Arizona – Amerika ve své ikonické podobě

Arizona - Amerika ve své ikonické podobě 1

Arizona, která je „korunním klenotem“ USA, je státem zdánlivě nekonečných možností. Můžete zde  podnikat pěší túry na sněhem pokryté vrcholky hor i do prašných hlubin Velkého kaňonu, vidět domorodé Navahy tančící u ohně nebo podniknout road trip po Route 66 až do Kalifornie.  Zatímo sever státu protíná řada horských říček a kaňonů, jih a západ nabízejí pozoruhodné pouště s úžasnými skalními formacemi, kde žijí domorodé indiánské kmeny a kde najdete zchátralá „města duchů“ z doby těžby v Arizoně. Rušná metropole Phoenix se může chlubit kulturními atrakcemi světové úrovně, restauracemi a skvělými možnostmi nakupování, nemluvě o pestrém nočním životě. Hned vedle leží stylové luxusní město Scottsdale, jeden z předních resortů v Arizoně plný moderních hotelů, spa a golfových hřišť.  Tucson je stylové a kulturně živé město plné studentů, obklopené skalnatými horami, s pestrým nočním životem, se silným hispánským vlivem a s charakteristickým centrem (downtown). Oproti tomu Flagstaff je místo pro dobrodružství, vstupní brána do oblasti skvělé pro pěší turistiku, cyklistiku a lyžování. Dále je zde Sedona, menší město v okrese Yavapai obklopené úžasnými pískovcovými formacemi a vonnými borovicovými lesy. Pokud byste chtěli poznat něco z Divokého západu, zamiřte do známého města Tombstone, kde se návštěvníci mohou projít po hlavní ulici lemované saloony a pozorovat rekonstrukci slavné přestřelky u O.K. Corralu (1881). A pak je tu samozřejmě Velký kaňon – ale když se vydáte poznávat Arizonu hlouběji, objevíte také další klenoty. 

Turistické kanceláře:  

Jak se tam dostat

Letecky

Mezinárodní letiště Phoenix Sky Harbor slouží jako šesté největší centrum aerolinií American Airlines s 299 odlety denně do téměř 90 destinací ve 4 zemích. Do Arizony létají také další významní američtí přepravcí, jako je Delta, Alaska Airlines, American Eagle, Southwest a United.  Lety do Arizony z Velké Británie nabízejí např. aerolinie British Airways a US Airways.

Hlavní letiště: Mezinárodní letiště Phoenix Sky Harbor a Mezinárodní letiště Tucson.

Doba letu: do Phoenixu z Los Angeles 1 hodina 25 minut, z Miami 4 hodiny 10 minut, z New Yorku 4 hodiny 30 minut

Odletová daň: není

Vlakem

Vlaky společnosti Amtrak jezdí z centra Tucsonu po tratích Sunset Limited a Texas Eagle mezi Los Angeles a New Orleans. Není k dispozici žádné spojení mezi Tucsononem a Phoenixem, tato města však spojují autobusy Amtrak Thruway. K dispozici je spoj z města Flagstaff po trati Southwest Chief mezi Los Angeles a Chicagem. Za příplatek je možné si rezervovat místo ve spacím voze I. třídy.

Železniční pasy: USA Rail Pass: k dispozici na 15 nebo 30 dní pro neomezené cestování ve třech různých regionech nebo v celých USA (pouze pro zahraniční návštěvníky). 

