10 úžasných míst v Turecku

10 úžasných míst v Turecku 1

Rozmanitá krajina, kulturní dědictví a kuchyně překvapí ty, kdo čekají pouze mešity, pláže a kebab. V Turecku se dá snadno cestovat, ale země nabízí mnohem více, než co zvládnete při jedné návštěvě. Většina domácích letů vede přes Istanbul, takže byste měli strávit alespoň pár dní v této rušné světové metropoli předtím, než zamíříte k některé z  předních turistických atrakcí Turecka.

 

Istanbul 

10 úžasných míst v Turecku 2

Jedno z nejvýznamnějších kulturních měst světa Istanbul by mělo být na programu každého turisty v zemi. Hlavní atrakce, jako je velkolepá byzantská bazilika Hagia Sophia a honosný sultánský palác Topkapı, svědčí o historii města dlouhé celá staletí, kdy bylo metropolí mocné říše. Ale nechejte si také nějaký čas na seznámení se současným Istanbulem. Vydejte se poznávat kavárny ve stylovém okrsku Kadıköy, procházejte se vedlejšími ulicem v konzervativnějším Fatihu nebo prohlížejte současné umění v Beyoğlu. Také si nezapomeňte dát čaj (çay) na trajektu, odkud budete mít fantastické výhledy na město.

 

Kappadokie 

10 úžasných míst v Turecku 3

Kappadokie je geologická říše divů v centrálním Turecku. Historie raných křesťanů v Anatolii ožívá v muzeu pod širým nebem Göreme Open-Air Museum a další jeskynní kostely a podzemní města jsou rozeseta v údolí. Romantiku nabízejí zdejší útulné hotely a restaurace, nemluvě o letech balonem při východu slunce i s přípitkem šampaňským. Na vyznavače pěší turistiky, běhu a horské cyklistiky pak čeká spousta dobrodružství mezi zelenými údolími a zvlněnými kopci.

 

Tyrkysové pobřeží

Středozemní pobřeží Turecka mezi městy Fethiye a Anatolya je plné krásných míst pro dovolenou se sluncem, mořem a pískem, ale také je poseto stopami starověkých civilizací, které oblast kdysi obývaly. Pobřežní ruiny města Patara (kde navíc najdete jednu z nejlepších pláží v Turecku) a Phaselis jsou obzvlášť malebné, a skalní hrobky ve starověkém centru Myra ještě působivější. Muzeum Antalye nabízí dobré seznámení s historií regionu. Prohlédnout si pobřeží můžete při plavbě na tradiční plachetnici gület, při pěší túře po Lýkijské stezce nebo cestě autem po scénických, ale křivolakých pobřežních silnicích.

 

Východ Černého moře a pohoří Kaçkar 

10 úžasných míst v Turecku 4
klášter Sumela

Neklidné vody Černého moře tady nebývají příliš vstřícné, ale když obrátíte pohled opačným směrem, kde se od vysokých vrcholků až k pobřeží táhnou zelená údolí, poznáte kouzlo této oblasti. Na nižších úrovních se nachází většina produkce čaje a lískových ořechů v zemi, zatímco náhorní pláně (yaylalar), jako je Pokut (které dříve sloužily jako letní pastviny pro dobytek), se dnes stávají oblíbeným cílem turistů hledajících působivé výhledy a tradiční kulturu a kuchyni okolí Černého moře. Nad tím vším se tyčí pohoří Kaçkar, které v létě nabízí zkušeným hikerům pozoruhodné trasy pro pěší túry.  Město Trabzon, kde se nachází známý Klášter Sumela vytesaný do skalní stěny, je hlavním centrem letecké dopravy v této oblasti.

Hlavní turistické atrakce na tureckém pobřeží Černého moře

Jihovýchodní Anatolie 

Často přehlížený region jihovýchodní Anatolie je jedním z hlavních kulturních a kulinářských center v zemi. Města Gaziantep a Antalya (Hatay) jsou proslulá svým jídlem a mohou se chlubit muzei s fantastickými sbírkami římských mozaik. Malebné a dobře zachovalé staré město Mardin  představuje skvělou základnu pro průzkum klášterů a římských ruin v okolní oblasti. Göbeklitepe, nejstarší známá náboženská lokalita světa, leží jen kousek od města Şanlıurfa, kde najdete zajímavé archeologické muzeum a bazar.

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka

Poloostrovy Datça a Bozburun

Relaxace a návrat k přírodě je hlavním tématem na odlehlých poloostrovech Datça (Reşadiye) a Bozburun na jihu egejské oblasti. Naleznete zde rušný noční život ve městech Bodrum a Marmaris, a také kilometry dramatického skalnatého pobřeží, osobité vesnice a malá tichá plážová centra a přímořská městečka. Kolem obou poloostrovů vede dálková pěší turistická trasa známá jako Kárijská stezka.

Nejkrásnější ostrovy Turecka

Vzdálený východ Turecka 

10 úžasných míst v Turecku 5
Palác İshak Paşa

Rozlehlá širá krajina na dalekém východě Turecka nabízí odlehlost a drsnost, jakou jinde v zemi nenajdete. Cestovatelé možná znají konečnou stanici Východního expresu (Doğu Ekspresi), což je oblíbený vyhlídkový vlak, jehož trasa začíná v Ankaře. Město Kars ležící u hranic si uchovalo úžasnou architekturu z doby, kdy v 19. století sloužilo jako ruské stanoviště. Nedaleko odtud naleznete rozsáhlé a působivé ruiny Ani (UNESCO), staré arménská metropole. Když pojedete autem 3 hodiny na jih, dostanete se k odlehlému paláci İshak Paşa, přičemž budete míjet legendární horu Ararat (Ağrı Dağı). Pokračujte do města Van, kde se můžete posilnit proslulou bohatou snídaní, a pak se vydejte navštívit muzeum ve městě nebo podniknout jednodenní výlet k Akdamar Kilisesi, komplexu arménského kostela a kláštera s mistrovskou výzdobou na ostrůvku na Vanském jezeře.

 

Gallipoli a severní egejská oblast 

10 úžasných míst v Turecku 6
zbytky Tróji

Hřbitovy věnované desítkám tisíc vojáků, kteří zahynuli v krvavých bojích na poloostrově Gallipoli za I. světové války, jsou rozesety v okolních bukolických zvlněných kopcích, takže v  klidné a krásné krajině působí tím dojemněji. Oblast představuje vstupní bránu na turecké severní pobřeží Egejského moře, což je klidnější alternativa k pobřeží Středozemního moře. Můžete se zde vydat na klidnou pěší prohlídku přímořských měst, jako je Ayvalık a Foça (Fókaia), vinic na ostrově Bozcaada, starověké lokality Trója (s novým vynikajícím muzeem) a pozoruhodné akropole v Bergamě.

Nejkrásnější historické lokality v Turecku

Město Safranbolu

Safranbolu, jehož jméno odkazuje na šafrán, který se zde po celá staletí pěstoval a prodával, je dnes oblíbeným cílem návštěvníků, kteří přicházejí nasávat atmosféru starého osmanského města. Mnoho historických částečně dřevěných domů bylo zrestaurováno a proměněno v malebné butikové hotely, kavárny a restaurace. A pokud by bylo roztomilosti pro Vás příliš, lákavý přírodní protiklad skýtají kaňony, vodopády a lesy v nedaleké rezervaci Yenice Forest.

 

Pamukkale

Zářivě bílé terasy v Pamukkale (úvodní foto) představují jedno z nejznámějších a nejfotografovanějších míst v Turecku, přičemž se nesourodě zvedají nad městečkem jako čerstvě napadlý sníh. Teplá minerální voda, které přes ně protéká, stála za vznikem starověkého lázeňského města Hierapolis, jehož rozsáhlé zbytky se táhnou po vrcholu kopce až k bílým travertinům. Pamukkale také představuje dobrou základnu pro návštěvu dalších okolních starověkých lokalit, jako je Laodicea, Tripolis a především ruiny Afrodisias s rozsáhlou přehlídkou římských mramorových soch.

Hlavní atrakce tureckého Pamukkale a Hierapole