Štýrský Hradec, jeho atrakce a tipy na výlety do okolí

Štýrský Hradec, jeho atrakce a tipy na výlety do okolí 1

Štýrský Hradec (Graz), druhé největší město Rakouska, leží na řece Mur (Mura) a už dlouho představuje oblíbenou zastávku turistů. K jeho hlavním lákadlům patří prohlídky historických budov, především ve starém městě s jeho řadou barokních fasád. Další velkou atrakcí je Schlossberg, velký kopec zvedající se za městem. Zatímco vykopávky odhalují, že lokalita byla osídlena už kolem roku 800 n.l., první zmínka o městě pochází z roku 1128, kdy přešlo do rukou Habsburků a brzy získalo na významu coby centrum obchodu a řemesel. Na mnoha dochovaných budovách je patrný vliv italské architektury, např. zámek Eggenberg. Díky hojnosti historicky významných budov je dnes Štýrský Hradec významným kulturním centrem, které se v roce 1999 dostalo na seznam památek UNESCO.

Kromě toho je Štýrský Hradec rodištěm hollywoodské legendy Arnolda Schwarzeneggera, kterému je zde věnováno malé muzeum. 

 

Staré město Štýrský Hradec

Historické centrum a staré město Štýrského Hradce (UNESCO), které si nejlépe prohlédnete pěšky, nabízí pozoruhodnou historickou architekturu. Za pozornost stojí především Hlavní náměstí (Hauptplatz) na levém břehu řeky Mury se sochou arcivévody Johanna (Jan Habsbursko-Lotrinský, 1782-1859), vojevůdce, který do oblasti přinesl průmysl a vylepšil komunikace a obchod. Dále je zde radnice (Rathaus) z roku 1893 a budova Haus am Luegg ze 17. století s krásnou fasádou, arkádami a štukovou výzdobou. Západně od Hlavního náměstí se nachází gotický Františkánský kostel (Franziskanerkirche) se zajímavou západní věží z roku 1643 a s pozdně gotickou hlavní lodí s žebrovým klenutým stropem. Kostelní kaple sv. Antonína, oddělená od hlavní budovy barokní mříží z roku 1650, stojí za návštěvu kvůli zdejší pietě z roku 1720. K dalším atrakcím starého města patří Městské muzeum Štýrský Hradec (Stadtmuseum  Graz), lékárnické muzeum Theriak-Mohren Apotheke věnované starým lékárnickým praktikám, a Muzeum Roberta Stolze na počest rakouského skladatele, který se zde narodil roku 1880. A nakonec se nezapomeňte projít po pěší zóně Herrengasse s jejími pěknými starými domy včetně tzv. Malovaného domu (Gemaltes Haus) s freskami z roku 1742.

                        

Štýrská zbrojnice

Na ulici Herrengasse se nachází Štýrská zbrojnice (Landeszeughaus), která od roku 1644 představovala regionální zbrojnici.  K hlavním atrakcím patří unikátní sbírka perfektně zachovalých zbraní a zbroje ze 17. století včetně kusů z doby tureckých válek. Přitom je zde údajně tolik vybavení, že by mohlo plně vyzbrojit až 28 000 mužů: zbroj, helmy, zbraně, ale také rané muškety a pistole.

 

Zemský dům a dvůr

V samém srdci starého města se nachází majestátní Zemský dům (Landhaus), který je sídlem štýrské provinční správy. Postaven byl v renesančním stylu v roce 1565 a bývá považován za jednu z nejkrásnějších podobných budov v Rakousku. Pozoruhodné hlavní fasádě dominují zaoblená okna a lodžie, zatímco ve dvoře spatříte arkády a trojposchoďové pergoly, a také krásnou renesanční kašnu (snažte si načasovat svoji návštěvu na dobu konání některého z venkovních koncertů či divadelních představení). K hlavním atrakcím v interiéru patří honosný Rytířský sál s nádherným štukovým stropem z roku 1746. Další zajímavou budovou ve městě, která je sídlem místní správy a přitom ji můžete navštívit, je Štýrský hrad (Grazer Burg). Známá je jeho dvojice spirálových schodišť z 15. století (tzv. Schodiště smíření), které se v každém patře setkávají, čímž vytvářejí bizarní optickou iluzi.