Arizona - Amerika ve své ikonické podobě 2

Hlavní atrakce v okolí Velkého kaňonu 

Co dělat a na co se podívat

 • Apache Trail vydejte se po Apačské stezce, mimořádné scénické trase původně pro dostavníky; k jejím atrakcím patří město duchů Goldfield Ghost Town and Mine Tours, Superstition Mountain Museum, Státní park Lost Dutchman a Tortilla Flat (zastávka dostavníků, kde dostanete „vražedné chilli“ a opunciovou zmrzlinu).
 • Biosphere 2 – nechte se okouzlit obří bublinou z plexiskla, v níž je umístěna Biosphere 2, laboratoř s 5 různými samostatnými ekosystémy. Původně byla vytvořena, aby vědcům pomáhala při kolonizaci Marsu, ale dnes si ho pronajímá Arizonská univerzita pro studium klimatu a ekologie; k dispozici jsou komentované prohlídky.
 • Outdoorové aktivity – věnujte se outdoorovým aktivitám, jako je golf, pěší turistika, lezení po skále, tenis a horská cyklistika, v oblasti Lake Havasu, nebo podnikněte výlet jeepem do nedaleké Sonorské či Mohavské pouště nebo do pohoří Chemehuevi.
 • Velký kaňon navštivte světoznámý ikonický kaňon, jeden ze 7 přírodních divů světa.  Mohutnou trhlinu v zemi vytvořenou před dávnými časy řekou Colorado River si můžete prohlédnout při letu vrtulníkem či letadlem. Odvážnější návštěvníci se mohou vydat pěšky či na mezku dolů na dno kaňonu, a pak podniknout rafting po řece Colorado River.
 • Heard Museum muzeum bylo založeno v roce 1929 ve Phoenixu a je věnováno umění, antropologii, historii a domorodým kulturám Arizony.
 • Rezervace Indiánů Hopi – navštivte menší rezervaci Hopi, která je domovem asi 7000 Indiánů Hopi. Ti žijí v oblasti už 1500 let a jsou známí jako dobří zemědělci. Hopiové žijí v útulných vesnicích ve stylu pueblo na třech náhorních plošinách (mesa) a okolní oblast je ceněná pro svoji mimořádnou přírodní krásu.
 • Jezero Powell – pronajměte si hausbót a vyplujte zemí divů s červenými skalami po Lake Powell, druhém největším umělém jezeře v USA. Rainbow Bridge („Duhový most“) je pozoruhodný skalní oblouk v Rezervaci Navahů, kam se dostanete při výletu lodí.
 • Most London Bridge – navštivte město Lake Havasu City na řece Colorado River mezi skalnatými pouštními vrcholky. V roce 1971 byl most London Bridge rozebrán kámen po kameni v Anglii a znovu složen zde v Arizoně. Dnes představuje centrální bod uprostřed přehlídky obchodů, hospod a ubytovacích zařízení v anglickém stylu.
 • Monument Valley z ptačí perspektivy – nad mimořádný a jedinečný NP Monument Valley, vytvořený působením větru a vody, můžete vzlétnout také v horkovzdušném balonu.
 • Oak Creek Canyon – prohlédněte si krásný kaňon ve Státním parku Red Rock u města Sedona; naleznete v něm přírodní koupaliště a bujný les pod vysokými pískovcovými skalami, zatímco prehistorické ruiny domorodých obyvatel jsou nedaleko. K dispozici jsou pěší túry, výlety jeepem, a horská cyklistika.
 • Zahrajte si golf – zahrajte si na některém z náročnějších golfových hřišť v Mesa, Phoenixu či Tucsonu; oblast Phoenix-Scottsdale známá také jako Valley of the Sun („Údolí slunce“) má obzvlášť širokou nabídku špičkových golfových hřišť a resortů, které jsou obklopeny pouští a nápadnou horskou scenérií.
 • Rafting na řece Colorado River – sjíždějte peřeje při výletu po divoké řece Colorado River; k dispozici jsou krátké výlety i dvoutýdenní dobrodružství.
 • Road tripy – vyjeďte pro prázdných silnicích, kolem nichž spatříte obří kaktusy, divoké jarní květiny a typické štíhlé kaktusy v NP Organ Pipe Cactus v Sonorské poušti. Jet můžete přes rozsáhlou rezervaci Navahů, kterých zde žije asi 250 000, kde si můžete zakoupit místní umění a stříbrné šperky a navštívit vesnice, kde žili ve svých kulatých chýších (hogan) z hlíny a dřeva. Domorodí průvodcí nabízejí výlety na koni v NP Canyon de Chelly National Monument a v jeepech v NP Monument Valley, kde bylo natočeno mnoho westernů.
 • Taliesin West – navštivte proslulé sídlo architekta Franka Lloyda Wrighta v komplexu budov jeho architektonické školy nedaleko města Scottsdale.
 • Tonto National Monument – lokalita zahrnuje dobře zachovalá skalní obydlí, kde před 500 lety žili Indiáni Salado; můžete spatřit ukázky jejich tkaných výrobků, šperků, zbraní a nástrojů.
 • Tucson poznejte kulturní dědictví Tucsonu, jednoho z nejstarších měst v USA a dnes jednoho z nejrychleji rostoucích resortů. Obklopuje ho celkem 5 pohoří a leží v Sonorské poušti, takže je známý svým stálým sluncem. Jeho blízkost mexickým hranicím je patrná v architektuře, kuchyni, živých fiestách a festivalech.
 • Divoký Západ – sledujte rekonstrukce slavné přestřelky z dob Divokého západu v hornickém městě Tombstone, kde se odehrála krátká přestřelka u O.K. Corralu, a kde se odehrávají filmy, jako Wyatt Earp a Tombstone (1993). Prohlédněte si rekonstruované památky a atrakce, jako je Boot Hill Cemetery, podnik Crystal Palace Saloon a muzeum Bird Cage Theatre.
 • Teritoriální věznice Yuma – poznejte nejnavštěvovanější Státní historický park, věznici Yuma s celami vytesanými do skály. V letech 1876-1909 zde bylo vězněno mnoho nebezpečných a proslulých zločinců Arizony.

Akční nabídka ubytování zde