Jaký je rozdíl mezi rychlým testem na covid-19 a testy PCR?

Jaký je rozdíl mezi rychlým testem na covid-19 a testy PCR? 1

Testování na covid-19 má obrovský význam v době, kdy se celý svět snaží zvládnout šíření koronaviru způsobujícího covid-19. Podle dr. Josepha Bustamante, vedoucího lékaře v Memorial Healthcare, USA, je dnes dostupné množství testovacích platforem pro SARS-CoV-2 poněkud matoucí. Existuje však několik jasných indikací, kdy byste testy měli podstoupit, a některé ne tak jasné důvody.

 

Jaké typy testů jsou k dispozici?

Existují v podstatě dvě široké kategorie testů:

  1. antigenový test (často nazývané rychlý test) – odhaluje fragmenty proteinů specifické pro coronavirus. Je možné ho provést na klinice, v ordinaci lékaře nebo v nemocnici. Doba potřebná pro získání výsledků je obvykle velmi krátká, v některých případech jsou výsledky už za 15 minut.
  2. test PCR – je považován za „zlatý standard“ při zjišťování SARS-CoV-2. Test ve skutečnosti zjišťuje přítomnost RNA (nebo jiného genetického materiálu), který je specifický pro virus a může virus odhalit už za pár dní po nákaze, a to také u těch, kdo nemají žádné symptomy. Test je možné provést na klinice, v nemocnici, ale i ve Vašem autě. Doba potřebná k získání výsledků je delší, obvykle 2-3 dny, ale někdy mohou být výsledky už za 24 hodin. Pokud je vysoká poptávka, může to však trvat týden i déle.

 

Kdo by měl dostat rychlý test?

Rychlé testy jsou považovány za nejpřesnější u pacienta, který má symptomy covid-19. I když rychlý test může získat výsledky velmi rychle, výsledky nemusí vždy být přesné.

 

Co znamená falešně negativní nebo falešně pozitivní?

U toho, kdo nemá symptomy, znamená falešně negativní výsledek, že test sice vyšel negativní, ale ve skutečnosti nemoc má, přičemž míra může být až 50 % (!). To má dalekosáhlé souvislosti v době, kdy se snažíme zvládnout šíření covid-19.

Falešně pozitivní výsledek pak znamená, že ji když byl test pozitivní, ve skutečnosti nemoc nemám – míra takových případů je však poměrně nízká. Takže pokud budete testováni pozitivně rychlým testem, je pravděpodobnější, že nemoc máte. 

 

Co když mám negativní rychlý test, ale přitom mám stále symptomy? 

Současné doporučení říká, nechat si udělat kontrolní/potvrzovací test PCR, pokud stále máte symptomy a měli jste negativní rychlý test. To platí především, pokud jsme byli vystaveni kontaktu s vysokým rizikem. Za ten se považuje více jak 15 minut kontaktu s osobou covid pozitivní během 24 hodin, přičemž jste byli v blízkosti do 1,8 m od této osoby.

 

Jak můžu předejít šíření covid-19?

  •         noste roušku/respirátor
  •         společenský odstup – udržujte odstup 2 m
  •         často si umývejte ruce mýdlem a vodou, a to alespoň 20 sekund
  •         použijte dezinfekci na ruce na bázi alkoholu s obsahem 60 % alkoholu
  •         nedotýkejte se svým očí, nosu a úst neumytýma rukama
  •         vyhněte se blízkému kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní
  •         když jste nemocní, zůstaňte doma
  •         při kašlání a kýchání si dávejte před ústa kapesník
  •         často čistěte a deuinfikujte předměty, kterých se často dotýkáte Vy nebo ostatní

Jako vždy platí, že pokud si nejste jistí, jestli je pro vás vhodný test na covid-19, poraďte se se svým lékařem. 

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení.

Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/