Jak vyrobit levitující květináč jako dekoraci

Jak vyrobit levitující květináč jako dekoraci 1

Přírodní prvky v interiéru dnes používáme k tomu, aby vytvářely a udržovaly klidnou a pohodovou atmosféru. Pokojové rostliny představují skvělý způsob, jak přinést domů trochu přírody, takže plovoucí rostliny jsou skvělá ozdoba domova. Pryč jsou dny, kdy jsme museli řešit problémy spojené s péčí o rostliny. Levitující rostliny se otáčejí dokola, takže dostanou maximum slunečního světla. Pokud doma máte dobrý přístup k dennímu světlu, je na čase si pořídit levitující rostlinu.  Zde uvádíme některé skvělé nápady pro domácí kutily, které Vám pomohou při výzdobě Vašeho domova. 

Představují skvělé dekorace, ale také mají pozitivní vliv na Vaše zdraví. Takže ať už si pořídíte plovoucí rostlinu nebo rostlinu v květináči, přispějí k vytvoření příjemné atmosféry doma.

 

Jak funguje levitující květináč?

Plovoucí rostliny jsou pozoruhodnou součástí moderní výzdoby, přičemž tato technologie pomáhá rostliny živit a zároveň udržuje stylový dojem. Rostliny se vznášejí ve vzduchu a některé z nich navíc mohou rotovat. Vypadají opravdu úžasně – ale jaké tajemství se skrývá za jejich levitací? Plovoucí rostliny používají magnetickou levitaci. Mají magnet v základně a další magnet v horní části. Magnety pak společně vytvářejí odpor mezi oběma částmi a tento odpor pomáhá vytvářet efekt levitace. Pokud Vám stále vrtá hlavou, jak je to možné, když se magnety přitahují, je třeba připomenout, že magnet má dva póly: kladný a záporný. Opačné póly se přitahují, zatímco stejné póly se odpuzují. Takže levitující rostliny používají stejné póly magnetu na vytvoření odporu, který pomáhá vytvořit dojem levitace.

 

Jak si levitující květináč s rostlinou vytvořit doma

I když mnoho kutilských projektů končí v popelnici, ujišťujeme Vás, že magnetická levitující rostlina se dostane na čestné místo ve Vašem interiéru. Zde se dozvíte, jak na to.

Nástroje
 • dřevěná bedýnka  
 • dřevěný nádoba
 • vrtačka
 • lepidlo
 • elektromagnetická základna
 • diskový magnet
 • menší rostlina

Jak vyrobit levitující květináč jako dekoraci 2

Jak vytvořit levitující květináč
 • Nejprve vyvrtejte malou dírku v zadní části dřevěné bedýnky – ta bude na elektrický kabel. Pak protáhněte kabel dírou.
 • Zapojte napájecí kabel do základny elektromagnetu a můžete bedýnku zavřít víkem. Ověřte si, že je elektromagnetu v horní části, aby horní víko nepřestavovalo překážku levitaci.
 • Pokud je dřevěná bedýnka hluboká, můžete základnu vycpat novinami apod.; je důležité, aby byl magnet co nejblíže víka.
 • Vezměte dřevěnou nádobu, kterou budete používat jako květináč. Dovnitř nalijte trochu lepidla a přilepte ke dnu diskový magnet.
 • Umístěte víko dřevěné krabice mezi oba magnety.
 • Pak do nádoby/květináče dejte rostlinu.
 • Než budete moct nechat nádobu s rostlinou ve vzduchu nad dřevěnou bedýnkou, je nutné najít levitační bod. Přitom můžete použít další menší magnet, který se bude vznášet nad víkem.
 • Zapojte základnu do zásuvky a odstraňte všechny kovové předměty. Pak se snažte držet nádobu s rostlinou asi 15 cm nad víkem uprostřed, než i opatrně pustíte.
 • Pokud nádoba spadne, zvedněte ji a zkuste to znovu, protože najít přesný bod levitace obvykle vyžaduje několik pokusů. Až magnetický bod najdete, rostlina se bude vznášet po celé hodiny.

 

