Hlavní turistické atrakce indického státu Goa

Hlavní turistické atrakce indického státu Goa 1

Indický stát Goa se zlatými písčitými plážemi, palmami sahajícími k nebi a pohodovou atmosférou představuje ostrý kontrast k rušným městským destinacím jinde v Indii. i krátká návštěva tohoto plážového ráje působí jako dovolená na dovolené. Krása a poklidnost Goa přináší omlazení, zatímco rozsáhlý kalendář akcí a aktivit nabízí spoustu možností, co zde můžete dělat. Oblíbená místa na pobřeží, jako jsou pláže Colva Beach a Palolem Beach, přitahují turisty z celého světa. Ale pláže jsou pouze začátek dlouhého seznamu věcí, díky kterým je Goa jednou z turisticky nejoblíbenějších oblastí v zemi. Goa nabízí jedinečnou kuchyni s patrným portugalským vlivem, historické kostely a chrámy, pestrou přírodu a pozoruhodné farmy pěstující koření. Bez ohledu na to, jak dlouho v Goa bude, určitě si budete přát, abyste měli ještě pár dní a mohli dál poznávat okolí. 

Oblíbené pláže

Pláže hrají hlavní roli mezi atrakcemi v Goa a přispívají k tomu, že je jedním z nejlepších míst, kam se v Indii jako turisté můžete vydat. Téměř každý návštěvník, který sem zavítá, stráví alespoň den na pláži Palolem Beach, krásném oblouku bílého písku s výhledem na Arabské moře. Úplně stačí je jen tak potloukat venku a nasávat scenérii, ale Palolem Beach nabízí také řadu aktivit. Můžete si vybrat mezi plavbou na kajaku, hodinami jógy, výlety za pozorováním delfínů a plaváním. Také můžete strávit večer v jedné z kokosových chýší na pláži, které zde bývají postaveny vždy na začátku hlavní sezony. Colva Beach je další z proslulých pláží v Goa, a to především mezi indickými turisty. Naleznete zde pohupující se palmy a široký úsek písku v bronzovém odstínu, kde je občas možné patřit stáda krav vyhřívajících se hned vedle turistů. Můžete si vypůjčit motorový skútr (jet ski), podniknout jízdu na nafukovacím banánovém člunu a podívat se na pláž z ptačí perspektivy při parasailingu. Při ubytování v místních rodinách pak získáte autentický zážitek z prostředí, a také snadný přístup na Colva Beach.

 

Pláže mimo obvyklé trasy

Oblíbené pláže v Goa, které jsou proslulé svou mimořádnou scenérií, mohou být v hlavní sezóně přelidněné, takže mnoho cestovatelů touží po tišším přírodním útočišti. Goa skrývá nespočet skrytých pláží a úseků pobřeží, kde budete mít odstup od davů turistů a zároveň si budete moct užívat nádherného písku a příboje. Jedním ze „skrytých klenotů“ Goa je Butterfly Beach (Motýlí pláž). Jedná se o zahnutý úsek písku lemovaný balvany, které tvoří zátoku jako z pohlednice, plnou květin a motýlů. Je to rovněž skvělé místo, kde můžete pozorovat delfíny plavající v dálce. Abyste se dostali Butterfly Beach, je třeba plout ve člunu z Palolem Beach či Agonda Beach, anebo podniknout náročnou túru lesem. Díky těmto překážkám zde davy značně prořídnou – někdy je dokonce možné mít místo jen sám pro sebe. Utorda Beach je rozvinutější než Butterfly Beach, ale i tak je to další úžasné útočiště mimo nejznámější přelidněné pláže v Goa. Naleznete zde čisté modré moře, hebký písek a pár plážových přístřešků. Když se budete při brodění mělkou vodou dobře dívat, možná zahlédnete malé mořské hvězdice.

Hlavní turistické atrakce indického státu Goa 2 

Fungující farma na koření Tanshikar´s

Jižní Indie je po celá staletí známá svým bohatstvím koření, jako je černý pepř, kardamom a hřebíček. Ty představovaly hlavní lákadlo také pro portugalské obchodníky, kteří přišli do Goa před stovkami let. Turisté mohou poznat zdejší scénu pěstování a obchodu s kořením, když navštíví Tanshikars Working Spice Farm & Ecological Rest House. Jedná se o agro turistickou atrakci, kde se pěstuje 7 různých druhů koření (pepř, vanilka, muškátový oříšek, kurkuma, kardamom a chili) za použití výhradně ekologických metod zemědělství. Při prohlídce farmy se do hloubky seznámíte s těmito aromatickými rostlinami, a také budete mít příležitost spatřit další plodiny, jako je betelový ořech, káva, ananas a banány, které se zde rovněž pěstují. Farma také chová včely a vyrábí vlastní přírodní med. Prohlídka farmy na koření ale není jediná možnost, co dělat v Tanshikars. Hosté se zde rovněž mohou zúčastnit kurzu vegetariánského vaření, navštívit Netravali (jezero s bublinkami), podniknout túru k vodopádu Mainapi Waterfall nebo absolvovat trénink, aby se stali učiteli jógy. Je to tedy místo, kde si každý přijde na své.

