Jak ventilátory zachraňují životy lidí s covid-19

Jak ventilátory zachraňují životy lidí s covid-19 1

Mechanický ventilátor je zařízení, které pumpuje vzduch do plic člověka s vážným plicním selhánim. Vzduch ve ventilátoru často mívá vyšší obsah kyslíku než vzduch v místnosti. Covid-19 může způsobit vážné respirační symptomy, jako je kašel, obtížné dýchání a dušnost. Ve vážných případech může vést ke stavu ohrožujícímu život nazývanému syndrom akutní dechové tísně. Ventilátory mohou zachránit život lidí s vážnými respiračními symptomy. Zhruba 2,5 % lidí s covid-19 potřebuje mechanický ventilátor. Zde se dozvíte více o tom, jak ventilátory pomáhají lidem s vážnými symptomy covid-19.

 

Jak ventilátory léčí lidi s covid-19

Covid-19 je nemoc způsobená virem SARS-CoV-2, který se objevil ke konci roku 2019 a spadá do skupiny koronavirů. Existují stovky typů koronavirů, ale pouze 7 z nich má vliv na lidi: 4 způsobují mírné onemocnění, ale 3 mohou potenciálně způsobit vážné respirační infekce:

 •         vážný akutní syndrom dýchací soustavy (SARS)
 •         respirační syndrom ze Středního východu (MERS)
 •         nemoc způsobená koronavirem 2019 (covid-19)

Virus, který způsobuje covid-19, se může do těla dostat nosem, ústy či očima. Jakmile vstoupí do těla, dostane se až do plic, kde napadá epitelové buňky na povrchu dýchacích cest. Infekce způsobí záněty, které narušují schopnost plic se zbavovat tekutiny a nečistot. Jejich hromadění pak může vést k hypoxii, což je stav, kdy má tělo nedostatek kyslíku. Ventilátor má zásadní úkol podporovat funkci plic. Přitom mohou ventilátory skýtat vzduch se zvýšeným obsahem kyslíku a vytvářet v plicích tlak, který pomáhá při dýchání.  Kromě toho odstraňují oxid uhličitý a obnovují rovnováhu pH v krvi.

 

Jak funguje mechanická ventilace

Mechanické ventilátory mají připojenou trubici, která vede do krku pacienta. Často se používají na jednotkách intenzivní péče (JIP) v nemocnicích, kde pomáhají pacientům s vážnými symptomy covid-19. V mnoha nemocnicích však došlo k nedostatku. Ventilátory pomáhají v plicích udržovat optimální tlak vzduchu a poskytují jim kyslík. Ventilátor může buď částečně, nebo úplně převzít proces dýchání za pacienta. Mechanické ventilátory bývají klíčové v situacích, kde není sám schopen dostatečně dýchat. Není to léčba covid-19, ale podpora funkcí těla, které bojuje s infekcí. Obvykle v takové situaci pacient dostane sedativum a ve vážných případech syndromu akutní dechové tísně se dává hluboká sedace. Pacient často bývá ve stavu zmatenosti, když je na ventilátoru, a sedativum ho chrání před zraněním, kdyby se např. snažil odstranit si trubici.

 

Je to vážné, když se člověk dostane na ventilátor?

Během první vlny covid-19 bylo asi 75 % lidí přijatých na JIP umístěno na mechanický ventilátor. Dnes je jejich počet jen asi poloviční, protože zdravotníci už vědí více o tom, jak nemoc léčit. Když je pacient dán na plicní ventilátor, je to považováno za vysoce rizikovou proceduru kvůli možným komplikacím. Znamená to však riziko také pro zdravotníky tím, že jsou vystaveni viru. Jedna z nejrozšířenějších komplikací při použití mechanických ventilátorů je zápal plic, protože dýchací trubice umožňuje bakteriím a virům snadno se dostat do plic. Zápal plic znamená infekci plic. Lidé na ventilátoru jsou také vystaveni vyššímu riziku vzniku infekce dutin. K dalším komplikacím patří:

 •         atelektáza (neschopnost plně rozšířit plíce)
 •         řezné rány na rtech, jazyku, v krku nebo průdušnici
 •         hromadění tekutin v plicích
 •         poškození plic
 •         slabost dýchacích svalů
 •         zhroucení plíce
 •         poranění hlasivek
 •         poškození zubu

 

Jak dlouho zůstávají lidé s covid-19 na ventilátoru?

Množství času, které potřebuje pacient k pobytu na ventilátoru, závisí na vážnosti jeho stavu, a jak dlouho mu trvá, než začne dýchat samostatně. Může to být jen pár hodin, ale také 2-3 týdny nebo ještě déle. Studie publikovaná v srpnu 2020 zjistila, že dvě malé skupiny lidí přijatých na JIP s covid-19 strávily na mechanickém ventilátoru v průměru 8-10 dní.

 

Jak se z ventilátoru přechází na normální dýchání?

Proces odstavování z ventilátoru trvá několik dní i několik měsíců. Pacient je postupně odstavován z ventilátoru, jakmile je schopen samostatně dýchat. Ze začátku může zdravotník pomalu snižovat obsah kyslíku ve vzduchu, který ventilátor dává do dýchacích cest. Až ventilátor skýtá jen minimální podporu, zdravotník zkusí pacienta nechat dýchat samostatně a odstraní dýchací trubici. Dýchací svaly mohou být zesláblé a potřebovat nějaký čas na zesílení předtím, než bude pacient moct být zcela odpojen. Pokud není člověk schopen dýchat sám bez ventilátoru, zdravotník ho znovu připojí, a pak se o to znovu pokusí později. Obecně platí, že čím déle je pacient na ventilátoru, tím pomalejší bývá proces odstavování. Až 60 % lidí s covid-19 se musí vrátit na ventilátor během 24-48 hodin po odstavení.

 

Co říká výzkum o uzdravení z covid-19 po použití ventilátoru?

Pokud musí jít pacient na ventilátor, znamená to, že má vážné symptomy covid-19. Když nemoc pokročí až do stádia, kdy člověk potřebuje ventilátor, často bývá smrtelná. Současná míra přežití u lidí, kteří jsou na ventilátoru, se podle různých studií velmi liší. Studie z ledna 2021 se snažila vypočítat míru úmrtnosti mezi 57 420 lidmi z celého světa, kteří museli jít na mechanický ventilátor kvůli vážným symptomům covid-19. Vědci odhadují, že míra úmrtnosti může být mezi 43 % a 64 %. Míra úmrtnosti byla odhadována na 48 % u lidí pod 40 let a 84,4 % u lidí nad 80 let. Vědci nadále hledají nejlepší způsob jak použít ventilátory při léčbě covid-19. V některých nemocnicích dochází k nedostatku ventilátorů, takže zvažují, že protizánětlivé léky mohou v některých případech představovat účinnou alternativní léčbou.

 

Shrnutí

Covid-19 může vést k vážným respiračním symptomům a neschopnosti vdechovat adekvátní množství kyslíku. Ventilátor může pomoci zachránit život některých pacientům s covid-19 tím, že podporuje jejich plíce do doby, než je jejich tělo schopné zbavit se viru. Ventilátory však mají také určitá rizika, jako je zápal plic nebo poškození plic. Vědci nadále pracují na stanovení optimální doby pro začátek a konec použití ventilátoru u lidí s vážným průběhem covid-19.

*

Nový český antigenní test na bázi slin vyrábí společnost BakterMedical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštěvou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/