Výlety z dánské Kodaně

Výlety z dánské Kodaně 1

Zde přinášíme nejlepší tipy na výlety z Kodaně a nejlepší možnosti, kam se během Vašeho pobytu podívat a co dělat. 

 

Muzeum Ordrupgaard 

Ordrupgaard je jedna z největších muzejních sbírek francouzských impresionistů v Evropě mimo Francii samotnou. Je zde zastoupena většina velkých francouzských umělců 19. století včetně Maneta, Moneta, Matisse, Cézanna, Renoira, Degase, Gauguina, Sisleyho, Delacroixe a Pissarra. Ordrupgaard rovněž uchovává vynikající sbírku malířů dánského zlatého věku (tj. 1. polovina 19. století) a pozoruhodná díla Vilhelma Hammershøie, jehož obratné použití světla a prostoru vytváří strašidelné prostředí pro většinou osamělé postavy. Obrazy visí na stěnách někdejšího domu zakladatele muzea a sběratele umění, Wilhelma Hansene. Interiér sídla pocházející z roku 1918 byl ponechán tak, jak byl, když zde žil Hansen se svojí ženou Henny. V roce 2005 byla k hlavní budově připojena zaoblená černá přístavba od renomované irácko-britské architekty Zaha Hadid. Kromě výstavního prostoru nová stavba poskytla prostor pro prostornou kavárnu, která shlíží na park. Popisky jsou v angličtině.

 

Zábavní park Bakken

V poklidném prostoru Dyrehavenu se nachází Bakken, nejstarší zábavní park světa (už od roku 1583!) a jedna z nejoblíbenějších atrakcí Dánska. Chodí sem na oběd většinou pracující, kteří si dávají hot dogy a cukrovou vatu. Park Tivoli se zastřiženými živými ploty, oslnivými přehlídkami ohňostrojů a večerními koncerty je sice stále hlavní hvězdou, ale neokázalý Bakken je otevřeně o tom, aby se lidé bavili. Bakken nabízí více jak 30 atrakcí, od půvabné vratké horské dráhy (bez Disneyho pozlátka) přes novější rychlejší atrakce až po oblíbená lákadla pro nejmenší, jako je Kaffekoppen, dánská verze otáčejících se čajových šálků, které jsou v tradičním kodaňském královském modrobílém stylu.

 

Pláž Bellevue

Výlety z dánské Kodaně 2

Obyvatelé předměstí Klampenborg mají to štěstí, že poblíž je příjemná pláž Bellevue, v létě tohle ale může být výhoda i nevýhoda. Davy lidí unavených městem a toužících po slunci se sejdou na vlakové stanici Klampenborg a zamíří na písčitou pláž. Dánové pro to mají hezký výraz: říkají pláži „Mucholapka“ (flypaper). Bellevue je i přesto příjemné místo na pobřeží, kde můžete nasávat paprsky, především vzhledem k tomu, že leží jen 15 minut vlakem od Kodaně.

 

Jelení park Dyrehaven

Výlety z dánské Kodaně 3

Stáda jelenů se volně potulují v zeleném prostoru Dyrehavenu (2500 akrů). Kdysi oblíbená lovecká obora dánských panovníků se proměnila ve vyhledávanou oázou a víkendové útočiště obyvatel města. Přes park vedou pěší a cyklistické stezky, zatímco zelené plochy lákají milovníky přírody a rodiny s piknikovými koši. Jeleni jsou všude: v méně frekventovaných částech parku můžete být najednou obklopeni celým stádem jelenů, kteří jemně kráčejí přes zelené plochy. Ústředním bodem parku je budova Eremitagen z 17. století s měděnou střechou, dříve královská lovecká chata. Není přístupná veřejnosti, ale někdy bývá pronajímána pro soukromé akce. Dyrehaven je rájem pro pěší turisty a cyklisty, ale také můžete zvolit královský přístup a obdivovat park z vysokého sedadla kočáru taženého koňmi. Kočáry se shromažďují u vchodu do parku nedaleko zastávky.