 

Přírodovědecké muzeum

Přírodovědecké muzeum, založené v roce 1811 za přispění arcivévody Johanna, je součástí větší skupiny muzeí Universalmuseum Joanneum a patří k nejvýznamnějším ve Štýrského Hradce. Zabírá několik pater budovy a jeho rozsáhlé sbírky zahrnují mnoho artefaktů s expozicemi týkajícími se geologie, zoologie a botaniky. Dále se zde dozvíte o historii regionu počínaje zformováním země prostřednictvím vynikajících sbírek fosilií, živočichů z doby ledové i pravěkých vulkánů.

 

Katedrála ve Štýrském Hradci a Mauzoleum

Pozdně gotická katedrála sv. Jiljí (Grazer Dom) byla postavena v letech 1438-62 na místě staršího kostela zasvěceného sv. Jiljí (Giles) a poprvé zmiňovaného v roce 1174. Za povšimnutí stojí hlavní vchod zdobený erbem svého stavitele, císaře Fridricha III., zatímco na jižní venkovní stěně směrem na malé náměstíčko spatříte zbytky pozdně gotické fresky z roku 1485 nazvané Landplagenbild („Obraz útrap země“), která znázorňuje Štýrský Hradec v ohrožení morem, Turky a sarančaty. Neméně působivý je převážně barokní interiér katedrály, jejíž široká hlavní loď je oddělená od kúru úzkým vítězným obloukem se dvěma krásnými relikviáři z roku 1477. Kúr a vysoký oltář nabízejí pozoruhodný obraz znázorňující Zázrak sv. Jiljí, zatímco v uličkách spatříte mnoho krásných památníků a menších oltářů. Nenechte si ujít přiléhající mauzoleum postavené na počátku 17. století pro císaře Ferdinanda II. Štýrského spolu s pohřební kaplí zdobenou nádhernými obrazy a sochami.

 

Kopec Schlossberg a Hodinová věž 

Nad starým městem se tyčí Schlossberg, kopec vysoký 473 m, kam se můžete dostat kolejovou lanovkou (cesta trvá jen asi 3 minuty), anebo pěšky (což zabere asi 20 minut). K hlavním atrakcím patří hodinová věž (Uhrturm) vysoká 28 m, která bývá považována za symbol města. Postavena byla v roce 1561 a představuje poslední zbytek z masivních hradeb, které kdysi město obklopovaly, než byly po Vídeňské mírové smlouvě (1809) rozebrány. Na Schlossbergu naleznete také Tureckou studnu (Türkenbrunnen) hlubokou 94 m, zvonici (Glockenturm) vysokou 35 m (z roku 1588) s osmitunovým zvonem (nazývaným Liesl), kavárnu s vynikajícím výhledem na Štýrský Hradec, divadlo pod širým nebem a miniaturní železnici pro děti.

 

Zámek Eggenberg

Zámek Eggenberg stojí na kopci 3 km na západ od centra města. Úžasná barokní stavba z roku 1635 se čtyřmi velkými věžemi, krásnými státními apartmány a bohatými rokokovými doplňky je atrakcí, kterou si při návštěvě Štýrského Hradce nesmíte nechat ujít. Za pozornost stojí především stěny stropy v hodovní síni, které jsou mistrovským dílem barokní architektury a bohatě zdobené více jak 600 obrazy, k nimž patří znamení zvěrokruhu a systém planet. Toto téma pokračuje v sálu známém jako Sál s planetami (Olanetensaal), který je součástí systému 24 státních pokojů vyzdobených štýrským malířem Hansem Adamem Weissenkircherem. Za pozornost stojí rovněž Stará galerie (Alte Galerie), sbírka nádherných prací včetně slavné Madony ze štýrského Admontu z roku 1320, Lambrechtových votivních oltářních obrazů z roku 1440 a řady barokních soch a obrazů.

