Jamajka

Jamajka 1

Známé rodiště hudebníka Boba Marleyho, reggae a hnutí rastafariánů Jamajka má kulturní nabídku pro svět mnohem širší, než může její velikost naznačovat. Různé plážové resorty na světě (s různou mírou úspěšnosti) se pokoušely napodobit atmosféru na jamajském pobřeží, ale když jednou ucítíte písek pod nohama na tomto karibském ostrově, nebudete se už stát o náhražky.

Je to však mnohem více než je plážová destinace. Za houpajícími se palmami a bílým pískem leží mlžné kávové plantáže, velkolepé Modré hory (Blue Mountains), divoké řeky lákající k raftingu a lesy plné exotických druhů. Jamajskou specialitou jsou udržované parky a zahrady, kromě toho můžete zahlédnout bujné shluky tropických květů na každém rohu ulice úrodného ostrova.

V samém srdci toho všeho je však hudba. Setkáte se s ní všude, kam se vydáte: od basových rytmů dunících ve frenetických nočních klubech v Kingstonu až po harmonický sborový zpěv ve venkovských kostelech. Pokud hudba uspokojuje smyslové potřeby Jamajky, pak tělo uspokojí jídlo a pití. Kulinářské lahůdky sahají od gurmánských mořských plodů v uznávaných restauracích až po pouliční kuře jerk zapíjené vychlazeným pivem Red Stripe. Také zde můžete ochutnat rum a kávu patřící k nejlepším a nejvyhlášenějším na světě, nemluvě o široké škály tropického ovoce.

Negril a Montego Bay jsou hlavní pobřežní letoviska Jamajky s nádhernými plážemi, rušnými kluby, dobrými restauracemi a špičkovým golfem. A pak je zde rušná metropole Kingston, která je domovem zdejší hudební scény, a kde se na velkolepých georgiánských náměstích a kolem elegantních sídel nesou rytmy soca a pulzuje ruch města. Ospalé pak rybářské vesnice nabízejí pohled na tišší stránku Jamajky, ale ať už stojíte o adrenalinová dobrodružství nebo o pomalé cestování, určitě budete svedeni rytmem života na tomto krásném ostrově.

 

Cestování na Jamajku

Letecky

British Airways létají z londýnského letiště Gatwick do Kingstonu. Virgin Atlantic létají z Londýna z Gatwicku přímo na letiště Montego Bay. K aeroliniím, které nabízejí přímé z USA na Jamajku, patří Caribbean Airlines, Fly Jamaica, JetBlue a United. Od poloviny dubna do začátku prosince probíhá nejlevnější období pro lety na Jamajku, kdy jsou ceny snížené až o 60 %. Zbytek roku představuje hlavní sezona, kdy jsou lety mnohem dražší. K dispozici je Mezinárodní letiště Montego Bay Sangster a Mezinárodní letiště Kingston Norman Manley.

Doba letu: z Londýna 10 hodin, z New Yorku 4 hodiny

Odletová daň: 35 USD, musí se zaplatit v hotovosti; mnohé letenky však už daň zahrnují v ceně, což je potřeba nejprve ověřit.

 

Lodí

Montego Bay, Falmouth a Ocho Rios jsou přístavy, kde zastavuje několik lodních spojů. Další osobní a nákladní spoje (od Geest) sem plují ze přístavů v Severní, Střední a Jižní Americe.

 

Turistická kancelář pro Jamajku ve Velké Británii:

