Jak vyčistit mikrovlnku

Jak vyčistit mikrovlnku 1

Mikrovlnná trouba je účinný zázrak, který usnadňuje vaření (a přípravu pochutin) už téměř 80 let. Přesto je stále značně nedoceněná, takže znalost toho, jak vyčistit mikrovlnnou troubu, má pro většinu lidí pravděpodobně nízkou prioritu. Ano, přednost může mít údržba jiných kuchyňských spotřebičů, které vyžadují trochu větší námahu (např. skleněná varná deska, na které je vidět každé potřísnění), ale kvůli tomu byste neměli nechávat mikrovlnnou troubu znečištěnou.

 Ať už máte mikrovlnku na pracovní desce nebo nainstalovanou v rámci sporáku, bude potřeba zajistit, aby byla vnější strana mikrovlnky i její vnitřek bez nepořádku. Dobrou zprávou je, že čištění odolných skvrn v mikrovlnce zvládne většina čisticích prostředků, které už máte doma.  Vzhledem k tomu, že si mikrovlnka zaslouží větší úctu, než se jí často dostává, možná budete tyto tipy na snadné čištění používat mnohem častěji dříve. Zde uvádíme tipy a triky, jak udržet usazeniny na uzdě a spotřebič ve funkčním stavu.

 

Jaký je nejjednodušší způsob, jak vyčistit mikrovlnku?

Nejrychlejší a nejlepší možný způsob, jak získat čistou mikrovlnnou troubu, je vytřít ji po každém použití vlhkým hadříkem z mikrovlákna. To je ale nejspíš málo reálné, což vede k naplánování pravidelného čištění zhruba jednou týdně. Na nejrychlejší a nejjednodušší čištění mikrovlnné trouby použijte čistič mikrovlnek, jako je ten od Angry Momma . S tímto malým nástrojem je čištění mikrovlnné trouby hračka! Vše, co potřebujete, je trochu bílého octa a kapka esenciálního oleje – a zaschlé zbytky prakticky sklouznou. Celý proces nezabere více než 10 minut. Pokud chcete použít trochu kutilský přístup, kterým se zbavíte usazené špíny a zaschlých stříkanců, vytvořte citronovou saunu. Nakrájejte citron na plátky a vložte jej do misky (vhodné do mikrovlnné trouby) spolu s jedním šálkem vody. Do mísy přidejte také citronovou šťávu z prkénka. Stejně dobře fungují také plátky limetky nebo pomeranče. Umístěte misku na otočný talíř a naprogramujte mikrovlnku na vysokou teplotu na 3-5 minut (v závislosti na stavu uvnitř Vaší mikrovlnky). Vodní lázeň a citron by měly být dostatečně horké, aby se zapařilo okénko na dvířkách mikrovlnky. Jakmile uslyšíte cinknutí, nechte vše minimálně pár minut ležet vevnitř. Pokud je voda stále velmi horká, vyjměte misku pomocí chňapek. Navlhčenou houbičkou otřete vnitřek mikrovlnné trouby a máte hotovo. Tato metoda dělá zázraky, když se potřebujete zbavit spáleného zápachu poté, co jste připálili popcorn.

Jak vyčistit mikrovlnku 2

Jaký je nejlepší čisticí prostředek na vnitřek mikrovlnky?

Pokud jsou uvnitř Vaší mikrovlnné trouby nějaké odolné skvrny pocházející od mnoha ohřívaných zmrazených večeří, nenechte se tím odradit. Máte dvě možnosti: pořídit si sprej na odmašťování, jako je Method Heavy-Duty Degreaser, nebo si připravit roztok s čisticím prostředkem na nádobí (např. Dawn Platinum EZ-Squeeze) a teplou vodou. v každém případě naneste zvolený čisticí prostředek přímo na houbu, čistý hadřík nebo papírovou utěrku, aby nenakapal do vnitřních částí mikrovlnky (chcete přece mikrovlnku vyčistit a ne zničit). Pokud se nepořádek stále nedaří snadno setřít, použijte kartáč s měkkými štětinami nebo hrubou stranu houby – určitě ale nepoužívejte bělidlo (typu Sava). Nejen, že intenzivně zapáchá, ale může také poškodit vnitřek spotřebiče.

Jak správě čistit nerezové spotřebiče a povrchy

Jak vyčistit špinavou mikrovlnku?

Abyste zajistili, že vnější část mikrovlnné trouby nebude pokryta otisky prstů, špínou nebo stříkanci (což je obzvláště snadno vidět na nerezové oceli), vyčistěte její povrch ve 2 snadných krocích. Začněte okénkem. V misce připravte čisticí roztok 1 sklenice bílého octa a 1 sklenice vody. Namočte hadřík z mikrovlákna nebo papírovou utěrku do tekutiny a vytřete okno dočista. Poté suchou stranu hadříku zajistěte, aby všechny šmouhy zmizely. Jakmile je okénko čisté, přejděte ke dvířkům a tlačítkům mikrovlnky. Vše, co potřebujete, je malá miska se stejnými díly vody a jedlé sody. Namočte čistý hadřík do vytvořené pasty a otřete povrch. Možná bude potřeba ho otřít vlhkým hadříkem více než jednou, protože jedlá soda může zanechat křídové zbytky, když není zcela odstraněna. Pokud je vnější strana Vaší mikrovlnky obzvláště znečištěná, použijte např. Mr. Clean MagicEraser, abyste se zbavili stop ulepených prstů předtím, než se vrátíte k výše uvedenému.

Jak správně čistit ledničku a mrazák

Jak vyčistit mikrovlnku octem a vodou?

Pokud byste chtěli vyčistit vnitřek mikrovlnné trouby směsí bílého octa a vody, můžete to udělat tak, že do malé misky vhodné do mikrovlnky dáte směs obou tekutin v poměru 1:1. Stejně jako u postupu s citrusy a párou umístěte misku dovnitř a zapněte troubu alespoň na 3 minuty. Stejnou směs bílého octa a vody lze použít k čištění vnější části mikrovlnné trouby: přidejte několik kapek esenciálního oleje, abyste vůni Vaší kuchyně nepřebil ocet.

Jak používat samočištění trouby