 

Muzeum umění ve Štýrském Hradci  

Ultra moderní Muzeum umění ve Štýrském Hradci (Kunsthaus Graz), které vypadá jako nějaký vesmírný objekt přenesený mezi starou architekturu města, bylo postaveno v roce 2003, kdy se Hradec stal Evropskou metropolí kultury. Galerie zaměřující se na práce současného umění od poloviny 20. století hostí umělce z celého světa prostřednictvím pravidelně se střídajících dočasných expozicí. Nejzajímavější pohled na budovu je v noci, kdy se celá rozsvítí jako obrovská vesmírná loď.  

 

Murinsel – umělý ostrov 

Další pamětihodností Štýrského Hradce z roku 2003 je umělý ostrov známý jako Murinsel. Celý byl vytvořen z oceli a podobá se velké obrácené lastuře, má délku 47 m a leží uprostřed řeky Mury, přičemž je dvěma mosty pro pěší spojen s břehy. Prostřední část tvoří unikátní amfiteátr, který slouží ke koncertům a dalším akcím, a také je zde kavárna a hřiště pro děti vybavené provazovým bludištěm a skluzavkou.

 

Městský park a Botanické zahrady

Grazer Stadtpark, ležící na východním konci třídy Opernring s moderní budovou Opery, byl založen v roce 1869 na místě někdejšího opevnění města. Hlavní atrakcí městského parku je kašna císaře Františka Josefa obklopená řadou postav a památníků, např. slavných rakouských spisovatelů, vědců a politiků. Další významný park představují Botanické zahrady nacházející se v nejlepší obytné čtvrti města. Známý je především zdejší ultra moderní skleník s exotickou flórou z celého světa, jehož expozice jsou rozděleny do čtyř hlavních částí/klimatických zón (tropické, středomořské, mírné a vysokohorské) a jsou přístupné po systému dřevěných chodníků a mostů. 

***

 

TIPY NA JEDNODENNÍ VÝLETY ZE ŠTÝRSKÉHO HRADCE  

Zatímco samotný Štýrský Hradec nabízí řadu důvodů k návštěvě i k delšímu pobytu, oblast kolem něj nabízí spoustu možností k výletům. K blízkým atrakcím patří Muzeum pod širým nebem Stübing, fascinující přehlídka starých venkovských domů, stodol a mlýnů sesbíraných z celého Rakouska; navíc nachází jen kousek cesty od jeskynního komplexu Lurgrotte. Za výlet stojí také hora Schöckl (1466 m) tyčící se asi 18 km severovýchodně od Štýrského Hradce; nabízí fantastické výhledy a je spojena lanovkou s lázeňským městem Sankt Radegund. Možná nejhezčím městem v regionu je Voitsberg s jeho zříceninou hradu a s hřebčincem v nedaleké vesnici Piber, kde jsou chování Lipicáni (Lipizzaner), koně známí ze Španělské jezdecké školy ve Vídni (v létě jsou denně k dispozici prohlídky). A nakonec stojí za návštěvu městečko Deutschlandsberg se starým hradem Burg Landsberg, ve kterém se nachází muzeum lidové a ranné historie včetně vzácných římských nálezů. Deutschlandsberg je také dobrou základnou, ze které můžete podnikat pěší túry a lyžovat v pohoří Koralpe, jehož vrchol dosahuje výšky 2141 m.

Asi 80 km severně od Štýrského Hradce, leží horské město Eisenerz. Zde naleznete Frauenmauerhöhle, přírodní chodbu o délce 640 m vedoucí skrz horu Frauenmauer k řadě jeskyní, včetně úžasné Ledové jeskyně. Pamatujte však na to, že přestože jsou jeskyně snadno přístupné, jsou součástí rozsáhlé sítě, která sahá hluboko do podzemí hory. Proto se velmi doporučuje (i zkušeným lezcům) se sem vydávat pouze se spolehlivým průvodce (který Vám také poví příběhy o nešťastnících, kteří už nenašli cestu ven). Návštěvy s průvodcem jsou k dispozici v době od června do září. Za pozornost stojí rovněž oblast Waldviertel 60 km východně od Štýrského Hradce, kterou tvoří kombinace skalnaté planiny, značně zerodovaných žulových skal (včetně  Weinsberger Wald s výškou 1000 m), jehličnatých lesů, řady menších jezer a úseků vřesoviště, především kolem města Heidenreichstein.

Akční nabídka ubytování zde