Koronavirus způsobil snížení kriminality v celém světě

Koronavirus způsobil snížení kriminality v celém světě 1

Pandemie koronaviru, která postihla diskontní prodejce a malé rodinné podniky v celém světě, zasáhla také do oblasti trestné činosti.

V Chicagu, které patří k nejvíce násilným městům v USA, poklesl počet drogových přestupků v týdnech následujících po uzavíracích opatřeních o 42 % ve srovnání se stejným obdobím vloni. Podle některých trestních právníků za pokles částečně může skutečnost, že drogoví dealeři nemají jinou možnost než počkat až skončí současný ekonomický propad.

„Podle toho, co se dozvídám, se nemohou pohybovat a nikde nic prodat,“ řekl Joseph Lopez, trestní právník v Chicagu, který zastupuje známé drogové dealery.

Celkově kriminalita v Chicagu poklesla o 10 % od doby, co pandemie udeřila, což je trend projevující se globálně: města hlásí neobvyklý pokles kriminality po zavedení opatření na zpomalení šíření viru. Mimo regiony, které mají nejvyšší míru násilí (mimo válečné zóny), je zabito méně lidí a odehrává se zde méně loupeží. Přesto se úředníci obávají vzestupu nenahlášeného domácího násilí, což nastane, když se omezení zpřísní, nebo pokud budou trvat příliš dlouho.

Je vzácností, pokud dojde v některém americkém městě k dvojcifernému pokles kriminality i během mnohem delšího období. Při poklesu kriminality v New York City  v 90. letech nastal jeden z největších obratů v americké historii, kdy během 3 let kriminalita poklesla asi o 40 %. Ve srovnání s tím působí nedávný pokles, který navíc nastal v období pouhých pár týdnů, ještě více nápadně.

Co se týče Latinské Ameriky, i zde kriminalita poklesla na úroveň, jakou zde neviděli po celá desetiletí.

 „Počet vražd klesl a ani gangsteři tolik neobtěžují,’’ řekl Eduardo Perdomo, 47letý stavební dělník, zatímco nastupoval do autobusu v salvadorské metropoli San Salvador. „Myslím, že se bojí nakažení virem, a tak raději nevycházejí ven.“

Středoamerický Salvador zaznamenával v předchozích měsících průměrně 2 vraždy denně, ale ještě před pár lety to bylo až 600 denně. Pokles byl z velké části způsoben přísnější bezpečnostní politikou a příměřím gangů. Uvalení téměř úplného omezení pohybu tento stav nejspíš dále sníží, jak říkají analytici a národní statistici.

V Peru, kde v minulém měsíci poklesla kriminalita o 84 %, měl obvykle Raúl González, majitel pohřebního ústavu v Limě, až 15 nových mrtvých denně; mnozí z nich byli oběti vražd. Tento týden si mohl dokonce zdřímnout na lavici po 6 hodinách bez jediného klienta.

Dnes nejsou skoro žádné vraždy ani oběti dopravních nehod“.

v Jihoafrické republice hlásila policie pozoruhodný pokles během prvních týdnů koronovirových opatření. Policejní ministr Bheki Cele prohlásil, že počet znásilnění klesl ze 700 na 101 oproti stejnému období v loňském roce. Případy vážných útoků klesly z 2673 na 456 a vraždy z 326 na 94.

New York City, americké epicentrum koronaviru, zaznamenal od února do března pokles vážných zločinů – jako je vražda, znásilnění, loupežné přepadení, vloupání, útok, velká krádež či krádež auta – o 12 %. V Los Angeles byla letošní statistika klíčových zločinů stejná jako v loňském roce až do týdne před 15. březnem, kdy nastal pokles o 30 %.

Zločinci mají mnohem méně příležitostí, kterých by mohli využít,“ říká Joe Giacalone, dříve seržant policejního oddělení v New Yorku, který dnes učí na Vysoké škole trestního soudnictví Johna Jaye. „Většina vykradačů bytů čeká na to, až odejdete z domova.“

I když počet drogových přestupků klesl, prodej drog nadále pokračuje, přičemž dealeři byli nejspíš donuceni směnit své strategie. Rodney Phillips, dříve člen chicagského gangu a dnes mediátor konfliktů, říká: „Tito lidé už teď čelí chudobě a smrti v oblastech, kde žijí. Dnes nejspíš prodávají drogy více online. Ale určitě se nevzdali jen kvůli koronaviru.”

***

Nový český antigenní test na bázi slin vyrábí v současnosti společnost Bakter Medical.  Testy doporučují přední čeští odborníci a dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osoby bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domovů důchodců, škol, sportovních družstev atd.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

O testech se můžete dovědět více na stránkách https://www.baktermedical.cz/