Svatý Kryštof a Nevis

Svatý Kryštof a Nevis 1

Pláže lemované palmami? Průzračné laguny? Tropické deštné lesy? To vše nabízí dvojice ostrovů Svatý Kryštof (St. Kitts) a Nevis ztělesňující vše, co cestovatel očekává od Karibiku – až na davy. Krásnému ostrovnímu státu se nějak daří zůstávat mimo pozornost masové turistiky, takže představuje alternativní destinaci pro ty, kdo se chtějí vyhnout nejvíce turisticky vytíženým destinacím. Svatý Kryštof a Nevis, nejmenší suverénní stát v Amerikách, je kompaktní a snadno se na něm zorientujete, s čímž souvisí skutečnost, že zdejší tempo života je pomalé. Svatý Kryštof je větší a rozvinutější z dvojice a leží na něm metropole Basseterre, dříve koloniální výspa proslulá svými historickými památkami, rušnými trhy a životem na plážích. Ostrovu dominuje hora Liamuiga, spící sopka pokrytá zeleným deštným pralesem, a na Svatém Kryštofu také najdete zaniklou britskou pevnost Brimstone Hill (UNESCO), jednu z nejlépe zachovalých citadel ve všech třech Amerikách. Dochovaly se také zbytky cukrového průmyslu na ostrově, který kdysi představoval srdce ekonomiky Svatého Kryštofa; staré cukrové plantáže znovu ožily jako butikové hotely a restaurace, zatímco úzkokolejka, která kdysi přepravovala cukrovou třtinu, se stala oblíbenou turistickou atrakcí.

A pak je zde ostrov Nevis, ovívaný pasáty a s činnou sopkou, který je tišší z dvojice. Zdejší scenérie je stále relativně nedotčená pokrokem, zvlněná krajina poseta hotely v plantážnickém stylu, které nabízejí klidný oběd a půvabné ubytování. Ti, kdo hledají dobrodružnější aktivity, mohou dny trávit pěšími túrami do lesů, šlapáním na kole po horských stezkách nebo průzkumem korálových útesů, které jsou vyhledávány potápěči i šnorchlaři. Na plážích s měkkým pískem na Nevisu nemusíte o místo rozhodně bojovat, zatímco gurmáni tu budou mít na výběr ze spousty výborných restaurací. Svatý Kryštof a Nevis ale nezůstanou turistům neznámé navždy. Místní úřady chtějí podporovat turistiku, takže ti, kdo znají tento kout Karibiku, jen doufají, že nebudou narušeny půvaby ostrovů.

Turistické kanceláře:
Svatý Kryštof a Nevis 2
pevnost Brimstone Hill

Jak se tam dostat

Letecky

Mezinárodní letiště Roberta Llewellyna Bradshawa na ostrově Svatý Kryštof je hlavní letecké centrum pro ostrovy Svatý Kryštof a Nevis. Má spojení s místy v Evropě a Severní Americe prostřednictvím aerolinií Air Canada, American Airlines, British Airways, Delta a United. Seaborne Airlines a Winair spojují ostrovy Svatý Kryštof a Nevis mezi sebou a s destinacemi v Karibiku. Období mimo hlavní sezónu na ostrovech Svatý Kryštof a Nevis trvá od června do poloviny prosince, kdy jsou letenky nejlevnější.

Letiště: Mezinárodní letiště Nevis Vance W. Amory (NEV); Mezinárodní letiště St Kitts Robert L. Bradshaw (SKB)

Doba letu: z Londýna 10 hodin (včetně zastávky na Antigui), z New Yorku 4 hodiny 10 minut.

Odletová daň: 60 EC$ (východokaribských dolarů), splatné v hotovosti nebo kartou na letišti.

Lodí

Nepravidelné trajektové spoje plují mezi Svatým Kryštofem a Svatým Martinem. Letadla jsou však častější a spolehlivější.

Osobní lodě: Port Zante v Basseterre je hluboký přístav umožňující kotevní i velkých plavidel, jako jsou osobní lodě. Zastavuje zde mnoho výletních lodí.

Svatý Kryštof a Nevis 3
Romney Manor

Co dělat a na co se podívat 

Potápění k podmořským atrakcím – vyznavači šnorchlování a hloubkového potápění najdou pod hladinou spoustu zajímavého, včetně vzácné příležitosti spatřit černé korály. Mezi stovkami lodních vraků na ostrovech jsou také nákladní lodě River Taw a M.V. Talata, často vyhledávané potápěči. Je zde relativní hojnost žraloků a želv, které můžete při potápění spatřit.

Hora Liamuiga je vyhaslá sopka v centru Svatého Kryštofa (podle některých ale pouze spící). Hora vysoká 1156 m je pokryta zemědělskou půdou v podhůří, deštným pralesem v nižších polohách a mlžným pralesem pod vrcholem. Sopečný kráter hluboký 300 m je částečně naplněný vodou tvořící jezero a dostanete se tam po sérii pěších stezek; namáhavý 5hodinový výstup Vás odmění panoramatickými výhledy na sousední ostrovy.

Pěší turistika – mnoho pěších stezek vede horami a zelenými deštnými pralesy na ostrově. Místního průvodce Vám může sehnat Váš hotel, ale zkušení cestovatelé mohou stezky zvládnout samostatně. Vrchol Liamuiga na Svatém Kryštofu představuje oblíbenou výzvu pro pěší turisty, avšak vrchol Nevis Peak nabízí podobné zážitky.

Metropole Basseterre – malebná metropole Svatého Kryštofa a Nevisu si uchovala příchuť francouzské i britské nadvlády. Vliv druhé jmenované pocítíte nejvíce na nám. Independence Square, které je obklopeno krásnými georgiánskými budovami. I když je metropole malá (má jen asi 16 000 obyvatel), je hlavním obchodním a průmyslovým centrem na ostrovech. Konají se zde pravidelné trhy, kriketové zápasy a najdete zde pamětihodnosti, jako je anglikánský kostel Sv. Jiří, katolická konkatedrála Neposkvrněného početí a Národní muzeum umístěné v budově Pokladnice.

Pevnost Brimstone Hill (UNESCO) je jedna z nejlépe zachovalých citadel v Karibiku a zaniklá britská pevnost. Kdysi se jí přezdívalo „Gibraltar Západní Indie“, protože byla při mnoha anglicko-francouzských námořních bitvách nedobytná. Pevnost (foto výše) dříve obklopená cukrovými plantážemi skýtá nádherné výhledy na průzračný Karibik a je domovem bohatství flóry a fauny včetně kočkodanů.

Dovádění v průzračném moři – Svatý Kryštof a Nevis se mohou chlubit mořem patřícím k nejčistším v Karibiku. Voda je teplá a většinou klidná, takže je ideální na plavání, ale také další vodní sporty, jako je plachtění na plachetnici, vodní lyžování a rybaření na hlubokém moři.

Jízda na koni deštným pralesem nebo na pláži je oblíbená aktivita, kterou Vám mohou zařídit některé hotely a turističtí operátoři na ostrovech.

Cyklistika – na Svatém Kryštofu či Nevisu si můžete vypůjčit jízdní kolo, ale Nevis je pro cyklistiku vhodnější, protože má méně dopravy, kopců, a k tomu silnici dlouhou 32 km obtáčející ostrov. Kolo nabízí skvělý způsob, jak si prohlédnout z blízka Nevis rozumnou rychlostí. Svatý Kryštof i Nevis také mají řadu stezek pro horskou cyklistiku, které se můžete vydat zdolávat.

Botanická zahrada Nevis kvetoucí orchideje a krásné dřeviny patří k  hlavním vizuálním lákadlům Botanické zahrady Nevis. Zahrada zahrnuje konzervatorium deštného pralesa vytvořené podle palmového skleníku Palm House v Kew Gardens v Londýně, oživené motýly a papoušky. Restaurace na místě v době oběda podává thajskou kuchyni a zahrnuje malou galerii umění věnovanou „první dámě umění neviského“ Evě Wilkin.

