Klenoty jazzového věku v NYC

Klenoty jazzového věku v NYC 1

Zatímco mnoho lidí diskutuje o knize Velký Gatsby (od Francise Scotta Fitzgeralda), zde vybíráme místa v New York City a na Long Islandu zmiňovaná ve slavném románu.  Prohibice sice už dávno skončilo a také secese je minulostí, na následujících místech však stále můžete okusit život ve „řvoucích 20. letech“.  

 

Procházka Manhattanem po stopách Nicka Carrawaye

Žádné jiné město není jako New York, pokud jde o pozorování lidí, a hlavní hrdina-vypravěč Nick Carraway byl přední voyeur, který se procházíval městskými ulicemi. Vydejte se na noční procházku z téhož místa, co on, z Yale Clubu na Vanderbilt Avenue na 44th Street. Dejte si luxusní míchaný drink v Campbell Apartment, renovovaném klubu z 20. let nacházejícím se uvnitř Grand Central Terminal, který zlatě září (oblečte si na to společenský oděv, ne tričko). Pak se vydejte jižním směrem po Madison Avenue a západně k Penn Station. Světla města dnes sice září jasněji než v jeho době, ale i přesto zde objevíte něco ze šarmu amerických 20. let – nejlépe po pár skleničkách klasického punče v baru.     

 

Plaza Hotel a obleky

Spisovatel F. Scott Fitzgerald a jeho žena Zelda ve 20. letech často navštěvovali Plaza Hotel, a právě tento okázalý newyorský hotel s historickou fasádou stojící na 5. Avenue se stal prostředím pro odvážnou předposlední scénu románu. Pokud si nemůžete dovolit se ubytovat v nově navrženém okázalém apartmánu Fitzgerald Suite, zastavte se na luxusní požitky spojené s Gatsbym v týdnu do Rose Clubu, kde můžete popíjet klasické koktejly a pak si poslechnout živou jazzovou kapelu. Anebo si můžete dát menu „Fitzgerald Tea for the Ages v luxusní restauraci The Palm Court pod fascinujícím vitrážovým stropem o rozměrech 167 m².

 

Romantická jízda na voze s koňmi po Central Parku

Velký Gatsby rozvíjí svůj příběh v mlze letní nostalgie při scéně, kdy vypravěč Nick Carraway a jeho objekt lásky Jordan Baker jedou ve voze taženém koňmi po Central Parku. Proto nasedněte na vůz a vydejte se na romantickou projížďku zeleným srdcem města po boku milované osoby.  Na vůz můžete nasednout na 5th Ave, na 59th Street, nebo si projížďku rezervovat předem na stránkách Central Parku.

 

Pronikněte do atmosféry Zahradní party jazzového věku na Governors Island

Nasedněte na trajekt plující na Governors Island, kde se budete cítit, jako byste se dostali zpátky v čase, když přijedete na tichý, zelený malý ostrůvek historie vzdálený pouze 10 minut plavby od Manhattanu. Každé léto se koná Jazz Age Lawn Party, kde se na sebe místní obyvatelé obléknou nejlepší oděv ve stylu 20. let (styl „flapper“), kšandy nebo bílý tenisový oděv. Buďte připraveni na charleston, obstarejte si retro oblečení, procházejte se se slunečníkem a dejte si některý z „prohibičních drinků“. Přesné termíny a pokyny naleznete na stránkách Governor’s Islandu.

 

Projeďte se na kole přes most Queensboro Bridge

„Město New York spatřené od mostu Queensboro Bridge je vždy tím městem, které jste spatřili poprvé, v jeho prvním divokém příslibu všech tajemství a krás světa,“ říká vypravěč Nick Carraway, když spolu s Gatsbym jedou z Long Islandu na Manhattan. Vy však nejspíš nebudete mít Rolls Royce, zato si v Brooklynu nebo Queensu můžete vypůjčit kolo a šlapat po cyklistické stezce přes most Queensboro Bridge (59th St). Během cesty budete míst spoustu příležitostí si udělat fotografie v sépiovém retro odstínu. Kolo si můžete vypůjčit ve Williamsburgu, Brooklynu, Long Island City, Queensu nebo na Manhattanu. Podívejte se na cyklistické mapy NYC na nejlepší cyklistické trasy ve městě.  

 

Procházka kolem sídel na Long Islandu a Old Westbury Gardens

Podél „zlatého pobřeží“ Long Islandu můžete nalézt perly, které Fitzgerald použil při líčení okázalého života jeho postav: jsou to sídla z 20. let 20. století o velikosti hradů. Pokud si chcete takové typické sídlo prohlédnout, vydejte se dráhou Long Island Rail Road z New York City a na návštěvu historického okrsku Old Westbury Gardens. Ze svého seznamu budete moct odškrtnout následující položky charakteristické pro život milionářů: 200 akrů upravených zahrad a růžová zahrada, les, rybníky a jezírka, 70pokojové sídlo v anglickém stylu z počátku 20. století, bohatství starožitností a působivé umělecké práce – ale také spousta souvisejících intrik. Kromě prohlídky nemovitosti a zahrad je zde k dispozici také lesní kavárna, muzejní expozice, přehlídky klasických aut, venkovní i vnitřní koncerty, skotské sportovní hry – a také mistr zahradník, který vypráví o zahradnickém umění, o umění, o historii i architektuře.    

Pokud budete mít zájem o prohlídky dalších sídel, navštivte sídlo Vanderbiltů Eagle’s Nest proměněné v muzeum a planetárium s výhledem na průliv Long Island Sound, anebo kolosální  Oheka Castle, což je druhá největší soukromá rezidence v USA.