Jak vytvořit levitující květináč pomocí 3D tiskárny

I když na levitující rostlinu můžete použít téměř jakoukoli lehkou nádobu, pokud si přejete vytvořit geometrický květináč, zde se dozvíte, jak na to. Budete potřebovat 3D tiskárnu, nebo můžete požádat někoho, kdo ji má. Nejprve vytvořte plán květináče na softwaru pro 3D tisk. Rozměry si můžete stáhnout ze stránek, které se tomuto tématu věnují, nebo můžete vytvořit vlastní rozměry. Plán květináče Vám zabere pár hodin, ale pokud ho provedete dobře, stojí to za to. Jakmile budete mít plán geometrického květináče vytvořený, můžete použít buď dřevěnou bedýnku, nebo navrhnout také základnu pro Váš levitující květináč. Jakmile budete mít všechny části vytištěné, umístěte do květináče magnetický disk a pomocí lepidla ho připevněte. Magnetickou základnu nechejte v bedýnce. Než magnet vyzkoušíte, použijte karton nebo tenkou dřevěnou dýhu, kterou vložíte mezi spodek a nádobu na rostlinu. Tento krok je zásadní, protože pokud nenajdete bod levitace, magnet se může poškodit. Aby se magnet udržel ve vzduchu, držte květináč oběma rukama. Pak ho pomalu přibližujte ke středu základny a podržte ho asi 15 cm nad víkem. Když ucítíte, že je květináč tlačen nahoru, snažte se ho umístit doprostřed. Jakmile se květináč sám udrží, opatrně ho pusťte – a budete mít 3D levitující květináč.

 

Jak vytvořit květináče pro levitující rostliny na ozdobu domova

Rostliny velmi efektivně využívají malé prostory, takže pokud je používáte k vytvoření tepla v interiéru, je důležité je mít ve stylových květináčích. Pokud nechcete na levitující rostlinu použít kombinaci dřeva a skla, můžete si vytvořit moderní stylový květináč s využitím vlastní kreativity.

 

Geometrický levitující květináč

Na výrobu geometrické nádoby na rostliny budete potřebovat kulatinu (příčný řez) z lipového dřeva, vrtačku, akrylové barvy, špičaté klíšťky a svazky kovových drátů. Nejprve opatrně vyvrtejte malé dírky v rozích lipové kulatiny. Pak dřevo natřete akrylovými barvami. Můžete také pomocí šablony vytvořit vzory. Ustřihněte svazky kovových drátů o stejné délce a pomocí špičatých kleští zahněte jejich konce. Nezahnuté konce drátů protáhněte dírkami ve dřevě. Měly by projít dřevem a zahnutý konec by měl zůstat v základně. Pak dřevo otočte a položte na stůl. Nahoře přitáhněte kovové dráty k sobě a další drát omotejte kolem nich. Drát nahoře zahněte a dráty ohněte do tvaru ptačí klece. Jeden drát přitom vynechejte, abyste mohli dovnitř umístit rostlinu.  Jakmile rostlinu umístíte na kovový držák, ohněte i poslední drát a klícku tak uzavřete. Měla by vzniknout klec podobná kovovým dekorativním klecím. Také můžete použít čtvercovou nebo obdélníkovou základnu a vytvořit z drátů odlišný geometrický design.

 

Keramický květináč

Pokud chcete, aby měla nádoba na levitující rostlinu nějakou barvu, můžete si vyrobit keramický květináč vlastní výroby. Výroba těchto květináčů je snadná a můžete je natřít barvou a vytvořit např. květináče ve tvaru zvířátek. Keramické květináče skýtají obrovský prostor pro kreativitu, takže můžete svůj domov vyzdobit květináčem vyrobeným podle svých představ.

Jak vyrobit keramický květináč:

 1.       vezměte malý plastový květináč a pokryjte ho z vnější strany keramickou hlínou
 2.       hlínu pevně přitiskněte ke květináči a uhlaďte ji
 3.       přidejte trochu hlíny po okrajích a pokryjte vnější povrch hlínou

Hlínu navlhčete mokrým ubrouskem nebo hadrem. Pokud budete chtít do povrchu něco vyrývat, můžete vytvořit vzory pomocí jehel a pravítka. Jakmile hlína uschne, můžete ji natřít barvou podle vlastního výběru. Nechejte barvu zaschnout předtím, než než do nádoby umístíte magnetický disk. Vlastnoručně vyrobený keramický květináč jistě upoutá pozornost každého, kdo ho zahlédne.

 

Plechový květináč

Pokud budete chtít využít plechovky, můžete si z nich vyrobit nádoby na levitující rostliny. Existuje mnoho způsobů, jak plechovky vyzdobit, a zde Vám poskytneme pár skvělých kreativních nápadů. Natřít plechovky barvou je snadné, takže můžete použít např. techniku dekupáže a vytvořit „umělecké“ květináče. Přitom je potřeba kovový povrch nejprve pokrýt bílou barvou ve spreji. Můžete použít ústřižky čtverečkovaného či lesklého papíru, nebo papírových ubrousků Marimekko. Poté pomocí lepidla vytvořte na plechovce dekupáž. Papírové ústřižky jemně přitlačte k povrchu nádoby. Nakonec můžete pomocí pěnového kartáče nanést a přitlačit dekorativní výstřižky. Až lepidlo uschne, můžete použít akrylový lak na plechovky, který na ně jemně nastříkáte. Až bude plechovka suchá, nalijte dovnitř trochu lepidla a umístěte magnetický disk. Musíte se přitom ujistit, že magnetický disk dobře drží, a pak se pustit do umístění levitující nádoby nad magnetickou základnou.