Andamanské ostrovy

Andamanské ostrovy 1

Dlouhý smaragdový náhrdelník Andamanských ostrovů ležící na více jak tisíci kilometrech v Bengálském zálivu se nepodobá žádnému jinému místu v Indii. Naleznete zde pláže patřící k nejúžasnějším v Indii, lemované hustým lesem, a jediné skutečné korálové útesy v zemi, které jsou magnetem pro potápěče z celého světa. Pestré podmořské prostředí se hemží barevnými rybami, žraloky černoploutvými a karetami zelenavými i obecnými. K tomu připočtěte spoustu exotického ptactva, krokodýly číhající v lagunách a občas divokého slona, a budete znát atrakce lákající k návštěvě ostrovů.

Souostroví leží ve skutečnosti blíže západnímu pobřeží Myanmaru a Thajska, a je mu také podobnější vzhledem. Indie ho vlastně získala náhodně (spolu s nepřístupnými Nikobarskými ostrovy), když se osamostatnila na Britech, kteří ostrovy používali jako praktické námořní stanoviště a ponurou trestaneckou kolonii. Přitom odtud částečně vyhnali několik skupin domorodých kmenů, které předtím byly jedinými obyvateli. Tento proces však pokračoval i později, protože ostrovy poté kolonizovali především Tamilové a Bengálci, i když některé oblasti jsou stále vyhrazené pro místní kmeny. Dnes mají Andamanské ostrovy své pevné místo na mapě turistických destinací Indie, přesto sem zamíří relativně málo návštěvníků, a nádherné souostroví představuje vrchol každé cesty do tohoto regionu.

 

První zastávka: Port Blair

Jediný vstupní bod představuje metropole Port Blair, pojmenovaná po anglickém poručíkovi z 18. století. Většina lidí přiletí z Čennaje nebo Kalkaty, ale také je možné podniknout poměrně namáhavou 3-5denní plavbu lodí z těchto dvou přístavních měst. Ať už přicestujete jakkoli, při příjezdu je potřeba už mít (bezplatné) zvláštní povolení, které vymezuje oblasti a ostrovy, které smíte navštívit. První věc, které si nejspíš všimnete, je mnohem čistší vzduch místo nezaměnitelného pachu spojeného s městy v Indii. Město je však trochu anomálie se směsicí betonu a budov z vlnitého plechu na zelených kopcích, které klesají až k hladině. To říká hodně o Port Blair, jehož hlavní turistickou atrakcí je věznice Cellular Jail, ponurá připomínka trestanecké minulosti města. Stojí za to také podniknout výlet lodí na malé ostrůvky Viper a Ross v zátoce, nebo výlet o něco dál na South Andaman do Národního mořského parku Mahátmy Gándhího ve Wandooru, ale většina lidí za 2-3 dny zamíří na poutavější místa.

 

Hlavní turistické destinace: Havelock a Neil

Andamanské ostrovy 2

Někteří návštěvníci se úplně vzdají pochybných radostí Port Blair a zamíří první lodí na ostrov Havelock, který je přední turistickou destinací v Andamanech. Ostrov dlouhý 12 km je tvořen směsicí zalesněných kopců, zelené zemědělské půdy a pláží se zlatavo-bílým pískem, a je největší v Ritchieho souostroví, od metropole vzdálený jen pár hodin plavby rychlým katamaránem. Za posledních 20 let se ostrov rozrostl exponenciálně, od úplné „stojaté vody“ s hrstkou baťůžkářských plážových chatek až po poměrně rušné místo s více jak 60 ubytovacími zařízeními včetně několika špičkových resortů. Ty většinou slouží rozrůstajícímu se okruhu bohatých indických rekreantů a novomanželů na svatební cestě. I když někdo říká, že se Havelock nachází na pokraji „zkaženosti nadměrným rozvojem“, je to stále jediný ostrov, který nabízí široký výběr ubytování a restaurací. Vyzkoušet můžete restauraci Red Snapper ve Wild Orchid Resort 3*, kde také nabízejí většinu programů spojených s potápěním. Kromě toho se resort může chlubit skvělým obloukem pláže č. 7 (Radhanagar) v pozadí se stromy mowhar a s místním plavajícím slonem Rajanem, kterého můžete navštívit v Barefoot Resortu 4*. Maličký vedlejší ostrov Neil začal přebírat něco z aktivit svého souseda a vybírají si ho především ti, kdo se zde zdrží déle.

 

Dlouhá silnice na sever: národní dálnice č. 4

Mnozí dělají tu chybu, že omezují svoji návštěvu pouze na Havelock a možná Neil, ale existuje mnoho dalších míst, která můžete poznávat, a přitom skýtají pocit, že jste zcela mimo turistické trasy. Kontroverzní – protože protíná zemi domorodých Jarawů a technicky vzato je nelegální – národní dálnice č. 4 (Andaman Trunk Road) vede z Port Blair přes 3 největší ostrovy South, Middle a North Andaman (Jižní, Střední a Severní Andaman). Hlavní sídla kolem silnice jsou sice poměrně zpustlá a ošklivá, představují však vstupní body na nádherné tiché pláže, především pláž Kalipur na samém severu, kam se můžete dostat také tak, že vyplujete lodí do zátoky Arial Bay. Trajekty zastavují i v Rangat Bay a Mayabunderu, kde žije mnoho domorodých Karenů. Můžete si zde zařídit návštěvu ostrova Interview Island, což je nádherná přírodní rezervace.

 

Izolované útočiště: Long Island

Pro ty, kdo dávají přednost klidnějšímu a relativně izolovanému útočišti, je dobrou volbou andamanský Long Island. Leží na lodí trase z Havelocku na sever do Rangatu, zahrnuje malý neokázalý bazar, 1 nebo 2 možnosti ubytování, především hotel Blue Planet 3*, a možnost pěší túry na nejlepší pláž na ostrově, kterou nejspíš budete mít jen sami pro sebe.

Kerala – návštěva jihu Indie

Poklidný ostrov: Little Andaman

Nejlepší ze všech je Little Andaman, nejjižnější ostrov ve skupině, který je paradoxně poměrně veliký. Připomíná Havelock v 90. letech a v současnosti začíná pronikat na turistické mapy. Většina ostrova je vyhrazena pro kmen Onge a proto nepřístupná, ale značný kus na severovýchodě můžete navštívit. Dnes je zde asi půl tuctu malých penzionů a mimořádně levné plážové chatky rozmístěné kolem pobřeží mezi městečky Hutbay a Netajinagar za krásnou pláží dlouhou 8 km. Také můžete obdivovat poklidný vodopád White Surf Waterfalls, jehož jméno prozrazuje, že Little Andaman nabízí vynikající podmínky pro surfování.

Zpáteční letenky z Čennaje nebo Kalkaty do Port Blair mohou v hlavní sezóně v zimě stát hodně přes 200 GBP. Plavby lodí z pevniny přitom vyjdou na pouhých 20 GBP. Silniční a lodní doprava mezi ostrovy je velmi nenákladná a levnější ubytování vyjde na 5–10 GBP za noc.

Akční nabídka ubytování: