Jak vybrat nejlepší turistický batoh?

Jak vybrat nejlepší turistický batoh? 1

Sezóna výletů je konečně tady. Máte už koupený ten pravý turistický batoh? Dnes vám poradíme, jak ho vybrat.

K čemu batoh potřebujete?

První, co je při volbě batohu potřeba zvážit je, k čemu ho budete potřebovat. Úplně jiné parametry výběru má totiž batoh do města a batoh na turistiku.
Dále se parametry liší i u jednotlivých městských a turistických batohů. Chcete batoh, ve kterém jen přenesete notebook do práce nebo takový, který unese i nějaký ten nákup a každodenní nezbytnosti?
A jaká je vaše představa turistiky? No, pojďme se na to podívat trochu blíže.

Jak vybrat batoh do města

U batohu na města záleží samozřejmě na designu. Měl by sednou k vašemu stylu a měli byste se s ním cítit prostě dobře. Nejde však o jediný parametr, na kterém záleží.
Stejně tak důležité je zvolit správnou velikost, protože ani ten nejkrásnější designový kousek vám neudělá moc radosti, pokud se vám do něj nevejdou všechny nezbytnosti. Zvlášť výběr batohu na internetu může být poněkud záludný, protože obrázky mohou být, co se velikosti týče, poněkud matoucí.

Proto si položte zásadní otázku: Co všechno v něm chcete nosit?

Pokud jen menší notebook, bude vám stačit batoh s objemem kolem 15 až 20 litrů. Pokud ho chcete použít i na nákup a občas třeba na výlet, je dobré sáhnout po batohu s objemem kolem 30 litrů.

Dalším parametrem, který je důležitý i u městského batohu je počet a rozmístění kapes. Pokud hledáte praktický batoh, měl by mít minimálně dvě vnitřní kapsy – a jednu z nich polstrovanou pro větší bezpečí notebooku. Hodit se budou také boční kapsy, do kterých si můžete dát vodu a další nezbytnosti, které se hodí mít při ruce.
Příjemné je také zádový systém s odváděním potu či odvětráváním, díky kterému se pod batohem příliš nezpotíte ani ve větším vedru.

Jak vybrat batoh na turistiku

Druhou a poněkud obsáhlejší kategorií jsou batohy na turistiku.
I u nich záleží především na tom, co si pod turistikou představujete. Jinak se vybírá batoh na jednodenní výlet českou krajinou a na několikadenní horskou expedici, při které si nesete ložnici i kuchyň na zádech po dobu několika dní. Pokud se chystáte na kratší jednodenní výlet, bude se vám hodit batoh s objemem kolem 30 litrů.
Na víkendový výlet s přespáním v přírodě, kde ponesete minimálně spacák, vařič a náhradní oblečení, je vhodné sáhnout po batohu s objemem 40-50 litrů.
Na větší vzdálenosti už je důležité vybírat skutečně důkladně i podle dalších parametrů.