Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX poletí k Měsíci již v roce 2018

Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX poletí k Měsíci již v roce 2018 1

Kromě posádky Apollo 17 z roku 1972 nebyl na Měsíci ještě žádný pozemšťan. SpaceX však tvrdí, že je nejvyšší čas to změnit. Společnost, kterou vede vizionářský Elon Musk toho už hodně dokázala – stala se první soukromou společností, která úspěšně otestovala své rakety a jedinou, která úzce spolupracuje s NASA.

SpaceX nedávno řekla, že ji oslovili dva anonymní občané, kteří jsou připraveni letět na Měsíc a zpět a to během příštího roku. Nejmenovaní astronauti na Měsíci sice nesluší, ale uskuteční prohlídku tělesa z jeho bezprostřední blízkosti a pak se vrátí na Zemi.

Jsme o krok blíže k cestování do vesmíru

Společnost uvedla, že za svůj výlet už stihli v předstihu zaplatit. Podobně jako astronauti z mise Apollo, i tito odvážlivci pojedou do vesmíru nesouce naděje a sny celého lidstva. Tento rok se kosmičtí cestující podrobí zdravotním testům a absolvují fitness program. Další podrobnosti o připravovaném výletu zůstávají tajemstvím. Za pomoci technologie dostupné v šedesátých a sedmdesátých letech se podobný lunární výlet absolvoval devětkrát. Počítá se proto s tím, že půjde o bezpečnou misi.

SpaceX už pracuje na kosmické lodi Crew Dragon, která dopraví astronautů na ISS. Tutéž kosmickou loď plánuje použít na příští výlet na Měsíc. Průběh letu bude plně autonomní, takže kosmičtí cestující nebudou muset být vyškoleni astronauti. Na průběh letu budou dohlížet specialisté z města Hawthorne v Kalifornii. Startovat se bude z Kennedyho vesmírného střediska, podobně jako v případě mise Apollo. Cestující si budou moci vychutnat nebývalý výhled ze čtyř velkých oken, sedíc v pohodlných sedadlech z uhlíkových vláken.

Přestože společnost SpaceX zatím nezveřejnila cenu za cestu, už nyní eviduje nebývalý zájem o podobné lety v budoucnosti.