Nápady pro malou domácí kancelář

Nápady pro malou domácí kancelář 1

Jak na malém prostoru vytvořit ideální prostředí pro práci z domova.  

Práce z domova, ne-li plný úvazek, tak alespoň po část pracovního týdne, se dnes stala pro mnohé z nás normou. Pro obyvatele malých bytů, kteří nemohou věnovat své práci celou místnost, může být hledání dokonalého místa pro práci obtížné – kuchyňský stůl nebo pohovka nebude stačit dlouho. Ve skutečnosti vytvoření vyhrazeného pracovního prostoru může být i v těch nejmenších domácnostech jednodušší, než si myslíte. Je potřeba být kreativní – nevyužitý výklenek, mrtvý prostor pod střechou, dokonce i „cloffice“, dnes představují proveditelnou možnost, jak vytvořit praktické, funkční a produktivní místo pro trávení pracovních dní. Nechejte se tedy inspirovat následujícími nápady pro domácí kancelář a rozlučte se s dny strávenými hrbením nad notebookem v posteli nebo s nepříjemným sezením na barové židli u kuchyňského ostrůvku.

.

Proměňte nevzhledný koutek v malou domácí kancelář

Myslíte si, že doma nemáte místo pro domácí kancelář? I když možná nemáte samostatnou místnost, v domě určitě najdete nějaký pokoj, který můžete upravit. Výklenky jsou vždy na prvním místě našeho zájmu. Často se jedná o mrtvý prostor, který lze využít mnohem lépe než jen pro ukládání (ať už čehokoli). Nechte se inspirovat tímto nápadem a z výklenku udělejte své pracoviště. Vše, co budete potřebovat, jsou nástěnné „plovoucí“ police jako praktický úložný prostor (a také dekorace) a buď kompaktní stůl, který se do prostoru úhledně vejde, nebo o něco hlubší polici, kterou můžete používat jako stůl. Pokud se rozhodnete pro zavěšený „plovoucí“ stůl, umístěte pod něj nějaké další zásuvky, abyste opravdu využili prostor. A aby prostor více působil jako kancelář, přidejte nástěnku a další praktické (a přitom stylové) kancelářské příslušenství. Pohrajte si přitom s designem, abyste tam pak chtěli trávit čas, jak říká Patrick O’Donnell z Farrow & Ball:

Pokud máte to štěstí, že máte k dispozici nevyužitý výklenek nebo servírovací pult s okénkem, můžete z něj udělat samostatnou část prostoru tím, že vnitřek natřete. Téměř okamžitě tak vznikne pracovní prostor. Děti takové skryté barevné kouty milují a mohou zde např. dělat domácí úkoly, ale jinak jsou veliké tak akorát, aby si tam člověk pracující na částečný úvazek mohl dát svůj notebook. “

 

Využijte trend „Cloffice“ 

Nápady pro malou domácí kancelář 2

Jak název napovídá, Cloffice je kancelář se skříní (closet-office). Je to koncept roku 2021 a skříňové kanceláře mohou fungovat opravdu dobře, pokud je málo místa. Pokud nemáte luxus celé místnosti, ze které byste mohli pracovat, může být malý pracovní prostor vybudován ve Vašem současném prostoru, přičemž funkční prostor se přitom nemusí zdvojnásobit. K vytvoření stačí volná skříň, nejlépe vestavěná, kterou můžete postrádat. Podobně jako v případě výklenku jednoduše přidejte police a židli, kterou lze zastrčit, a hned máte pracovní prostor. Na tomto nápadu pro malé domácí kanceláře oceňujeme nejvíce to, že na konci dne můžete zavřít dveře svého pracovního prostoru, což je opravdu důležité pro správnou rovnováhu mezi prací a osobním životem.

 

Zvolte zelené tóny, které podporují produktivitu

Zelená je známá svými uklidňujícími a inspirativními vlastnostmi, takže je jasnou volbou pro domácí kancelář. Jak vysvětluje Patrick: „Odstíny zelené přirozeně uklidňují a pomáhají relaxovat, zvláště pokud dokážeme vytvořit prostředí, které působí jako venku. Symbolická barva přírody ve všech jejích odstínech může být velmi účinná pro soustředění mysli, od bledých, jemných, chladných odstínů až po hlubší, bohatší olivové tóny. Zelená inspiruje myšlení a logiku, takže je ideální tam, kde budete řešit své každodenní úkoly.“

Do menší domácí kanceláře vybírejte zelenou pečlivě, protože nechcete, aby barva zahltila prostor – podívejte se na místnost, v níž je Váš pracovní prostor umístěn, a zda bude zelená fungovat s barevným schématem ve zbytku prostoru. Místo použití zelené barvy zvažte zavěšení nějakého zeleného obrazu či tisku nad stůl, což bude mít podobný účinek.

 

….nebo tmavé sofistikované tóny pro malý útulný prostor

Podle nás je tvrzení, že by se v malých místnostech neměly používat tmavé barvy, mýtus. Někdy je lepší se v malém prostoru opřít o její proporce a hledět spíše na útulnost. V malé domácí kanceláři mohou dobře fungovat tmavé odstíny šedé, modré, švestkově modrá i odstíny hnědé – zvláště pokud je umístěna ve vlastní místnosti, takže můžete všude použít jednu barvou. Patrick souhlasí se slovy:

„Hnědá je často překvapivou volbou pro vytvoření klidných prostor, ale má podobný dopad jako odstíny zelené. Ve spojení s přírodními materiály, jako je dřevo, hnědá snadno vytvoří zónu až zenové kvality! Tmavé barvy mohou být dobré pro uzavření prostoru a mohou omezení rozptylování. Je ideální do menších místností a pro ty, kdo pracují s daty a statistikami.“

 

Vytvořte v obývacím pokoji kancelářskou zónu

Obývací pokoj je od minulého roku častým tématem většinou proto, že bývá nejklidnější místnost, kde není tolik provozu jako v kuchyni, ale nepůsobí tak „líně“ jako ložnice. Ale přitom chcete mít pocit odděleného prostoru pro práci a pro zábavu, takže je důležité vytvořit ve Vašem obývacím pokoji speciální „zónu“. Výklenek bude vždy fungovat, ale pokud ho nemáte (nebo ho už používáte jinak), možností je jednoduché „přepnutí“ plánu obývacího pokoje, aby Váš pracovní prostor působil trochu odděleně. Zkuste použít nábytek v obývacím pokoji jako „zeď“ vyhrazující zónu kolem pracovního stolu, a pak na zeď připevnit nástěnku, aby prostor působil jako v práci. Můžete také použít barvu a přidat barevný prvek nebo stylový oblouk kolem Vašeho pracoviště, abyste ho oddělili a „definovali“ od zbytku místnosti.

 

… nebo nainstalujte sklápěcí stůl v kuchyni

Nápady pro malou domácí kancelář 3

Pokud dáváte přednost práci v kuchyni (blíže kávovaru), jedná se o velmi praktický nápad do malé domácí kanceláře, který nezabere téměř žádný prostor. Rozkládací stůl můžete sklopit do pracovního módu a po dokončení práce jej schovat do hranaté díry, takže vytvoří okamžitou domácí kancelář, která nezasahuje do prostoru kuchyně, když se nepoužívá. Můžete si ho dokonce nechat vyrobit na zakázku a zabudovat do kuchyňské linky, takže budete mít také úložný prostor pro svoji kancelář a můžete mít svůj notebook nebo počítač stále na místě.

 

Buďte chytří, pokud jde o úložný prostor

Klíčem k úspěšné domácí kanceláři je úložný prostor, takže na něj pamatujte, a to i na malém prostoru. Abyste co nejvíce využili svůj prostor, zvažte něco vestavěného, co má spoustu úložného prostoru na stěně. Na té může být ostatně připevněn také Vás pracovní stůl, takže vše zabere minimální prostor a přitom maximalizuje prostor podlahy, který máte. Určitě zvolte mix různých typů úložišť, jako jsou zásuvky, police, otevřené a uzavřené skříně.

„Volba vestavěné domácí kanceláře, ať už ve vyhrazené místnosti, pod schody nebo v rohu jídelny, může být atraktivní a zároveň praktické využití prostoru, který skýtá vše od pracovního stolu až po prostor pro Vaši kartotéku a složky,“ vysvětluje Rachal Hutcheson z Sharps. „Návrhy vyrobené na míru zajistí, že prostředí bude ideální jak pro Vaši práci, tak pro Vaše osobní potřeby, ať už jsou to otevřené police na věci, k nimž potřebujete mít rychlý přístup, nebo skříně a zásuvky, které chcete mít doma schované.“

 

Přidejte kobereček kvůli útulnosti

Jen to, že se jedná o praktické prostory, neznamená, že by malá domácí kancelář neměla působit útulně a příjemně. Ostatně tam strávíte většinu dne, takže by měla podle toho vypadat. Nejjednodušší způsob, jak zútulnit kancelář, je položit zde kobereček. Přitom se ujistěte, že je to praktický kus, protože jistě nechcete, aby se dlouhý vlas koberce neustále zachytával o kolečka Vaší židle. Takže ho použijte tak, aby neležel v cestě Vaší židli, nebo si zvolte nějaký odolný a s krátkým vlasem, např. z juty. Nahoru pak vždy můžete položit něco menšího a měkčího.

 

Pracovní desku zavěste, abyste uvolnili místo na podlaze

Nápady pro malou domácí kancelář 4

Je to opravdu snadný způsob, jak docílit, aby malá domácí kancelář působila větší. Neporušujte podlahovou plochu objemným stolem, ale zvolte závěsnou „plovoucí“ stolní desku. V malých prostorách platí, že čím více věcí můžete mít mimo podlahu, tím lépe, takže totéž aplikujte na úložiště: umístěte pár polic nad stůl, abyste nemuseli vybírat užší desku stolu.

 

Do malé kanceláře přineste více světla pomocí prosklených dveří

Malá domácí kancelář má tendenci být místem, kde je nedostatek světla, ale ve skutečnosti je lepší, když je pracovní prostor naplněn přirozeným světlem, které přispívá k produktivitě práce. Proč tedy nevyužít tento nápad do domácí kanceláře a „nepůjčit“ si světlo z přilehlých místností tím, že vyměníte stěnu (nebo jen dveře) za skleněnou přepážku? A pokud bude někdy problém se soukromím, vždy můžete nainstalovat závěsy, které lze v případě potřeby stáhnout.

 

Zvolte modulární design „all in one“

Chcete okamžitě vytvořit malou domácí kancelář? Vyberte si modulární jednotku typu „all in one“, která zahrnuje police, úložný prostor a psací stůl. Navíc můžete její nastavení přizpůsobit svým potřebám tak, aby byla kompaktní nebo velká, jak chcete; také budete mít možnost přidat další prvky, pokud by bylo nutné. Jedná se o opravdu flexibilní možnost, kterou lze přidat do jakékoli místnosti.

 

Proměňte kancelářský koutek v místnost s vlastní tapetou

Další skvělý trik pro vytvoření zón u domácí kanceláře umístěné v otevřeném prostoru nabízí tapeta. Je to také snadný způsob, jak přidat do velmi praktické místnosti trochu osobitosti, aniž by zabíral místo. V každém případě si vyberete potisk, který Vám bude na začátku každého pracovního dne přinášet radost, ale přitom nebude příliš rušivý.

 

Pověste zrcadla, abyste prostor opticky zvětšili

Je to asi nejstarší trik v knize interiérového designu: závěsná zrcadla v malém prostoru přispějí k tomu, aby působil větší, a odráží více světla. Nedoporučujeme, aby zrcadlo viselo přímo před vaším pracovním prostorem, protože to je potenciálně rušivé, ale spíše jej zavěste dostatečně vysoko, abyste do něj nemohli při práci zírat. Pro jemnější vzhled můžete zvolit trochu jemnější skvrnitý nebo vintage design.

***

Nápady pro malou domácí kancelář 5

Jak doma vytvořit malou kancelář?

Jak dokazuje většina těchto nápadů, vytvořit malou domácí kancelář ve Vašem aktuálním prostoru může být velmi jednoduché. Je potřeba být kreativní v tom, co máte, a hledat zákoutí, které Vám bude vyhovovat pro práci. Alkovny, skříně, nevyužitý prostor kolem stěně, to vše lze přeměnit na stylové a praktické pracoviště jen pomocí „plovoucího“ stolu a několika nástěnných polic.

 

Jak malá je „příliš malá“ domácí kancelář?

To závisí na osobních preferencích. Někteří lidé mají rádi na stole spoustu místa k rozložení papírů a poznámek, zatímco jiným stačí prostor pouze pro položení notebooku. Jen se ujistěte, že máte dostatek místa na pohodlné sezení a práci, a že je Váš stůl ve správné výšce, abyste mohli bezpečně pracovat bez namáhání zad nebo zápěstí.

„Pokud máte to štěstí a doma vlastní místnost, můžete se do toho hned pustit. Pokud (stejně jako já) volnou místnost nemáte, zkuste si vytvořit prostor, kam budete moct chodit „do práce“ a po skončení ho opustíte. Když budete mimo svůj „pracovní kout“, budete se moct doma nadále cítit jako doma,“ říká Camilla Clarke, kreativní ředitelka Albion Nord„Zajistěte, abyste seděli na židli (ne na pohovce) a pracovali z něčeho, co má výšku stolu (pokud možno ne Vaše břicho, postel nebo konferenční stolek). Je důležité rozlišit doma zóny, abyste pak mohli mít pocit úlevy od práce. Udržujte svou pracovní zónu klidnou a bez nepořádku, ideálně s výhledem ven. Dobrá hudba, svíčka a hrnky s kávou nebo čajem přitom hrají klíčovou roli.“

 

Jak zútulnit malou kancelář?

Zútulnění malé kanceláře může být velmi jednoduché, protože rozměry už máte dané. Koberec dodá prostoru měkkost a vedle svého účelového osvětlení se postarejte také o jemné ambientní osvětlení. Přidejte přehoz na opěradlo židle nebo polštáře, pokud pak bude prostor pohodlnější. Také Vám můžete pomoct se cítit útulněji, když přidáte „nápojovou stanici“ – kompaktní kávovar a několik oblíbených hrnků ihned přispěje k atmosféře útulné kanceláře.