Monoklonální protilátky 4/6

Monoklonální protilátky 4/6 1

Monoklonální protilátky spouštějí imunitní systém, aby provedl útoku na virus. Stejně jako protilátky vytvořené imunitním systémem těla se tyto laboratorně vyrobené molekuly zaměřují na konkrétního útočníka, jako je virus SARS-CoV-2.

 

AstraZeneca

AstraZeneca obdržela v říjnu finanční prostředky na zahájení 3. fáze studie svého kombinovaného protilátkového léku AZD7442. Jedna studie bude zkoumat, zda může lék poskytovat ochranu po dobu až 12 měsíců. Lék se vyrábí ze dvou protilátek objevených Vanderbilt University Medical Center (USA), izolovaných z krve páru z čínského Wu-chanu.

 

Celltrion

Celltrion je jihokorejská společnost, která zahájila v říjnu 3. fázi studie léčby CT-P59 monoklonálními protilátkami. Testuje se u lidí, kteří byli v úzkém kontaktu s osobou s covid-19, aby se zjistilo, zda lék může zabránit infekci.

 

Edesa Biotech Inc.

Edesa Biotech Inc. získala souhlas k zahájení 2. fáze studie svého léku EB05 s monoklonálními protilátkami. Kanadská společnost se domnívá, že její lék by mohl snížit přehnané imunitní odpovědi spojené se syndromem akutní respirační tísně (ARDS).

 

Eli Lilly

Na začátku října americká společnost Eli Lilly uvedla, že nová léčba zahrnující dvě protilátky vykázala slibné výsledky při snižování hladin viru SARS-CoV-2. Léčba byla poskytována lidem s covid-19, kteří nebyli hospitalizováni. Výsledky byly publikovány v odborném časopise New England Journal of Medicine. Lidé, kteří dostali protilátky, měli po 11 dnech významně sníženou hladinu viru. Ve srovnání s účastníky, kteří dostávali neaktivní placebo, měli také o něco méně závažné příznaky. V polovině října pozastavil americký Národní institut zdraví 3. fázi testování protilátek od Eli Lilly kvůli obavám týkajícím se bezpečnosti. Lék byl testován v kombinaci s antivirotikem remdesivir. V polovině listopadu dostal lék bamlanivimab od Eli Lilly povolení od FDA k nouzovému použití u lidí s mírnými až středně závažnými příznaky covid-19, kteří jsou vystaveni riziku hospitalizace nebo závažných příznaků. V polovině ledna vědci uvedli, že bamlanivimab užívaný spolu s etesevimabem snižuje množství virové nálože u lidí s mírnými nebo středně závažnými příznaky covid-19. Také v polovině ledna představitelé Eli Lilly oznámili, že bamlanivimab významně snížil riziko nákazy symptomatickým covidem-19 mezi obyvateli a zaměstnanci pečovatelských domů; 3. fáze testování zahrnovala 666 zaměstnanců a 299 obyvatel. Na začátku března představitelé společnosti uvedli, že 3. fáze klinické studie odhalila, že kombinace léků bamlanivimab a etesivmibab způsobila o 87 % nižší riziko hospitalizace a úmrtí na covid-19.

 

Regeneron Pharmaceuticals Inc.

Regeneron Pharmaceuticals Inc. testuje kombinaci dvou protilátek ve čtyřech skupinách: u lidí hospitalizovaných s covid-19, u lidí s příznaky nemoci, ale nehospitalizovaných, u zdravých lidí s vysokým rizikem onemocnění covid-19 a u zdravých lidí, kteří měli blízký kontakt s někým s covid-19. Dne 7. října společnost požádala FDA o schválení pro nouzové použití jejich směsi protilátek, „protilátkového koktejlu“. Oznámení přišlo několik dní poté, co byl prezident Trump tímto prostředkem léčen na covid-19. Zástupci společnosti Regeneron (USA) uvedli, že zpočátku budou k dispozici dávky pro 50 000 lidí. V polovině října uvedla, že jejich směs protilátek fungovala dobře v klinickém testování na křečcích a opicích makak rhesus. Na konci října společnost oznámila, že přestane nabírat účastníky, kteří potřebují vysokou hladinu doplňkového kyslíku, do 2. a 3. fáze, a to z důvodu obav o bezpečnost. Lidé, kteří potřebují málo nebo žádný doplňkový kyslík, budou zařazeni i nadále. Koncem ledna představitelé společnosti oznámili, že jejich „protilátkový koktejl“ se jeví účinný také proti variantám koronaviru, jako je britská a jihoafrická varianta.

 

Sorrento Therapeutics

Malá biotechnologická společnost Sorrento Therapeutics (USA)v květnu oznámila, že má protilátkou lék, který je účinný při blokování viru SARS-CoV-2, pokud je zjištěn v časném stadiu. Společnost říká, že lék by mohl být potenciálně použit k léčbě lidí s covid-19, stejně jako k prevenci infekce. Předtisková studie zveřejněná v září uvedla, že protilátka chránila syrské zlaté křečky infikované virem SARS-CoV-2.

 

Vir Biotechnology

Společnost Vir Biotechnology izolovala protilátky od lidí, kteří přežili SARS, onemocnění způsobené jiným koronavirem. Společnost spolupracuje s čínskou firmou WuXi Biologics, aby tyto protilátky otestovala jako léčbu covid-19. V říjnu zahájili Vir Biotechnology (USA) a britský výrobce léčiv GlaxoSmithKline 3. fázi studie jejich protilátkové terapie VIR-7831. Na začátku listopadu agentura Reuters uvedla, že rozsáhlý plán WHO dodávat léky proti covid-19 do chudších zemí se zaměří na léčbu protilátkami a steroidy, ale nezahrnuje remdesivir.