou a šamponem pro psy. Navíc nemá blechy. Cena peruánského naháče začíná asi od 3 500 USD.

 

Akita

Pes akita pochází ze severních oblastí Japonska. Existuje sice také plemeno americký akita, ale původní plemeno akita je z Japonska. Japonské plemeno má omezenou barevnou škálu. Pes má krátkou dvojitou srst podobně jako finský špic. Existují však také dlouhosrstí psi akita. Je to silný a dominantní pes. Není příliš milý na cizí lidi, ale ke členům rodiny bývá láskyplný. Jejich srst je odolná vůči chladnému počasí. Mají trojúhelníkové uši a malé tmavé oči. Normální výška psa akita je 65-71 cm a váha asi 45-59 kg. Cena je přibližně 4 500 USD.

 

Samojed

Psi samojedi byli pojmenováni podle kmene Samojedů žijícího na Sibiři. Je to původně pastevecký pes hlídající stáda sobů nomádům. Normální výška psa samojeda jes 51-60 cm. Obvykle má černé oči, někdy hnědé mandlového tvaru. Má trojúhelníkové silné uši porostlé srstí. Srst na uších bývá obvykle bílá, ale může být i světle hnědá. Ocas drží tak, že se dotýká jeho hřbetu, a někdy spí s ocasem přes čenich kvůli udržení tepla. Samojed má dvojitou srst. Horní vrstva srsti se skládá z dlouhých rovných chlupů, což je hlavní ochrana vrstvy pod ní. Líná jednou až dvakrát do roka. Je velmi přátelský a je to výborný hlídací pes, který začne štěkat, když někdo vstoupí do jeho teritoria. Cena psa samojeda je 4 000 – 10 000 USD.

 

Rotvajler

Rotvajler je známý také jako Rottvweilský řeznický pes. Rotvajleři jsou poměrně velci psi a v 19. století často sloužili k hlídání stád. Dnes jsou to velmi dobří záchranářští, pátrací a policejní psi. Někteří odborníci říkají, že je rotvajler potomkem starořímského pasteveckého psa. Ve městě Rottweil v Německu můžete najít památník rotvajlera. Rotvajleři jsou velmi silní a svalnatí psi, kteří byli mj. používání během II. světové války. Mají hlavu střední velikosti s velkými nozdrami. Oči mandlového tvaru mají obvykle hnědou barvu. Mají silná a rovná záda a dobře vyvinuté předhrudí. Ocas se tradičně zkracuje (kupíruje), což je ale v mnoha zemích dnes zakázané. Rotvajleři mají středně dlouhou srst obvykle černé nebo hnědé barvy. Jejich výška je do 69 cm a váha přibližně 60 kg. Cena rotvajlera je až 6 000 USD.

 

Faraonský pes

Národní pes středozemního ostrova Malta má tradiční jméno Kelb tal-Fenek, tj. „králičí pes“, což odkazuje na jeho tradiční práci. I dnes lidé používají tyto psy k lovu králíků. Faraonský pes je příbuzný chrtům, je elegantní, svalnatý a atletický, má silné tělo a nohy. Jeho oči jsou oválné a mají inteligentní výraz. Hmotnost závisí na pohlaví psa, ale obvykle bývá kolem 27 kg. Faraonský pes se snadno učí, je velmi milý a láskyplný na své pány. Jeho cena je až 6 500 USD.

 

Tibetská doga

Tibetská doga (tibetský mastif) je prastarý typ velkého tibetského psa. Pochází od nomádských kultur v Číně, Tibetu a Nepálu, kde slouží jako pes chránící stáda před levharty. Bývá známý také jako dok-khyi, což znamená „nomádský pes“. Byl používán také k hlídání domů či vesnic a na noc býval pouštěn volně ven. Výška tibetské dogy může dosáhnout až 83 cm a váha bývá kolem 70 kg. Jsou to obrovští psi, takže se mohou konfrontovat i s vlky nebo levharty. Když tibetská doga zahlédne vlka, začne štěkat, aby ho varovala a odehnala. Je to inteligentní pes a je skvělá i pro rodiny, nedoporučuje se však pro začínající chovatele psů. Cena je kolem 7 000 USD. 

 

Československý vlčák

V zahraničí je znám pod jménem Czechoslovakian wolfdog. Je to relativně nové psí plemeno vyšlechtěné v roce 1955 v Československu, kde vznikl křížením euroasijského vlka s čistokrevným německým ovčákem. Na první pohled vypadá jako šedý vlk. Vlčák je velmi temperamentní, odvážný a má aktivní osobnost. Je velmi společenský a miluje život ve skupinách, ať už v rodině s lidmi nebo s psími společníky. Má lovecký instinkt, to však může vyřešit raná socializace. Československý vlčák může být člověku skvělým společníkem, je odborník na řeč těla a štěká jen zřídka. Normální váha samce je asi 26 kg a výška asi 65 cm. Cena je 6 000 – 10 000 USD.