 

Experimentariumvědecké muzeum

Výlety z dánské Kodaně 4

V dřívější stáčírně nápojů v pobřežním městě Hellerup je více jak 300 expozic rozmístěno na různých „Discovery Islands, z nichž každý se zabývá jinou stránkou vědy, techniky a přírodních jevů. Asi desítka interaktivních expozic Vám umožní dělat různé věci, např. foukat obří mýdlové bubliny, pocítit zemětřesení nebo si hrát s gyroskopy. Centrum také organizuje interaktivní dočasné výstavy. Texty jsou v angličtině. Z centra Kodaně se sem dostanete , když pojedete autobusem č. 14 (z nám. Rådhuspladsen) nebo č. 1A (z nám. Kongens Nytorv či Centrálního nádraží). V jiném případě můžete jet S-dráhou do stanice Svanemøllen a pak jít pěšky (asi 10 minut).

 

Frilandsmuseet

Severně od Kodaně leží město Lyngby, jehož hlavním lákadlem je muzeum pod širým nebem Frilandsmuseet. Asi 50 budov dánských statků a venkovských domů z období mezi lety 1650–1950 bylo pečlivě rozebráno, přesunuto sem, rekonstruováno a vybaveno dobovým nábytkem a nástroji. Muzeum obklopují stromy, domácí zvířata a zahrada; vezměte si s sebou oběd a věnujte návštěvě muzea celý den. Pro děti představují hlavní atrakci zvířata z farmy a pantomimická představení na historická témata. Dostanete se sem linkou B městské S-dráhy ze všech hlavních stanic v Kodani, když pojedete do stanice Sorgenfri, zahnete doprava a půjdete podle značení. Cesta z Kodaně zahrnuje 5 cestovních zón.  

Nové pohádkové muzeum H. Ch. Andersena v Odense

Muzeum moderního umění

Architektovi Sørenovi Robertovi Lundovi bylo pouhých 25 let a ještě studoval, když získal zakázku na vytvoření Muzea moderního umění (Museum for Moderne Kunst), které mělo ležet na plochém pobřeží jihozápadně od Kodaně. Arken („Archa“), které bylo otevřeno v roce 1996, je budova s prvky lodi, jako jsou výstupky podobné plachtám; úzké červené chodby zase evokují ponorku. Mohutný prostor pro sochařská díla vystavuje moderní dánské i mezinárodní umění. Hala je úzká na jednom konci a širší na druhém, aby vyvolávala iluzi prostoru a blízkosti podle toho, kde zrovna stojíte. Kavárna, která vypadá jako lodní můstek, nabízí pěkné výhledy na záliv Køge Bugt. Linky C a E S-dráhy odjíždějí ze všech významných kodaňských vlakových stanic. Z Kodaně sem je to 5 zón. Pokračujte autobusem č. 128, z něhož vystoupáte přímo před muzeem.

.

Další tipy

Prohlídky pamětihodností: pokud budete mít omezené množtví času a chtít vidět co možná nejvíce, dobrou volbou je prohlídka Kodaně hop-on hop-off autobusem a lodí. Flexibilní prohlídka doprovázená informativním komentářem Vám umožní zkombinovat 4 propojené prohlídkové trasy po zemi a po vodě, udělat si zastávky u atrakcí dle Vašeho výběru a pak pokračovat dál. Jízdenky platí 48 hodin. Pokud budete mít ještě méně času a chtít vidět alespoň to nejdůležitější, k dispozici je tříhodinová prohlídka hlavních atrakcí Kodaně na kole, která zahrnuje zapůjčení jízdního kola a služby profesionálního průvodce. Prohlídka nechává 10-15 minut času u každé z atrakce; patří k nim hrad Rosenborg, socha Malé mořské víly, ulice Nyhavn, čtvrť Christiania, palác Christiansborg a několik dalších míst. Pro ty, kdo by raději prohlídku s jinou perspektivou, je tu dvouhodinová plavba po kanále v Kodani. Tato prohlídka pro menší skupiny se můžete individuálním přizpůsobit, aby z ní návštěvníci měli co nejvíce. Loď po kanále obvykle míjí asi dvě desítky významných pamětihodností, jako je kostel Frederiks Kirke, palác Christiansborg, Dánská královská knihovna, Kodaňská opera a nábřeží Nyhavn.

Jak ušetřit: plánujete-li návštěvu více atrakcí města a chcete-li ušetřit, můžete si předem zakoupit Copenhagen Card. Karta se skvělou hodnotou Vám umožní bezplatný vstup do 74 atrakcí v Kodani (včetně Tivoli Gardens), bezplatné neomezené používání městské hromadné dopravy a slevy na určité prohlídky, do muzeí a restaurací.

Akční nabídka ubytování v Kodani: