Když pleť potřebuje pomoc, poproste o ni přírodu

Když pleť potřebuje pomoc, poproste o ni přírodu 1

V péči o tělo a jeho krásu má příroda své stabilní místo.

O příznivých účincích léčivých rostlin na lidský organismus věděli lidé již před více než třemi tisíci lety v Číně iv starověké Mezopotámii. Využívání účinných látek bylinek na léčbu nazýváme fytoterapie.

Nejde jen o bylinné čaje, ale také o používání různých tinktur, olejů, balzámů, odvarů, lázní, esencí a nejrůznějších aktivních látek, které se v bylinách a léčivých rostlinách nacházejí.

Pomocí fytoterapie si můžeme pomoci nejen při různých zdravotních problémech. Bylinky lze zakomponovat i do každodenní rutinní péče o tělo a vlasy.

Aktivní látky bylinek

Za své příznivé účinky na náš organismus vděčí bylinky aktivním látkám, které obsahují. Nejznámější jsou éterické oleje nebo silice, které si uchovávají charakteristickou vůni rostlinky.

 Je to její esence, výtěžek, který se snadno bez zbytku odpařuje. Na její výrobu se využívají různé části rostlin, ať už sušené nebo čerstvé včetně květu, listů, kůry, kořenů, plodů nebo semen.

Získávají se destilací, lisováním nebo vyvářením rostlinné masy. Éterické oleje mají široké uplatnění, používají se jako přísada do lázní, masážních olejů, na provonění místnosti.

Téměř v každé rostlině se nacházejí třísloviny. Najdeme je nejčastěji v listech nebo v kůře, a protože jim dodávají nepříjemnou ostrou chuť, pasoucí zvířata se takovým rostlinám vyhýbají. Mají stahující účinky. Jsou účinné při podrážděné pokožce nebo při průjmu. Bohatý na třísloviny je například dub letní.

Dalšími léčivými složkami bylin jsou hořčiny, jejichž společným rysem je nahořklá chuť. Mají povzbuzující účinek, zvyšují vylučování žaludečních a žlučníkových šťáv, čímž podporují chuť k jídlu a trávení. Patří sem například pelyněk pravý. Některé léčivé byliny obsahují množství minerálních látek, které pozitivně působí na fungování enzymů nebo nervového systému.

 Vysoký obsah minerálů má kopřiva, která je výborným zdrojem železa nebo pampeliška lékařská, ve které najdeme bohaté zásoby draslíku. Podobně je to s obsahem vitamínů.

Jsou důležité pro celkový lidský metabolismus a nejčastěji je najdeme v rostlinách. Vitamín A je například v pampelišce, B2 obsahuje šafrán, hodně vitamínu E najdeme v Potočnica lékařské.