Nejkrásnější tropické ostrovy

Nejkrásnější tropické ostrovy 1

Bora Bora, Tahiti 

Bora Bora je typický tichomořský ráj. Nádherný zelený ostrov ve Francouzské Polynésii se zvedá z moře v podobě špičatých smaragdových vrcholků obklopených azurovou lagunou. Kolem pláže se ježí skupinky kokosových palem, zatímco luxusní bungalovy spočívají přímo nad křišťálově čistou vodou. Některé z nich mají v podlaze skleněné „okno“, aby návštěvníci mohli pozorovat mořský život dole. Bora Bora vede, co se týče přírodních krás, nabízí však také své kulturní atrakce. Oficiálním jazykem je francouzština a francouzský vliv můžete pozorovat také ve zdejší gurmánské kuchyni. Připojte se k houfům věnujícím rekreačním vodním sportům, výletům na kajaku na maličké ostrůvky (motu), na malebných pěších stezkách a při dobrodružstvích, jako je potápění se se žraloky, a jistě porozumíte, proč mnoho cestovatelů řadí ostrov Bora Bora mezi hlavní destinace pro svatební cestu i jako rajské místo, kam se vydáte jednou za život na dokonalou tropickou dovolenou.

Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku

 

Mayská riviéra, Mexiko

Pokud hledáte kombinaci krásných pláží, kultury a pikantní kuchyně za přijatelnou cenu, dobrou volbou je Mayská riviéra v Mexiku. Na výběžku Yucatánského poloostrova u karibského pobřeží zahrnuje riviéra města a letoviska, jako je Cancún, Playa del Carmen a ostrov Cozumel. Nemusíte přitom být ubytováni ve velkém rušném letovisku all inclusive, ačkoli jich naleznete řadu kolem zdejších krásných dlouhých pláží. K nim můžete přičítat také příjemné malé butikové hotely a centra jógy. K oblíbeným aktivitám patří plavání s rejnoky a delfíny, potápění, šnorchlování a rybaření v teplém čistém moři, zatímco milovníci historie a kultury si mohou prohlédnout úžasné ruiny mayského města Tulum v nádherném prostředí nad tyrkysově modrým Karibským mořem nebo pyramidy v Chichén Itzá vzdáleném pár hodin cesty od pobřežních letovisek.

Mexiko: Cancún a Mayská riviéra 

 

Maledivy

Maledivy, tvořené 26 přírodními atoly táhnoucími se v Indickém oceánu jihozápadně od Indie a Šrí Lanky, vyzařují téměř neskutečnou krásu především díky zářivě modrým vodám, které je obklopují. Pokud je ponoření se do křišťálově čistého a blaženě teplého moře hlavním kritériem pro Vaši tropickou dovolenou, pak je právě pro Vás tohle místo, kdy voda tvoří naprostou většinu rozlohy souostroví (přitom však zároveň hrozí zaplavením pobřeží nízko položené ostrovní země). Metropolí ostrovů je město Male, většina návštěvníků však zamíří přímo na některý z odlehlých atolů, kde na ně čekají luxusní letoviska a bílé pláže obklopené akvamarínovým mořem. Podmínky pro potápění a šnorchlování jsou špičkové a Maledivy rovněž představují přední destinaci pro surfaře, kde se nejoblíbenější lokality pro surfing nacházejí na atolech Severní Male a Jižní Male. K dalším oblíbeným aktivitám patří plavání s mantami a žraloky obrovskými nebo lov velkých ryb. Protože se zde vše točí kolem vody a můžete se vybírat z mnoha ostrovů, Maledivy jsou rovněž skvělým místem, kde můžete strávit dovolenou na lodi plavbou z ostrova na ostrov.

 