Adresa: Netravali, nedaleko Smriti Yoga, Sanguem, Goa

 

Portugalsko-indické restaurace

Jídlo je další významnou atrakcí státu Goa. Charakteristická je pro něj kuchyně, která spojuje portugalské a indické chutě, čímž se liší od všech ostatních regionálních kuchyní v Indii. Očekávat můžete pálivá jídla, čerstvé dary moře a hojné používání kokosu. Při návštěvě Goa si nemůžete nechat ujít typické jídlo vindaloo, což je velmi ostré masové kari s palmovým octem a sušenými chili papričkami. Svým vynikajícím vindaloo vždy nadchne turisty Hospedaria Venite v Panadží, metropoli Goa. Dominick, hlavní podnik na pláži Benaulim Beach , je další oblíbené místo, kde si můžete dát vindaloo, navíc nabízí výborné místo pro pozorování zdejších fantastických západů slunce.

Další zdejší specialitou je xacuti, bohaté kari s makovými semínky, chili a kokosem. Ochutnat ho můžete v Souza Lobo, plážové restauraci v Calangute, nebo v hojně navštěvované Fat Fish v Baga. Turisté toužící po čerstvých darech moře mají v Goa obrovský výběr. Zeebop na Utorda Beach nabízí výborné rybí kari, dušené krevety a makrelu politou pikantní červenou omáčkou. Neuděláte chybu, když si dáte večeři v restauraci Copperleaf; nachází se ve městě Porvorim a nabízí rybí thali, o kterém se Vám bude zdát ještě dlouho poté.  

 

Bazilika Bom Jesus

Mnoho turistů se v Goa vydává na pláže, nespočet dalších ale míří na významná poutní místa, jako je Bazilika Bom Jesus. Stavba ve starém Goa pochází z konce 16. století a ukrývá ostatky Sv. Františka Xaverského. Tento „apoštol Dálného východu“ byl (spolu se Sv. Ignácem z Loyoly) zakladatelem řádu Společenstva Ježíšova (jezuitů) a vedl rozsáhlou misijní činnost v Indii. Bazilika je od roku 1999 památkou chráněnu UNESCO. Skromná a zároveň impozantní stavba představuje směs dórského, korintského a barokního stylu se složitými reliéfy. Pozoruhodné je, že z ní v polovině 20. století byla odstraněna bílá omítka, takže je to dnes jediný kostel Goa bez omítky. Od té doby baziliku de Bom Jesus poznamenaly monzuny.

Kostel si můžete prohlédnout sami nebo zaplatit menší poplatek některému z nezávislých průvodců u vchodu. Uvnitř pak můžete spatřit obrovské ozdobné zástěny spolu s tělem světce ležícím v rakvi, která byla kdysi pokryta drahými kameny. Je to působivé místo, kde se přenesete zpátky v čase. Každoroční Svátek Sv. Františka Xaverského sem na konci listopadu a na začátku prosince přiláká obrovské davy poutníků. Slavnosti začínají 9denní novenou a mšemi pod širým nebem a končí hlavním svátkem 3. prosince.

Adresa: Old Goa Road, Bainguinim, Goa

 

Vodopád Dudhsagar Falls

Vyznavači vodních aktivit se v Goa vydávají dál mimo pláže. V oblasti se nachází Dudhsagar Falls, pozoruhodný čtyřúrovňový vodopád, který se zvedá do výšky asi 310 m. Je to jeden z nejvyšších vodopádů v zemi a nejoblíbenější atrakce pro jednodenní výlety v Goa a Karnatace. Když budete chtít vodopád navštívit, musíte se vlakem nebo taxi dostat do vesnice Colem. Závisí na trase, po které se sem vydáte, ale vodopád můžete zahlédnout už během cesty. Pak nastoupíte do sdíleného jeepu, kterým pojedete džunglí a kolem Devil’s Canyon (Ďáblova kaňonu). Asi za 45 minut projedete kolem pár velkých balvanů a budete u vodopádu. Nejlepší doba pro návštěvu Dudhsagar Falls je hned po monzunu, kdy zde protéká nejvíce vody. Turisté, kteří se zde chtějí vykoupat, si na místě mohou za poplatek vypůjčit záchrannou vestu.

Tip: k vodopádům má povolen přístup pouze 300 jeepů denně; proto je třeba si předem zařídit rezervaci nebo počítat s  čekáním v dlouhých frontách. 

 

Tržiště Anjuna Market

V Goa se nachází řada trhů a tržišť, ale žádné jiné nenabízí to co Anjuna Market. Už asi 50 let si každou středu stovky prodejců staví své stánky na pláži Anjuna Beach , aby přilákali volnomyšlenkářské cestovatele na ozdoby ve stylu hippies a suvenýry. Bohatě zdobené textilie, tkané bikini, sošky bohů, lapače snů, hamaky, magnety, trička s provokativními slogany, šperky z korálků, hračky — na co si vzpomenete, to zde pravděpodobně seženete. Ale navštívit Anjuna Market byste měli, i když nebude chtít kupovat – stačí si ho prohlédnout. Bleší trh je vírem barev a pestrého zboží, prodejci tvrdě smlouvají o ceny, všude jsou pytle s čerstvým kořením a spousta pouličního jídla. Atmosféra místa je jedním z důvodů, proč patří Anjuna Market k turisticky nejoblíbenějším místům v Goa.

Adresa: 10, St. Michael’s Vaddo South, Anjuna, Goa

 

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Panadží

Vydejte se také do odlehlého města Panadží (Panaji), kde si prohlédnete další z historických kostelů v Goa: Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. K čistě bílému kostelu, který pochází z počátku 17. století, vede série schodišť, které připomínají patra svatebního dortu. Jeho dokonale symetrická portugalská barokní architektura určitě stojí za to, abyste se sem vydali. V noci kostel zdobí zářící světla, takže působí jako z pohádky. Interiér kostela není okázalý, ale může se chlubit výraznými barvami. Turisté mohou spatřit elegantní hlavní oltář zasvěcený Panně Marii a zlacené sloupy se složitými rytinami. Části klenutého stropu kostela bývají v době různých svátků zdobeny liánami s bílými a modrými květy. Svátek Neposkvrněného početí Panny Marie se koná 8. prosince a je to významný svátek pro kostel: v té době ho můžete spatřit pokrytý záplavou barevných světýlek.

Adresa: Rua Emídio Garcia, Altinho, Panaji, Goa

 

Braganza House – historický dům

Při návštěvě Braganza House, historického sídla kolem náměstí ve vesnici Chandor,můžete spatřit, jak vypadala sídla v Goa v 17. století. Je rozdělen na východní a západní křídlo, do kterých můžete nahlédnout. Východní křídlo je dodnes domovem členů rodiny Pereira-Braganza. Zahrnuje mohutný taneční sál s působivou mramorovou podlahou, a také malou kapli, která uchovává nehet Sv. Františka Xaverského. Tato část Braganza House je plná starožitností a mezinárodních artefaktů. Západní křídlo si uchovává původní velkolepost Braganza House. Muzeu se podobají prostory, které zahrnují rozsáhlou knihovnu s 5000 knihami vázanými v kůži. Ty pocházející ze soukromé sbírky novináře Luíse de Menezes Braganza (1878-1938), který hrál významnou roli v hnutí za nezávislost v Goa. Turisté zde rovněž mohou spatřit úžasné lustry z belgického skla, staré portréty rodiny a čínský porcelán.

Adresa: Guddi-Chandor Road, Culsabhatt, Chandor, Goa

 

Chrám Mahadev Temple

Chrám Mahadev Temple nacházející se 12 km od vesnice Molem je stavba, která zde stojí už od 12. století. Díky své poloze na odlehlém místě přečkala celá staletí včetně obsazení země portugalskými a muslimskými kolonizátory. Podle legendy má chrám z černého čediče postavený na počest boha Šivy svoji kobru královskou coby strážce. Když vejdete dovnitř, můžete spatřit detailní práci kamenosochařů včetně lotosových květů na stropě.

 

Palácio do Deão – historická budova

Pokud Vás nadchl dům Braganza House (výše), co teprve, až spatříte Palácio do Deão!  Palác starý více jak 200 let v Quepemu byl zrenovován do své původní slávy a představuje směsici indické a portugalské architektury. Turisté si mohou toto historické obytné sídlo prohlédnout včetně herní místnosti a knihovny plné vzácných svazků. K budově patří také rozsáhlé tropické zahrady, takže je to příjemné místo, kde můžete strávit odpoledne. Pokud byste si chtěli dát odpolední čaj a svačinku na terase, měli byste si zařídit rezervaci dostatečně s předstihem.

Adresa: naproti kostela Sv. Kříže, Quepem, Goa

6 míst v Indii, kam se vydat za ajurvédou a jógou