Oxfordská vakcína skýtá menší ochranu proti jihoafrické variantě covid-19

Oxfordská vakcína skýtá menší ochranu proti jihoafrické variantě covid-19 1

Vědci potvrdili, že vakcína Oxford/AstraZeneca nezabrání, aby lidé onemocněli, pokud se nakazí jihoafrickou variantu covid-19, a varovali, že zaměření vakcín se musí posunout od imunity populace k ochraně jednotlivců před hospitalizací a smrtí.

Malá studie provedená na 2000 lidech s průměrným věkem 31 let, u nichž byla menší pravděpodobnost, že vážně onemocní, přispívá k důkazům z velkých testů jiných vakcín provedených poté, co se objevila nová varianta v JAR. Data z testování vakcín Janssen a Novavax ukázala účinnost 60 %, tj. nižší než proti původnímu viru.

„Tato zjištění jistě překalibrují smýšlení o tom, jak přistupovat k pandemii viru, a posounou zaměření z cíle v podobě stádní imunity na cíl v podobě ochrany všech rizikových jednotlivců v populaci před vážnou formou nemoci,“ řekl profesor Shabir Madhi z Univerzity Witwatersrand, který vedl testování vakcíny Oxford/AstraZeneca v JAR. Data budou publikována v příštích dnech. Všichni výrobci dnes hledají způsoby, jak vytvořit nové vakcíny, které budou lépe zabírat proti jihoafrické variantě.

„Probíhá úsilí vytvořit novou generaci vakcín, která umožní, aby byla ochrana přesměrována na nově vznikající varianty v podobě posilovací (podpůrné) injekce, pokud se to ukáže jako nutné,” řekla Sarah Gilbert, profesorka vakcinologie na Oxfordské univerzitě.

„Pracuje se společností AstraZeneca na optimalizaci schématu vyžavaného ke změně kmene. Je to stejná záležitost, které čelí všichni tvůrci vakcín, a my budeme pokračovat v monitorování nově vznikajících variant, připraveni na budoucí změnu kmene.”

Gilbert řekla v televizi, že její tým pracoval s verzí používající sekvenci jihoafrického kmene. „Ještě není úplně hotová, aby bylo možné lidi vakcinovat, ale protože všichni tvůrci používají platformové technologie, to jsou způsoby jak vytvořit vakcíny, které se rychle přizpůsobí. Vypadá, že s velkou pravděpodobností bude (upravená vakcína) k dispozici na podzim.“

Britský ministr pro vakcíny Nadhim Zahawi řekl, že lidé mohou potřebovat podpůrnou injekci (vakcíny proti covid-19) na podzim, kdy se objeví další varianty, i když vláda se stále cítí sebevědomá, že současné vakcíny zabrání vážným symptomům nemoci.

 „Mluvil jsem ráno s vedoucím lékařem Jonathanem Van-Tam a vidíme to nejspíš na každoroční vakcínu či podpůrnou vakcínu na podzim než na roční vakcínu, jako to děláme u vakcinace proti chřipce,” řekl Zahawi v televizi. Přitom ale také varoval: „Čím více budeme vakcinovat, tím více se virus bude snažit přežít a bude dále mutovat.“ Vláda prý je odhodlána zajistit variantové vakcíny, aby držela krok s novými kmeny viru. Citoval rovněž vládní dohodu s německou biotechnologickou společností CureVac a oznámil, že zajistí dávky 50 m potenciální nové vakcíny.

„Je to součást našeho budoucího ověřování, takže až virus zmutuje, budeme na to připraveni s variantou vakcíny. Ale současné vakcíny mají jakýsi účinek na britskou variantu i na jihoafrickou variantu.”

„S ohledem na své testy AstraZeneca věří, že vakcína si efektivně poradí s vážnou nemocí a hospitalizací.“

Zahawi řekl na Sky News, že bylo poskytnuto téměř 1000 vakcín za minutu během jediné hodiny v sobotu ráno, avšak tempo vakcinace může být v dalších týdnech různé.

 „Omezujícím faktorem je dodávka vakcíny, takže dodávka zůstává konečnou instancí.“

 „Mimochodem, je to velmi houževnatý cíl: velmi mnoho lidí, kteří jsou klinicky mimořádně zranitelní, musí být v dosahu praktických lékařů – někteří ani nemohou cestovat.“

Dodal, že Velká Británie začíná ukládat druhé dávky vakcíny v rámci přípravy poskytnutí první druhé dávky vakcín příští měsíc.

Velká Británie nemá v plánu zavádění vakcinačních pasů a lidé mohou požádat svého praktického lékaře o doklad o vakcinaci, budou-li ho potřebovat pro vstup do jiné země.

 „Myslím, že je správné, abychom zajistili, že lidé budou přicházet a nechávat se očkovat, protože to chtějí, ne proto, že se to prostřednictvím pasu stalo povinností.“

Vláda řekla v sobotu, že instituce a firmy s více jak 50 zaměstnanci teď mohou přistoupit k (antigenním) testům laterálního toku. Předtím byly pro testování kvalifikovány pouze firmy s více jak 250 zaměstnanci.

„Snížili jsme to na 50 zaměstnanců, protože chceme, aby se stalo normou. Až po lockdownu přijdou lidé do práce, mohou se nechat rychle otestovat a výsledky budeme mít na místě, “ řekl ministr.

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/