 

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr (retriever) byl pojmenován podle účelu, za kterým byl vyšlechtěn: je to vynikající lovecký pes, který přináší (retrieve) ulovenou kořist nepoškozenou, a to i z vody. Zlatý retrívr je také oblíbený jako asistenční pes pro postižené, vodicí pes pro nevidomé a signální pes pro neslyšící. Zlatí retrívři jsou velmi přátelští a něžní psi, takže nejsou vhodní jako hlídači, zato představují skvělou volbu pro rodiny. V USA je to třetí nejoblíbenější plemeno rodinného psa. Jejich srst je hustá a odpuzuje vodu, kterou přitom tito psi milují. Průměrná cena štěněte zlatého retrívra je kolem 1 500 USD.

 

Búrský buldok

Búrský buldok (Boerboel, jihoafrický mastif) je jeden z největších psů, který byl vyšlechtěn pro účely hlídání domů a farem. Pravděpodobně je to nejsilnější psí plemeno na světě. Jméno Boerboel je odvozeno od dvou holandských slov: boer znamená farmář a boel znamená pes. Chov búrských buldoků je v JAR koníčkem i odvětvím, a psi jsou odtud vyváženi do celého světa. Osobnost búrského buldoka je velmi klidná, má velmi silný ochranářský a teritoriální instinkt. Je inteligentní a velmi poslušný. Průměrná cena štěněte je kolem 1 600 USD.

 

Miniaturní bulteriér

Miniaturní bulteriér je kříženec vyhynulého anglického bílého teriéra, dalmatina a anglického buldoka. Psi mají hustou krátkou srst podobně jako anglický bulteriér. Existuje mnoho uznávaných barev a chovatelé mají rádi bílou nebo bílou s různými vzory, existuje však také modrý a načervenalý odstín srsti. Miniaturní bulteriéři jsou velmi odvážní a svalnatí, mají lebku vejčitého tvaru a jejich oči se podobají trojúhelníku. Průměrná cena štěněte je asi 1 600 USD.

 

Buldok

Buldok, nebo také anglický buldok, je svalnaté středně velké psí plemeno s typickým širokým obličejem a zmáčknutým čenichem. Pro Brity je buldok jakýsi národní symbol, který představuje odhodlání a vytrvalost. Buldoci bývají laskaví, odvážní a odhodlaní psi s trpělivou povahou. Kvůli přílišnému křížení ale často mívají srdeční problémy nebo rakovinu. Dožívají se v průměru 6 let a 3 měsíce. Průměrná cena štěněte je asi 1 500 USD.

 

Italský Spinone

Italské plemeno Spinone Italiano je rozšířené a je to mnohostranný lovecký pes, který i dnes zvládá svoji roli. Je věrný a přátelský a jeho historie sahá až do doby kolem roku 500 př.n.l.. Spinone Italiano se tradičně používá k lovu a přinášení ulovené zvěře, dnes však také jako skvělý společník. Srst těchto psů je velmi rozmanitá a čistokrevná zvířata mohou mít mnoho variant. Výška v kohoutku je 60-70 cm a hmotnost 34-39 kg. Průměrná cena štěněte Spinone Italiano je asi 1 750 USD.

 

Neapolský mastif

Jedno z nejstarších psích plemen na světě, neapolský mastif nebo „mastino“ je ideální, pokud chcete hlídacího psa, který by chránil váš dům. Kvůli jeho velikosti a zastrašujícímu vzhledu, spolu s ochranným instinktem vůči své rodině, se nikdo nezvaný nedostane do vašeho domu. Velikost mastifa je 66-79 cm v kohoutku a váha až 70 kg. Průměrná cena čistokrevného Neo Mastifa může být až 1 750 USD.

 

Italský pes Corso

Cane Corso, známý také jako italský mastif, je vysoce ceněný společenský pes používaný k hlídání a k lovu. Cane Corso je velký pes blízce příbuzný neapolskému mastifovi, ale je svalnatější a méně robustní. Standardní výška je 58–70 cm v kohoutku, přičemž samice mají 58–66 cm a samci 62–70 cm. Jejich hmotnost je třeba udržovat pod 50 kg. Cane Corso se nedoporučuje začátečníkům, protože vyžaduje silné vedení a časný a vytrvalý trénink po celé roky. Průměrná cena štěněte je 1 750 USD.

Nejroztomilejší psí plemena