Jak vyčistit toaletu

Jak vyčistit toaletu 1

Úklid Vašeho domova je dovednost a je důležité vědět, jak správně vyčistit záchod. Prostor kolem záchodové mísy je jedním z nejšpinavějších v celém domě. Podle studie bakterií v domácnostech provedené společností NSF International vykazuje 27 % záchodových sedátek a 14 % klik nezdravou úroveň znečištění. Ale není to jen špína, co by Vás mělo přimět k čištění toalety: nedbalé čištění záchodové mísy může vést k dalším problémům.

Znečištěný záchod může způsobit problémy se splachováním,“ říká Ben Goldzweig, majitel firmy Gold Plumbing v Clevelandu. „Pokud dojde k silnému nahromadění vodního kamene, ten může ucpat malé otvory na vnitřní straně záchodové mísy, a také otvor trysky na dně a způsobit problémy se splachováním.“

To je důvod, proč čištění toalety není něco, co byste měli zanedbávat. Se správnými čistícími prostředky a nástroji a s trochou námahy můžete mít během okamžiku zářivě čistou záchodovou mísu.

 

Jaký čistič je na toaletu nejlepší?

Na toaletu, která jen potřebuje osvěžit, Goldzweig doporučuje domácí recepturu z 1 šálku světlého octa a 1 šálku jedlé sody a následně 2 šálků octa, aby se vytvořil šumivý čistič. Použijte toaletní štětku, abyste se dostali pod okraj a na skvrny nad vodní hladinou. Nechte prostředek působit 10-30 minut, aby se skvrny rozpustily. Zatímco bílý ocet a jedlá soda jsou typicky dobří pomocníci při úklidu, tento domácí trik si vždy neporadí, když jde o silné skvrny. V takovém případě budete potřebovat silnější univerzální čistič, abyste se zbavili skvrn z tvrdé vody a usazenin vodního kamene, především něco s peroxidem vodíku nebo bělidlem (typu Savo). Ujistěte se, že používáte dezinfekční prostředek určený pro podmínky Vaší koupelny a postupujte podle pokynů na lahvi. Začněte tím, že celý vnitřek záchodové mísy polijete přípravkem (např. Clorox Toilet Bowl Cleaner) s obsahem bělidla. Začněte stříkáním čistícího roztoku podél horního okraje mísy a nechte stékat dolů směrem k vodě. Poté uchopte toaletní kartáč a vydrhněte povrch. Štětiny by měly vytvořit lehkou pěnu. S ručním kartáčem se dostanete hluboko pod okraj toalety. Na spodní straně jsou malé otvory na vodu a tento krok pomůže zabránit hromadění vápníku a minerálů. Nechte čistič asi 5 minut působit, poté opláchněte a nečistoty budou pryč. Pokud je Vaše záchodová mísa opravdu znečištěná (nechutný kruh po obvodu nebo lepkavé skvrny), bude potřebovat důkladné vyčištění. V tomto případě Vám základní čisticí prostředek na toaletu nemusí stačit a bude potřeba použít neředěné bělidlo. Jako jednorázový čisticí roztok nalijte dokola mísy jeden šálek bělidla. Potom vyčistěte každý centimetr záchodovým kartáčem nebo ručním kartáčem. Nechte 5 minut působit a spláchněte.

Jak vyčistit toaletu 2

Jak čistit znečištěnou toaletu?

Můžete použít dezinfekční roztok na toalety nebo si vyrobit vlastní nasazením rozprašovače na lahvičku s peroxidem vodíku. To Vám umožní stříkat po celé záchodové míse a dostat se i pod okraj, a také můžete nastříkat záchodovou štětku, až budete hotovi. Jakkoli může být lákavé dát čisticí prostředky do nádrže, toho se vyvarujte, protože by to mohlo vést ke ztrátě záruky od výrobce, upozorňuje Goldzweig. Zatímco v záchodové míse působí čisticí roztok, věnujte se vnějšímu povrchu toalety. Začněte tím, že si nasadíte gumové rukavice – tyto nečistoty určitě nechcete mít na rukou! Vezměte dezinfekční ubrousek a přetřete jím všechny povrchy: pod a kolem záchodového prkénka, v rýhách pod záchodovou mísou, v prostoru mezi záchodem a podlahou, a nezapomeňte ani na splachovadlo. V tomto kroku se zbavíte prachu, nečistot a nepříjemných skvrn, které mohly vzniknout kolem záchodové mísy. Můžete si všimnout, že spárovací hmota nebo tmel kolem toalety zežloutly nebo že jsou tam skvrny od tvrdé vody. Chcete-li se vypořádat s odolným nepořádkem, použijte starý zubní kartáček a čisticí prostředek na koupelny na bázi Sava. Stříkejte od základny záchodu nahoru a dvakrát zkontrolujte, zda jste pokryli také spodní stranu mísy a přilehlý prostor mezi mísou a nádržkou. Nastříkejte obě strany víka a sedátka a poté horní část nádržky. Nechte sprej působit 10 minut a pak použijte houbu, papírové utěrky nebo hadřík z mikrovlákna k vyčištění všech zbytků. Není potřeba oplachovat.

 

Kolikrát za měsíc mám záchod čistit?

Celý proces, jak se zbavit odolných skvrn a choroboplodných zárodků, lze zvládnout přibližně za půl hodiny. Pokud toaletu čistíte jednou týdně čisticím prostředkem na toaletu a toaletní štětkou, neměly by být problémem ani odolné skvrny. Rychlé přetření dezinfekčními ubrousky by mělo udržet vnější stranu toalety jiskřivou. Pokud však někdo ve Vaší domácnosti trpí střevními problémy, bude třeba vyčistit záchod a zbytek koupelny každých pár dní. Nezapomeňte také dezinfikovat své úklidové potřeby. Namočte houby a gumové rukavice do roztoku bělidla a vody v poměru 1:1. Použijte dezinfekční sprej na kartáč a zvon. Nechejte uschnout.

 

Jak na to jdou profesionálové?

Pokud chcete provést čištění toalety jako profesionál, nejdůležitějším aspektem úkolu je oddělení koupelnových potřeb od ostatních čistících roztoků a nástrojů, které používáte ve zbytku Vašeho domova. Tím zajistíte, že nedojde ke křížové kontaminaci choroboplodnými zárodky – jistě nechcete, aby se nečistoty z toalety dostaly na Vaši kuchyňskou linku! Profesionální uklízeči často používají stejné domácí potřeby jako Vy: čisticí prostředek na záchodové mísy (nebo bělidlo), dezinfekční ubrousky, gumové rukavice, neškrábavou houbu, hadřík z mikrovlákna nebo papírové ručníky. Ruční kartáč nebo pemza se mohou hodit na obzvláště odolné skvrny. Goldzweig navrhuje smirkovou tkaninu, která drhne s větší intenzitou. Silné usazeniny z tvrdé vody mohou vyžadovat silný roztok kyseliny (obvykle chlorovodíkové), ale ten je nebezpečný a měl by ho aplikovat pouze odborník.

Jak vyčistit vanu