10 věcí, kterými Vás překvapí australské Zlaté pobřeží

10 věcí, kterými Vás překvapí australské Zlaté pobřeží 1

Gold Coast, Zlaté pobřeží, není jen pobřeží, ale hlavně město s množstvím přírodních krás, zdraví prospěšných atrakcí a kuriozní kulturou, spolu s megakluby a superjachtami. Jakmile ponoříte hlouběji, budete příjemně překvapeni mnoha zvláštnostmi, které zůstávají mimo pozornost davů turistů navštěvujících proslulou australskou rekreační lokalitu. 

 

Zlaté pobřeží je ve skutečnosti zelené

Když budete procházet betonovu džunglí kolem pláže Surfers Paradise, nevěřili byste, že divočina na seznamu UNESCO leží jen necelou hodinu cesty odtud. NP SpringbrookNP Lamington nabízejí příjemný únik z ruchu města a pozoruhodné procházky buší a historickými deštnými pralesy. Začněte příjemným okruhem kolem vodopádů Purling Brook Falls v NP Springbrook a zakončete působivou podívanou na příhodně nazvané Best of All Lookout („Nejlepší vyhlídka ze všech“) kousek po silnici odtud.

 

Skrytá místa na plavání

Zdejší pláže jsou proslulé, ale nejsou jediným místem, kde můžete jít do vody. Zlaté pobřeží je poseto velkolepými vodopády a přírodními koupališti, které nabízejí chladné útočiště z rozpáleného písku a silného příboje. Jedním z nejlepších musí být vodopády Cougal Cascades na okraji NP Springbrook, kde se můžete koupat v sérii pěkných terasovitých bazénů vytvořených před tisíciletími přirozenou vodní erozí.

 

Jídlo a restaurace 

Zlaté pobřeží nikdy neoplývalo jemnocitem (ostatně kdysi zde byly hlavní atrakcí dívky ve zlatých bikinách obsluhující parkoviště), ale proslulé nablýskané město rychle získává také stylovou image. Na pobřeží se vynořují fotogenické kavárny a restaurace: v Burleigh Heads připravuje výrazně stylová restaurace Rick Shores panasijskou kuchyni doprovázenou fantastickým výhledem, zatímco na Mermaid Beach Bam Bam Bakehouse kombinuje venkovské francouzské vybavení se skutečně vynikajícím pečivem.

Nakupování  

Nákupní centrum Pacific Fair v Broadwater bylo modernizováno a proměněno v úžasný moderní komplex a sen všech milovníků módy. Díky vlajkovým obchodům předních světových značek a luxusní tropické atmosféře nepůsobí ani tak jako nákupní centrum, ale spíše se podobá resortu. Pokud se nestojíte o návštěvu mega komplexu, vydejte se raději hledat poklady ve vedlejších uličkách města Gold Coast. Můžete najít typické růžové dveře prodejny zahradnických potřeb The Borrowed Nursery ukryté mezi skladišti a garážemi na Mermaid Beach a enklávu módních butiků propagujících australské značky na James Street v Burleigh Heads.

Divocí místní obyvatelé

Bujně zelené pobřeží je domovem celé škály zvířat, od koal a klokanů po závratnou škálu místních původních a stěhovavých ptáků. Nemusíte ani opouštět město, abyste je spatřili: chodník Federation Walk nedaleko pláže Main Beach nabízí 3 km dlouhou trasu k procházkám kolem rozmanitého prostředí, které je domovem ptáků. Dávejte pozor, jestli nespatříte barevnou vlhu ozdobnou nebo nápadného modropláštníka rudohřbetého, když budete procházet mezi dunami a pobřežním lesem.

Živá umělecká scéna

Při zdejších oslnivých kasinech a oslněných místních lidech si možná budete myslet, že Zlaté pobřeží poněkud postrádá podstatu, ale mezi vším leskem najdete ukrytou vzkvétající uměleckou scénu. Trik spočívá v tom hledat tam, kde byste to nejméně čekali, jako je průmyslová zóna hned za pláží Mermaid Beach. Naleznete zde 19 Karen, rozsáhlý galerijní prostor plný prací místních i zahraničních současných umělců. Máte-li rádi umění a k tomu šálek espressa, zamiřte do Dust Temple na předměstí Currumbin Waters; je to stylový kreativní prostor, galerie a kavárna v jednom.

 

Přírodní světelná výzdoba   

Když se v deštném pralese zdržíte po setmění, uvědomíte si, že má vlastní organickou světelnou výzdobu. Největší kolonie světélkujících červů v Austrálii vytváří kouzelnou pohádkovou říši kolem přírodní atrakce Natural Bridge v NP Springbrook, zatímco v národních parcích se sezónně objevují světélkující světlušky a luminiscenční houby, které představují atrakci pro noční pozorovatele.

Další lezení po skalách a výlety lodí za světluškami (glowworm) najdete v Jeskyni Waitomo na Novém Zélandu

Bary s vlastní osobností

Město není imunní k trendu skrytých barů a jeho rušný hlavní tah je ideálním místem pro ukrytí malých stylových náleven. Pokud se dokážete odtrhnout od nádherných výhledů na vodu a „pastem na turisty“, naleznete zde vzrušující svět alternativních barů. Na předměstí Broadwater slouží dveře maskované jako telefonní budka jako vchod do podniku Soho Place, kde podávají luxusní koktejly. A pak je zde příhodně nazvaný podnik Hidden („Skrytý“) v Tugunu podávající tapas a víno k živé hudbě a vystoupení burlesky.

Přečtěte si náš další článek: Co dělat v zimě v Austrálii

Čerstvé plodiny z farmy

Díky zelenému vnitrozemí a tropickému počasí má Zlaté pobřeží spoustu úžasných čerstvých plodin. Sami si je můžete natrhat na biodynamické farmě Currumbin Valley Harvest. Jedinečné zařízení je otevřené jen o víkendech a umožňuje návštěvníkům si natrhat na mnoha zeleninových políčkách, další čerstvé plodiny zakoupit v obchodě a vše zakončit šálkem kávy v kavárně u řeky.

Klidné pobřeží  

Myslíte si, že jsou tu jen jasná světla velkoměsta a rušné pláže? Tohle není Miami, ale Austrálie, kde je poklidný způsob života formou umění. Odbočte z hektické dálnice Gold Coast Highway u řeky Tallebudgera Creek a ocitnete se v poklidném ráji, kde klidná řeka omývá písčitý břeh lemovaný palmami, ideální pro zaplavání si nebo jízdu na standup paddleboardu. Mnoho takových klidných míst najdete na 57 km dlouhém úseku pobřeží, takže můžete pátrat po svém nejoblíbenějším.

Akční nabídka ubytování