Jak se zbavit mravenců v domě, bytě nebo na zahradě

Jak se zbavit mravenců v domě, bytě nebo na zahradě 1

TOP rady a triky, které fungují
Pravidelně pátráte po tom, jak se zbavit mravenců? Objevují se v bytě, běhají nahoru dolů po domě nebo se přemnožili v zahradě? V celé živočišné říši mají své opodstatnění, ale jakmile snižují komfort našeho života a dostanou se do blízkosti našich potravinových zásob, představují ohrožení. Vězte, že stojíte proti silnému a nadmíru organizovanému nepříteli, který se jen tak nevzdává a vždy se vynalezne.

Připravili jsme pro vás sumarizaci těch nejlepších postupů, které platí na mravence v domácnosti i zahradě. Najdete zde nejen tipy na účinné přípravky proti mravencům, zaměřili jsme se i na babské rady, ta nejlepší doporučení, která na mravence skutečně zabírají.

Poznejte svého nepřítele

Mravenci patří k nejrozšířenějšímu druhu hmyzu na světě a jejich původ se datuje až do období jury (před více než 168 miliony let). Snad neexistuje člověk, který by mravence v zahradě, ale i doma nedokázal podle jejich charakteristického vzhledu rozpoznat. Liší se však velikostí těla, barevností, hierarchií či úkolem v kolonii. Některé mají ve výbavě křídla a jiné dokonce i pouhým okem viditelná kousátka.

Zajímavosti:

Mravenci patří mezi nejagresivnější „predátory“ na zemi s obrovskou schopností kolonizování okolního prostředí.
Pokud by měl mravenec velikost člověka, dokázala by unést břemeno o hmotnosti 300 kg a pohybovat se ryhlostí 26 kilometrů za hodinu!
Pro vysoký stupeň organizace kolonie, kde nerozhoduje „osud“ jednotlivce, se mravenci považují za superorganismus.
Považují se za užitečné tvory – mají funkci úklidů rostlinného i živočišného odpadu. Přemnoží-li se však v blízkosti obydlí člověka, mohou napáchat nemalé škody na úrodě v zahradě a v domácnosti se přičinit o roznesení škodlivých mikroorganismů a parazitů. Kontaminují totiž své prostředí.
Odhady uvádějí, že hmotnost všech mravenců na Zemi se rovnají hmotnosti celé lidské populace. Kdoví, kdo je skutečně pánem Země?
Zrak mravenců je obvykle slabý, některé druhy jsou dokonce i slepé. Komunikují pomocí pachových stop, které za sebou zanechávají a vytváří si tak charakteristické cestičky.

Mravenec faraon

V bytových prostorách se nejčastěji vyskytují mravenci faraony. Jejich stavba těla je menší. Mají červonohnědou nebo hnědou barvu. Do střední Evropy byl tento druh mravence zavlečen až kolem 19.století z Asie. Patří mezi teplomilné tvory a nezvládá naše zimy.

Proto se hrne do tepla lidských obydlí, kde si ve spárách, ve stěnách a podlahách postupně buduje síť cestiček a hlavní „základnu“. Je skutečně nepříjemným společníkem, který je za léta koexistence dostatečně mazaný na to, aby dokázala být imunní vůči všem nástrahám. Někdy sis s ním definitivně poradíte až rázným chemickým zákrokem – dezinsekcí.

Zobrazit kompletní nabídku přípravků proti mravencům

 

Rizika, která mravenci přinášejí do domu i zahrady
Pro mravence je typická symbióza s více druhy parazitů a mikroorganismů. Roznášejí je a přenášejí i na potraviny, se kterými přicházejí do kontaktu. V zahradě zase profitují se soužití s mšicemi a puklicemi. Pohyblivost mšic je minimální, proto jim „převoz“ zajišťují právě mravenci.

Mšice se tak dostanou k listům, které vycucají a zničí. Odměnou pro mravence je potrava v podobě šťávy, kterou mšice produkují. Pokud vidíte, že po kmeni stromu se procházejí řady mravenců, zpozorněte – už zanedlouho můžete očekávat rozmnožení mšic a ohrožení úrody.

Mravenci v domácnosti

Co to znamená, když se u vás v domácnosti přemnožili mravenci?
Nikdo není nadšený, když spatří mravence jezdit po kuchyňské lince nebo mezi zásobami v komoře. Promenádují se po chodbě, okenních parapetech, neštítí se překonávat ani výškové rozdíly. Láká je především cukr a mouka a všechny potraviny, které je obsahují.

Nepohrdnou ani ovocem, ořechy či potravinami s obsahem bílkovin. Všechno to začíná několika individuálními průzkumníky, kteří zmapují prostor, najdou kořist a zanechají cestou feromonové stopy, po kterých půjdou jejich následovníci – v již větším počtu.

Pokud se k vám mravenci dostanou náhodně – přes otevřené dveře přes léto, přes okno – není problém se jich zbavit už jedním zásahem. Stačí zaklidit pěšinku, použít účinné přípravky vůči mravencům a více nebudou mít odvahu absolvovat cestu „zkázy“.

Jiné je to v případě, že si mravenčí královna vybudovala svou armádu někde v útrobách vašeho domu nebo bytu. Může jít o stěny, duté prostory v podlaze, pod podlahou, za obkládačkami – jejich houževnatost a pracovitost ve snaze přežít je fascinující! Nejste zde však proto, abyste obdivovali jejich schopnosti. Musíte zakročit hned několika způsoby a my vám rádi poradíme, jak na to.

Jak se zbavit mravenců v domě / v bytě – základní strategie
Než přejdeme k babským radám a ověřeným tipům, je dobré vědět, jak postupovat, pokud chcete být v boji s mravenci úspěšní. Mravenci fungují organizovaně a systematicky a podobné strategie se vyplatí i vám.