JOE VALACHI – MAFIÁN, KTERÝ PORUŠIL OMERTU

JOE VALACHI – MAFIÁN, KTERÝ PORUŠIL OMERTU 1

„Až do roku 1963 kolovalo tvrzení, že organizovaný zločin ani mafie neexistují!“

Americká mafie byla až do roku 1963 velkou neznámou pro strážce zákona. Omerta, nepsaný zákon o mlčenlivosti, přinesen ze Sicílie, fungovala tak perfektně, že nikdo ze zatčených „ctihodných mužů“ neodpověděl na žádné otázky, i když mu hrozil vysoký trest. Dokonce ani mafiáni, kterým se podařilo přežít atentát, nevypověděly, kdo na nich zaútočil, i když vraha znali.

Karta se obrátila právě v roce 1963. Před americký Kongres, vedený Johnem L. McClean, předstupuje Joe Valachi (1903- 1971), aby několik dní za sebou vypovídal nejen o své činnosti, ale dopodrobna rozebral celou strukturu americké Cosa Nostry. Všichni bossové mafiánských klanů zuří, i když se později ukáže, že Valachiho svědectví neukazuje prstem přímo na nich. Tedy ne hned. Proč ale Valachi porušil Omerta? Důvod je jednoduchý.

V roce 1962 byl odsouzen za obchod z narkotiky na 15 let vězení. Ihned od svého nástupu ví, že ve vězení ho čeká smrt. Mafiánem je přece od svých osmnácti let. Za ten dlouhý čas stihl poznat mechanismus organizovaného zločinu. Zná se z největšími bossy. Sám pro ně pracoval. I zabíjel. Sám spáchal minimálně deset vražd. Sotva nastoupil do věznice, už bylo rozhodnuto, aby byl odstraněn. Za jeho hlavu bylo vrahovi slíbených 100 000 dolarů.

Nepomohl mu ani jeho počin, když ve věznici ubil železnou tyčí na smrt jednoho vězně. Později se zjistilo, že odvrátil už třetí pokus o jeho vraždu. Vězeň, kterého zabil, nebyl sice vrahem, ale jeho smrt vyrušila  blížící se vrahy s noži v rukou. Za smrt vězně byl odsouzen k trestu smrti. Proto se po dohodě s právníkem rozhodl vypovídat výměnou za doživotní trest.

Už brzy vyšetřovatelé zjišťují, jaký cenný pro ně Valachi je. Pamatoval si i ty nejmenší detaily. Dokonce při výpovědích sestavil kompletní strukturu mafie od bossů až po pěšáků. Po jeho výpovědi byl převezen do Texasu, kde v roce 1971 umírá na infarkt. Jeho výpověď, jak později přiznal šéf FBI J. Edgar Hoover, doslova šokovala nejen jeho, ale i mnoho dalších vysokých strážců spravedlnosti. Pomohla i při objasňování mnoha zločinů a ukázala celému světu dosud taje „ctihodné společnost.“