JEZDÍTE  DLOUHÉ TRASY? MĚLI BY JSTE MYSLET NA SVÉ ZDRAVÍ

JEZDÍTE  DLOUHÉ TRASY? MĚLI BY JSTE MYSLET NA SVÉ ZDRAVÍ 1

Ať už cestujete několik kilometrů do práce, nebo jezdíte pravidelně na výlety bez auta si dnes už neumíme představit ani jeden den. Téměř každá rodina má doma alespoň jedno auto, o čemž svědčí i to, že téměř každý člen rodiny je mobilní, čili se může dostat kam jen chce a kdykoliv chce.

Dlouhé trasy jsou však pro organismus náročné. Věděli jste však, že když cestujete na velké dálky, měli byste myslet také na své zdraví?

Těžký vzduch

Těžký vydýchaný vzduch ve voze dokážete snadno vyvětrat, popřípadě pustíte klimatizaci. Mnozí Slováci si ale dávají raději namontovat kvalitní deflektory, které zajišťují přirozenou cirkulaci vzduchu. Jsou to takzvané protiprůvanové lišty, které dodají autu sportovnější vzhled. Namontovat je dokážete snadno. Stačí si jen přečíst návod a těsně před vycestováním jejich namontovat. Nedovolte, abyste měli v autě těžký vzduch. Byli byste unavení, živali by se vám a co je horší, riskovali byste mikrospánek.

Pravidelné přestávky

Uděleite si pravidelné přestávky. Vaše páteř, ale i nohy si potřebují odpočinout.  Kromě toho určitě budete potřebovat jít i na toaletu. Zastavujte vždy na vyznačených odpočívadlech a když tak, odstavte auto dál od cesty, aby vás při vystupování z auta nezachytilo další auto. Opatrnosti nikdy není dost.

Doporučujeme vám trošku se projít, zacvičit s krční páteří a preventivně jít na toaletu. Pokud náhodou bude deštivo a všude kolem vás bude auto, ještě předtím, než vstoupíte do auta, si podrážky bot důkladně otřete, abyste si neušpinili pryžové rohože v autě.

Mluvte, pusťte si hudbu

Dlouhé trasy (zejména po dálnici) jsou monotónní. Jedete stále rovně a jako řidič držíte pouze nohu na plynu a regulujete rychlost. Abyste však udrželi pozornost, je přímo nezbytné, aby s vámi ostatní účastníci komunikovali. Pokud cestujete sami, pouštějte si hudbu, ale jen v takové míře, abyste nerušili ostatní řidiče na cestách. Určitě jste již setkali bláznů, kteří měli otevřená okna a hudbu na plné pecky. Při dlouhých trasách se musíte udržet při plném vědomí. Pokud víte, že přes noc se nedokážete soustředit a potřebujete, aby alespoň svítilo veřejná osvětlení, cestujte raději za světla. Budete jistější a hlavně neuděláte chybu, která by se vám mohla stát osudnou.