Aitutaki, Cookovy ostrovy

Aitutaki v Cookových ostrovech (s úzkými pouty s Novým Zélandem) je destinace snů pro ty, kdo touží stát se na chvíli trosečníky. Aitutaki nabízí cestovatelům zářivě modrozelenou lagunu, zelené vrcholky, nádherné pláže s palmami a obyvatele patřící k nejpřátelštějším v jižním Tichomoří, takže splňuje všechny podmínky pro perfektní exotickou dovolenou. Rarotonga je největší z Cookových ostrovů a hlavní turistické útočiště, avšak Aitutaki vzdálený jen 45 minut letu odtud představuje hlavní klenot v celém souostroví s 15 nádhernými tropickými ostrovy.  Naleznete zde fantastické podmínky pro plavání, šnorchlování, plavbu na kajaku a rybaření, navíc ostrov nabízí pohled do zdejšího venkovského života, který se vždy zpomalí a zastaví v neděli v době bohoslužeb. V laguně je rozeseto více jak 20 ostrůvků (motu) a ostrůvek Tapuaetai („Ostrov pro jednu nohu“) v jejím jihovýchodním rohu je oblíbeným cílem výletů, který nabízí krásný pohled na lagunu. A pokud si budete chtít opravdu „vyhodit z kopýtka“, můžete si zvolit ubytování v luxusním bungalovu přímo nad vodou. Z něj pak budete moct pádlovat na svůj soukromý ostrůvek, lehnout si zde pod palmou a na jeden den předstírat, že jste Robinson Crusoe. 

 

Kauai, Havajské ostrovy 

Kauai, nazývaný také „Zahradní ostrov“, je tropický ráj s bujnými deštnými lesy, vodopády a pozoruhodnými zelenými vrcholky u pobřeží. Uměleckým dílem přírody je zdejší krajina s pozoruhodnými lávovými skulpturami, přičemž ostrov nabízí klidnější atmosféru než jeho oblíbení sousedé, havajské ostrovy Maui a Oahu. Přestože je Kauai známý jako místo patřící k nejdeštivějším na světě, ostrov se skládá z několika mikroklimat a oblast kolem turisticky orientovaného centra Poipu bývá sušší. Pod hladinou zde spatříte pestrobarevné korálové útesy, kolem kterých plavou tropické ryby a želvy. Na souši se pak můžete opalovat na plážích se zlatým pískem, obdivovat krajinu zahalenou mraky z útesů nad zátokou Hanalei Bay, vydávat se na pěší túry mezi sametové vrcholky na nádherném pobřeží Nāpali nebo na průzkumy hlubokého, džunglí porostlého kaňonu Waimea o délce 16 km. K hlavním turistickým atrakcím patří tropické zahrady, vodopády, příjemná pobřežní města a fantastické vlnolamy pro surfing. Nebuďte překvapení, když budete pláž sdílet s pospávajícími tuleni havajskými: příroda zde vládne, a to je významná část kouzla ostrova. 

 

Souostroví Mamanuca, Fidži

Pokud sníte o idylických ostrovech zalitých sluncem v Jižních mořích, pak Mamanuca na Fidži odpovídá této představě. Stačí krátká plavba lodí ze vstupního města Nadi a dostanete se na tento nádherný řetězec asi 20 ostrovů, které jsou známé svými lesknoucími se plážemi s palmami, křišťálově čistým mořem a krásnými korálovými útesy. Když tyto krásné tropické ostrovy spatříte poprvé, snadno pochopíte, proč byly zdejší ostrovy vybrány pro natáčení reality show Survivor („Kdo přežije“) a filmu Trosečník s Tomem Hanksem. Při volbě ostrova v souostroví Fidži a ubytování bude rozhodovat především výše Vašeho rozpočtu a Vaše zájmy.

Možnosti ubytování sahají od rušných letovisek pro baťůžkáře, přes hotely vhodné pro rodiny s dětmi a vybavené tradičními doškovými chýšemi (bure), až po luxusní útočiště, jako je Vomo Island Resort, Likuliku Lagoon Resort nebo Tokoriki Island Resort (pouze pro dospělé). K oblíbeným letoviskům střední třídy patří Matamanoa Island Resort, Malolo Island Resort, Mana Island Resort a Castaway Island. Jeden z nejlepších surfařských vlnolamů na zemi nazývaný Cloudbreak se nachází necelé 2 km od Tavarua Island Resort, můžete se k němu však dostat i z jiných letovisek. Obyvatelé Fidži milují děti, takže se jedná o fantastickou destinaci pro rodiny s dětmi toužící po relaxaci. 

 

Svatý Bartoloměj, Karibik

Pokud máte rádi zářivé prostředí filmových scén se soukromými vilami a krásnými plážemi, pak ostrov Svatý Bartoloměj (St Barts) s francouzských vlivem je ideálním cílem pro Vás. Nebude to však zdaleka zadarmo: kvůli stálému přílivu filmových hvězd, celebrit a magnátů jsou zde ceny ubytování i jídla vyšší než na jiných ostrovech, a to především v době hlavní sezóny. Za to zde však naleznete krásné světlé pláže se zelenými kopci v pozadí, nakupování i restaurace světové úrovně a kulturní sofistikovanost, jakou mnohé jiné tropické destinace postrádají. Tak jako všude, i zde výhodné ceny seženete mimo hlavní sezónu, navíc všechny pláže jsou veřejné. Můžete se ukrýt v soukromé vile nebo v butikovém hotelu a žít život bohatých a slavných, jen s menšími náklady. Kromě opalování se na plážích, nakupování a hostiny s evropskými lahůdkami zde patří k oblíbeným aktivitám šnorchlování, potápění, kitesurfing, plavba na kajaku, surfování a plachtění. Nejlepší pláže jsou Saline Beach, Gouverneur Beach a Lorient, zatímco metropole Gustavia s červenými střechami je jedním z nejhezčích měst v Karibiku. 

 

Ostrovy Abacos, Bahamy

Téměř 300 km východně od Floridy leží v Bahamském souostroví krásné ostrovy Abacos, které nabízejí vynikající podmínky pro plavbu na lodích a vodní sporty. Poklidné ostrovy v Atlantiku, které bývají rovněž nazývány „Vnější“ nebo „Rodinné ostrovy“, působí jako zcela jiný svět ve srovnání s davy na turistických tazích na nedaleké Floridě. Nabízejí odlehlé pláže lemované borovicemi, zářivé korálové útesy a ospalé rybářské vesnice, kde jsou hlavními dopravními prostředky golfové vozíky a čluny. Ostrovy původně osídlili britští loajalisté a jejich dědictví dnes můžete pozorovat v podobě pestrobarevných koloniálních chat, které lemují úzké ulice. K nejlepším místům pro neokázalou dovolenou patří krásný ostrůvek Elbow Cay se známým pruhovaným majákem, kouzelný ostrůvek Green Turtle Cay dlouhý téměř 5 km, kde si budete připadat, jako byste vstoupili zpátky v čase na staré Bahamy, a Treasure Cay na ostrově Velký Abaco s úžasnou bílou písečnou pláží omývanou zářivě tyrkysovými vodami. Dalšími oblíbenými ostrovy jsou Guana Cay, Walker’s Cay a Man „O‘ War Cay. K oblíbeným aktivitám patří rybaření, hloubkové potápění, šnorchlování, relaxace a zábava s místními. Díky kilometrům čisté pláže si zde snadno najdete svůj vlastní kousek měkkého bílého písku.   

 

Ostrov Ambergris Caye, Belize

U výběžku mexického poloostrova Yucatánu v Belize se nachází ostrov Ambergris Caye, který je patří k předním turistickým destinacím země a je největší z jejích 200 ostrůvků (cay). I když zdejší karibské pláže jsou obecně vhodnější na rybaření než na plavání, díky mělčinám porostlým mořskou trávou v nádherné Mořské rezervaci Hol Chan zde naleznete vynikající podmínky pro potápění a šnorchlování jen asi půl kilometru od břehu. Zdejší podmořská říše divů je součástí systému Belizského bariérového útesu, který je druhý největší bariérový útes světa (po Velkém bariérovém útesu v Austrálii). Oblíbenou lokalitou je Shark Ray Alley, kde se potápěči mohou tváří v tvář setkat se žraloky vouskatými a s rejnoky. Míří sem také rybáři, kteří prohledávají zdejší mělčiny a (s povolením) zkoušejí své štěstí při lovu. Ke kouzlu ostrova přispívá rovněž pestrobarevné město San Pedro, kde ulicím vládnou golfové vozíky a kde osobité restaurace nabízejí čerstvé dary moře a mexicky inspirovanou kuchyni. Protože severní část ostrova leží jen coby kamenem dohodil od Mexika, na ostrově je patrný silný mexický vliv a mnoho místních lidí tu hovoří španělsky.

 

Dominikánská republika

Na východní straně ostrova Hispaniola se nachází Dominikánská republika, která je vhodným cílem i pro pro ekonomicky smýšlející cestovatele, přitom však nabízí mnohem více než jen nádherné pláže a letoviska s vynikající hodnotou. Země má bohatou historii a kulturu a může se chlubit ekosystémem patřícím k nejrozmanitějším v Karibiku, kde naleznete parné džungle, pouště, mangrovy, korálové útesy, savanu i vysoké zelené vrcholky.   

Když se vydáte dál od turistických tahů na pobřeží u měst Puerto Plata, Punta Cana, La Romana a Samaná, kde leží letoviska all inclusive kolem idylických úseků pláže lemovaných palmami, objevíte svět dobrodružství. Můžete zde vyšplhat na nejvyšší vrcholky v karibské oblasti, vydat se na raftu po divoké řece Río Yaque del Norte, putovat horkou džunglí k vodopádům nebo vyjet na kole po vysokohorských stezkách vedoucích borovicovými lesy. Významné jsou rovněž zdejší kulturní atrakce. Metropole Santo Domingo je památkou chráněnou UNESCO se zajímavou koloniální architekturou a pozoruhodnou historií. Spoustu příležitostí zde však najdete také tehdy, pokud toužíte se opalovat na krásné pláži, potápět se, plavat, surfovat a šnorchlovat.

 

Bali, Indonésie

Pokud hledáte tropickou dovolenou s duchovním aspektem, je tu pro Vás ostrov Bali, který láká svým tajemným kouzlem. Naleznete zde chrámy plné vůní kadidla, rýžová políčka jantarově zářící v odpoledním slunci a klidné mírné obyvatele, kteří dodávají ostrovu jeho neodolatelné kouzlo. Pokud toužíte po živé plážové scéně se spoustou obchodů a restaurací, udělejte si základnu v rušném městě Kuta či Seminyak, kde navíc naleznete fantastické pláže pro surfování. Sanur je skvělým místem pro rodiny s dětmi s mírnými vlnami, zatímco Ubud ukrytý v bujně zelených kopcích mimo hluk na pobřeží představuje smaragdovou duši ostrova. Ostrov Bali je rovněž známý svými relativně levnými lázeňskými kúrami, takže se zde můžete nechat hýčkat bez obav z částky při placení. Možností ubytování jsou velmi široké a zahrnují velmi levné ubytovny pro baťůžkáře i luxusní vily vybavené osobním šéfkuchařem a řidičem.

Oblíbenou destinací je také sousední vulkanický ostrov Lombok, který je méně rozvinutý než jeho slavnější soused.

Atrakce Indonésie            Divy  Indonésie 

 

Port Douglas, Austrálie

Asi hodinu cesty autem na sever od města Cairns v australském státě Queensland se nachází Port Douglas, který představuje ideální destinaci pro dobrodružné milovníky přírody. Moderní město se vyvinulo z ospalé ospalé rybářské vesnice, zatímco dnes je oblíbeným turistickým letoviskem a představuje praktickou základnu pro výlety k Útesu a safari do divočiny. Nedaleko odtud se nacházejí dva nejbohatší ekosystému v Austrálii, Velký bariérový útes s vynikajícími podmínkami pro potápění a šnorchlování a Deštný prales Daintree, součást skupiny chráněných oblastí nazývané Vlhké tropy Queenslandu, která u mysu Cape Tribulation pokračuje až do moře s jeho podmořskými útesy. Zelené ulice města jsou lemovány mangovými stromy a palmami, ale také přehlídkou luxusních prodejen, kaváren a galerií umění. Hlavní atrakcí města je však Four Mile Beach („Čtyřmílová pláž“), oblouk světlé písečné pláže lemované džunglí, kde sice bývá plavání během sezóny žahavých mořských živočichů (tj. od listopadu do června) omezeno, po celý rok je však oblíbeným místem k procházkám. K dalším předním turistickým atrakcím patří chráněné území Wildlife Habitat a vláček Bally Hooley Sugar Train, který projíždí mezi poli s cukrovou třtinou až do města Mossman. Oblíbené jsou rovněž rybářské výlety a výpravy na sever skalnatou krajinou poloostrova Cape York. Nejlepší dobou k návštěvě je zimní období, které trvá od května do září, kdy jsou teploty nižší a převažuje zde sušší počasí.

***

Andamanské pobřeží, Thajsko

Thajské Andamanské pobřeží je dobrou základnou pro průzkum fantastických ostrovů v Andamanském moři. Zelení porostlé vápencové vrcholky se tyčí přímo z tyrkysového moř, přičemž vytvářejí mořskou scenérii patřící k nejkrásnějším na Zemi. Proslulé jsou ostrovy Phi Phi, jako je Ko Phi Phi Don s jeho řadou letovisek a Ko Phi Phi Leh, kde byl natáčen film Pláž s Leonardem DiCapriem. Tyto ostrovy leží v oblíbeném okruhu Phuket Day Trip („Den ve Phuketu“), ale přesto je zde stále možné najít svůj malý kousek ráje, když se vydáte dál. V zátoce s krasovými formacemi Phang Nga Bay se nachází více jak stovka nádherných smaragdových ostrůvků včetně proslulého „Ostrova Jamese Bonda“. 

K oblíbeným místům, která slouží jako základny pro poznávání zdejších přírodních krás, patří Krabi a Phuket, což je největší ostrov Thajska. Úžasná scenérie pokračuje také ve vnitrozemí v Národním parku Khao Sok, kde se mezi vrcholky porostlými džunglí můžete dostat do bezprostřední blízkosti slonů. Možnosti ubytování sahají od ubytování v místních rodinách a ekonomických plážových bambusových přístřešcích až po luxusní letoviska s vilami na útesech, avšak i luxusní letoviska zde bývají levnější než v jiných tropických destinacích. Jedná se o skvělou volbu, pokud hledáte exotickou kulturu, pikantní jídlo a úžasnou scenérii, která Vás přitom nezruinuje. Snažte se vyhnout době jihozápadního monzunu, který obvykle zasáhne pobřeží od konce května do poloviny října.   

 

Poloostrov Nicoya, Kostarika

Na tichomořském pobřeží Kostariky představuje poloostrov Nicoya oblíbené centrum pro surfaře a ekoturisty s úseky džungle a s dlouhými plážemi omývanými perfektními valícími se vlnami. Podmínky pro surfování zde bývají skvělé v kterékoli roční době. K hlavním turistickým centrům patří Tamarindo, nejrozvinutější město na poloostrově s fantastickými možnostmi pro surfaře všech úrovní dovedností na pláži Playa Tamarindo, ale také s celou škálou restaurací a hotelů. Centrum přitahuje pestrou směs návštěvníků, ke kterým patří baťůžkáři hledající zábavu, surfaři, rodiny s dětmi i lidé hledající klidné útočiště. V okolí Tamarinda můžete šnorchlovat, potápět se, jezdit na koni nebo na zipline a pozorovat želvy hnízdící od října až do března na nedaleké pláži Playa Grande, která je jedním z nejvýznamnějších hnízdišť želv kožatek velkých v Kostarice. Luxusní pláž Santa Teresa ve městě Mal Pais v jihozápadním rohu poloostrova je také známá svým fantastickým příbojem, dále centry jógy, organickými restauracemi a butikovými hotely. K dalším předním lokalitám, které byste měli zvážit, patří krásná Nosara v pozadí se změtí zeleného pralesa, Montezuma, a také poklidná Samara, jedno z nejméně rozvinutých měst na poloostrově. Nedaleko od těchto plážových měst se nachází Lesní rezervace Monteverde, která chrání jeden z posledních nedotčených úseků mlžného lesa na kontinentu.

 

Florida Keys

Souostroví Florida Keys, které je jediným místem s korálovými útesy v USA, nabízí zábavu v tropickém prostředí, fantastické podmínky pro rybaření a pár pěkných písečných pláží lemovaných palmami. Ostrůvky se táhnou na jih od Miami po délce více jak 177 km až do vzdálenosti asi 145 km od Kuby a jsou vzájemně spojeny vyvýšenými cestami (mosty), takže mezi nimi můžete cestovat po dálnici Overseas Highway, která vede z Key Largo na jih až ke Key West

K hlavním atrakcím patří Státní park korálový útes Johna Pennekampa a Národní mořská rezervace Florida Keys u ostrova Key Largo s vynikajícími podmínkami pro potápění a a šnorchlování, Státní park Bahia Honda, kde naleznete nejkrásnější pláže, a slavný Key West, jehož pohodovou atmosféru doplňují pestré chaty v karibském stylu a historie spojená se spisovatelem Ernstem Hemingwayem. Zde se můžete také navštívit nejjižnější výběžek USA. Islamorada se prohlašuje za „metropoli světa ve sportovním rybaření,“ kde můžete lovit tropické karibské ryby, jsou albuly a tarponi, ale i Marathon je skvělým místem pro rybaření. Každoročně se v okolních vodách konají významné rybářské turnaje. Když zde budete, ochutnejte místní mořské plody a také proslulý limetkový koláč (lime pie).