Vyhlídková železnice – úzkokolejná železnice dokončená v roce 1926 původně sloužila k přepravě cukrové třtiny z plantáží do továrny na zpracování nacházející se v Basseterre. Když byla výroba cukru zakonzervována, trasa byla proměněna ve vyhlídkovou železnici. Jízdy začínají ve městě Basseterre a trvají přibližně 3 hodiny, což zahrnuje 29 km vlakem a 20 km autobusem. Malebná trasa vede kolem ostrova a zahrnuje většinu hlavních atrakcí na ostrově, jako je Brimstone Hill, Liamuiga a některé bývalé velké cukrové plantáže.

Místní historie – 4000 let lidské aktivity na Nevisu je zmapováno v Muzeu historie Nevisu v Charlestownu. Muzeum umístěné v georgiánském domě vystavuje expozice předkolumbovských artefaktů, skýtá informace o snahách místních ochránců památek a přírody, přehled politické historie ostrova, a také informace o architektuře a kultuře. Muzeum se rovněž věnuje významným místním rodákům, k nimž patří Horatio Nelson a americký Otec Zakladatel Alexander Hamilton.

Charlestown – půvabná metropole Nevisu nabízí dřevěné budovy, přátelské prostředí a nádherně kvetoucí bougenvilee. Město je poseto historickými památkami a atrakcemi, jako je nákupní centrum Cotton Ginnery, rodný dům Alexandera Hamiltona (dnes muzeum), Court House (budova soudu), válečný památník a židovský hřbitov. Také zde najdete řadu starých plantážních domů, které byly proměněny ve vynikající hotely a restaurace.

Záliv Frigate Bay je hlavní resortní oblast na Svatém Kryštofu a může se hloubit dvěma pěknými plážemi, řadou hotelů, golfovým hřištěm a kasinem. Je také znám jako „The Strip“ a zahrnuje sérii oblíbených plážových barů, takže se jedná o centrum nočního života na ostrově. V severní části Frigate Bay najdete hrstku plážových resortů a letních domů (zahraničních návštěvníků), zatímco jih Frigate Bay je vyhledáván spíše místními.

Pinney’s Beach leží severně od Charlestownu a nepochybně patří k nejlepším na ostrově. Úsek stříbřitého písku lemovaný palmami a plážovými bary je zřejmě nejoblíbenější pláží na ostrově. Pokud byste chtěli něco trochu divočejšího, zamiřte dále na sever na Black Sand Beach a kopec Hurricane Hill, který nabízí skvělé výhledy na Svatý Kryštof a Barbudu.

Romney Manor – v budově někdejší cukrové plantáže ze 17. století je dnes umístěna Caribelle Batik St. Kitts, řemeslná dílna, která produkuje pestré látky a pěkné oděvy pro muže a ženy. Návštěvníci si mohou prohlédnout Romney Manor (foto výše), dozvědět se více o procesu výroby cukru a rumu, a také o dřívějších majitelích sídla, k nimž patřil Samuel Jefferson II. (příbuzný amerického Otce zakladatele Thomase Jeffersona).

Stezka Nevis Heritage Trail – mnohé z historických atrakcí Nevisu se nacházejí kolem silnice, která obtáčí celý ostrov. Silnice je částí oficiální památkové stezky Heritage Trail, která zavede návštěvníky k opuštěné britské pevnosti Fort Charles, budově Hermitage Estate 3* (dnes je v ní butikový hotel) a pár anglikánským kostelům (St. John’s a St. Paul’s). Pevnost Saddle Hill nedaleko Montpelier Plantation Inn 4* bývá nazývána „Nelsonova vyhlídka“, je dobře zachovalá a stojí za to si k ní udělat zajížďku. Stezka začíná a končí v Charlestownu.

Akční nabídka ubytování: