Jaké jsou hodnoty lidí, kteří nechtějí očkovat děti

Jaké jsou hodnoty lidí, kteří nechtějí očkovat děti 1

V osvětě o očkování chtějí zdravotníci zohlednit hodnoty rodičů.

Při přesvědčování rodičů, kteří váhají zda očkovat své děti, se zdravotníci obvykle spoléhají na fakta a vědu. Vysvětlují jako imunizace chrání před nebezpečnými infekčními chorobami nejen jejich děti, ale i ostatní zranitelné osoby.

Nicméně výzkum ukázal, že informační kampaně zaměřené na slušnost a prevenci mohou mít někdy opačný efekt. Váhání při očkováním se následně ještě prohloubí.

Efektivnější způsob jak oslovit rodiče s očkováním naznačuje nová studie v Nature Human Behaviour.

Kampaně by se mohly zaměřit na dvě potenciálně silné morální hodnoty, které jsou základem postojů a úsudků lidí: individuální svoboda a čistota.

Výzkumníci zjistili, že v tomto kontextu se svoboda u skeptických rodičů spojuje s vírou v osobní zodpovědnost, majetková práva a odporem vůči účasti státu na životě občanů. Obavy týkající se čistoty jsou zejména o stanovení hranic a ochraně před kontaminací.

Nebezpečné ohniska

Většina rodičů ve Spojených státech očkovány své děti a dodržovala doporučené plány pro tento typ základní preventivní medicíny.

Přesto v posledních letech skepticismus a úplné odmítnutí očkování vytvořili lokality, kde žijí komunity neočkovaných dětí. Jsou nejen náchylnější k nemoci, ale také představují zdravotní riziko pro širší veřejnost.

Na jaře v Minnesotě nakazilo spalničkami 79 lidí a dalších 8 tisíc bylo viru vystavených. Z nich více než 500 úřady požádali, aby se zdržovali doma a nechodily do školy, školky nebo do zaměstnání. Nebyly očkování a hrozilo další šíření nákazy.