Jamaica Tourist Board, 1-2 Prince Consort Road, Londýn, SW7 2BZ 

Jamajka 2
Muzeum Boba Marleyho

Co dělat a na co se podívat

 • Botanická zahrada Shaw Park o rozloze 10 ha s výchledem na Ocho Rios a Karibské moře.
 • Milk River Spa – dopřejte si omlazující koupel v léčivých vodách Milk River („Mléčná řeka“ – název řeky, města i léčivého pramene), která napájí státní lázeňské zařízení). Pramen byl objeven v roce 1794 a jeho voda dosahuje teploty 33 °C, přičemž je prospěšná především při artróze a bolestech zad.
 • Treasure Bay („Zátoka pokladů“) – izolovaný úsek pobřeží na jihu ostrova je tvořen 3 plážemi-zátokami se zlatým pískem, kde se pohupují vějíře palmových listů, šplouchají vlnky azurového moře a místní rybáři vyplouvají na barevných loďkách lovit mezi ostrůvky na obzoru. Leží daleko do míst, kam míří organizované zájezdy turistů v rámci balíčkové turistiky a je to jamajský ráj, jaký můžete vidět v prospektech cestovních kanceláří.
 • Potápění – pobřeží Jamajky lemují kouzelné podmořské zahrádky s vraky, černými korály, mořskými houbami a hojností pestrobarevných tropických ryb. K nejlepším patří Mořský park Montego Bay Marine Park ležící u západního a severního pobřeží ostrova. Zdejší vody jsou chráněné a mezi podmořskými kavernami a korálovými útesy můžete zahlédnout mnoho druhů karibských ryb.
 • Prohlédněte si vesnice ve vnitrozemí – stovky stezek spojují vesnice a sídla v hornatém vnitrozemí Jamajky, včetně několika technických stezek kolem sídla Newcastle (na cestě z Kingstonu do Buff Bay Road), odkud další stezky vedou do Catherine’s Peak (přírodní oblast) a Mount Horeb (sídlo). Cockpit Country (oblast tropického lesa) na severozápadě nabízí několik pozoruhodných historických tras, ale vyrazte sem jedině s organizovanou skupinou, protože trasy nebývají dobře značené.
 • Vydejte se po stopách Kolumba – Columbus Park („Kolumbův park“), který představuje zbytky zdejší historie, je vzpomínkový park nedaleko Discovery Bay („Zátoka objevů“), který označuje místo, kde roku 1494 přistál Kryštof Kolumbus. Park byl otevřen teprve v roce 2014 a jeho malá zahrada nabízí historické expozice, které zahrnují např. starou lokomotivu, vodovod a repliku domorodé kanoe.
 • Kingston – pověst jamajské metropole sice zahrnuje také kriminalitu a drsné chudinské čtvrti, ale pokud chcete poznat skutečný život na ostrově, nikde jinde nemáte lepší příležitost. Můžete zde poznat historické památky, krásný přístav, frenetická tržiště a pulzující noční život.
 • Dům a muzeum Boba Marleyho – nejznámějším exportem Jamajky je hudba reggae a nikdo zdejší nepřispěl k její popularizaci více než Bob Marley (1945-1981). Žil ve skromném dřevěném domě na 56 Hope Road v Kingstonu, který se stal jakýmsi jeho svatostánkem. Právě zde Bob Marley nahrál některé ze svých nejlepších nahrávek a dnes je to poutní místo pro fanoušky hudebníka, kde můžete navštívit jeho muzeum.
 • Vydejte se do Modrých hor (Blue Mountains) – vypravte se po některé z mnoha turistických a lezeckých stezek do Modrých hor až do výšky nad 2100 m. Úžasná krajina zahrnuje mírně se svažující kávové plantáže a mlžný les lemující vrcholy. Bývají zahaleny oparem, který jim dává namodralý odstín (odtud jejich jméno), a jsou domovem více jak 200 druhů ptáků a 800 druhů rostlin.
 • Bavte se v Montego Bay – relaxujte nebo se bavte jako o život v jamajském stylu v Montego Bay, nejrušnějším městě ostrova. Ať už budete celý den odpočívat na pláži Doctor’s Cave Beach nebo prozkoumávat radosti v pobřežním okrsku Gloucester (Hip Strip), ocitnete se mezi davy v největší turistické destinaci v zemi.
 • Lover’s Leap („Skok milenců“) – strmý útes vysoký 518 m čnící nad zátokou Cutlass Bay na jižním pobřeží byl pojmenován podle dvojice milenců-ostroků Mizzy a Tunkey, kteří raději skočili dolů vstříc smrti, než aby byli od sebe odděleni. Pokud trpíte závratěmi, je dobré se držet dál od okraje – výhled je skutečně závratný. Sochy nešťastné dvojice pak spatříte na okraji útesu.
 • Rafting na Rio Grande – poznejte jednu z nejdelších řek na Jamajce s jejím okolím při pomalé plavbě kolem banánových a třtinových plantáží na bambusovém raftu, který původně sloužil k přepravě plodin do Port Antonio. Vydejte se po Rio Grande („Velká řeka“) od vrcholků Modrých hor u Berrydale a pak dolů skrz tropickou vegetaci až k St Margaret’s Bay.
 • Zatančete si na karnevalu – vyrazte do ulic a staňte se svědky bouřlivého jamajského karnevalu Bacchanal Carnival, který se každoročně koná v Kingstonu. Průvody s hudebníky, spoře oděnými tanečnicemi a s alegorickými vozy jsou charakteristické pro slavnou pouliční párty, která začíná v lednu a končí až po Velikonocích. Očekávat můžete bizarní chování za zvuků hudby soca, kapel hrajících na plechové bubínky (steelpan) a dunících bubnů.
 • Vydejte se na průzkum vápencových jeskyní – navštivte obrovský labyrint vápencových jeskyní na severním pobřeží Jamajky, což je úžasný přírodní jev se stalaktity, stalagmity, visícími útesy, tunely, světlíky a podzemním jezerem. Green Grotto („Zelená jeskyně“) kdysi sloužila jako útočiště pro domorodé Indiány Aravaky (Tainos), původní obyvatele Jamajky, dnes vymřelé. Můžete se připojit ke komentované prohlídce z nedalekého Ocho Rios nebo z Montego Bay.
 • Zábava a slunce v Negrilu  – nejkrásnější pláže Jamajky naleznete v Negrilu na západním pobřeží ostrova. Odlehlé město je známé svými nádhernými západy slunce a krásnou Sedmimílovou pláží (Seven Mile Beach), která je dlouhá asi 11 km a nabízí krásně modré moře a bílý písek. Korálové útesy a jeskyně kolem pobřeží přitahují vyznavače sportovního hloubkového potápění a šnorchlování, zatímco milovníci adrenalinu a extrémních sportů mohou vyzkoušet skoky z útesů vysokých 12 m.
 • Zaplavte si s delfíny a žraloky – Dolphin Cove v Ocho Rios („Osm řek“), s tropickým deštným lesem v pozadí, je největší přírodní laguna Jamajky, která je domovem mnoha delfínů skákavých. Interakce a plavání s těmito kouzelnými tvory jistě bude jedním z Vašich nejúžasnějších zážitků na Jamajce. A pokud by Vám to nestačilo, můžete se zde setkat také se žraloky a rejnoky.
 • Prohlédněte si historické Spanish Town („Španělské město“) – projděte se po starých uličkách Spanish Town, dřívější metropole Jamajky, při historické prohlídce. Během španělské nadvlády, která trvala více jak 200 let, to byla nádherná a působivá metropole. Některé majestátní domy z červených cihel se dochovaly dodnes, včetně krásného náměstí, anglikánské katedrály a nádherného sídla Old King’s House.
 • Poznejte Port Royal („Královský přístav“), dávnou metropoli Jamajky. Pokud Vás láká dobrodružná pirátská minulost Jamajky, nenechte si ujít návštěvu Port Royal, který leží v ústí přístavu Kingston Harbour. Dnes rybářská vesnice byla kdysi centrem, kam mířili piráti holdující rumu, kteří utráceli své nekale nabyté jmění v místních hospodách. Zemětřesení v roce 1692 však zničilo většinu Port Royal, ale ve vesnici přesto najdete řadu historických budov, které umožňují návštěvníkům nahlédnout do minulosti. 

Nejkrásnější tropické ostrovy