10 hlavních turistických atrakcí Ekvádoru

10 hlavních turistických atrakcí Ekvádoru 1

Relativně malou rozlohu Ekvádoru bohatě vynahrazuje pestrost domorodých kultur, koloniální architektura, pozoruhodná krajina a husté deštné pralesy, takže je jednou z nejzajímavějších zemí v Jižní Americe. Krásná země, kterou obklopuje Kolumbie, Peru a Tichý oceán, přitahuje vyznavače lezení po skalách, pěší turistiky, milovníky dobrodružství i přírody díky svým bujně zeleným a ekologicky významným pralesům, zatímco zájemci o pozorování přírody míří na proslulé Galapágy a milovníci slunce na krásné tropické pláže. V Ekvádoru, který byl součástí incké a později španělské říše, je dodnes patrné mnoho vlivů obou, především v bohatství domorodých kultur a nádheře koloniální architektury v metropoli Quito, která je z velké části na seznamu UNESCO. 

 

Galapágy 

10 hlavních turistických atrakcí Ekvádoru 2

Od svého objevení v 16. století souostroví zaujalo a inspirovalo návštěvníky z celého světa. Pojmenováno bylo podle obřích želv sloních, které jsou pro galapážské ostrovy (UNESCO) ikonické, a najdete zde jedinečný ekosystém, který se z velké části vyvinul bez vlivu ekvádorské pevniny (vzdálené asi 1000 km východním směrem), takže nabízí výjimečnou příležitost pro pozorování divoké přírody. Galapágy jsou dodnes jedním z vulkanicky nejaktivnějších regionů světa a formování ostrovů stále probíhá. Většina z 13 velkých ostrovů, 6 menších ostrovů a 42 ostrůvků tvořících Galapágy byla v 50. letech 20. století prohlášena za Národní park Galapágy a návštěva zdejšího křehkého ekosystému je možná pouze se zájezdem/výpravou s průvodcem a pouze na určená místa (existuje ale také jedno či dvě místa, kam se návštěvníci mohou vydat bez průvodce, včetně oblíbených lokalit pro hloubkové potápění). Zdejší hlavní atrakcí je řada druhů ptáků, z nichž 28 žije pouze na těchto ostrovech (např. tučňák galapážský, nelétavý kormorán galapážský a albatros galapážský) a 13 druhů Darwinových pěnkav.

Tip: nenechte si ujít návštěvu zázemí Výzkumné stanice Charlese Darwina (Charles Darwin Research Station)  v Puerto Ayora na ostrově Santa Cruz (prohlídku významného výzkumného zařízení si můžete zamluvit předem).

Poprvé na Galapágách

Quito – historická metropole země

Vysoko v Andách leží metropole Ekvádoru Quito se spoustou koloniální architektury, největší historické centrum v Jižní Americe. Město s 1,6 mil. obyvateli je na seznamu památek UNESCO díky mnoha starým kostelům, krásným náměstím a muzeím světové úrovně. Představuje oblíbené centrum pro řemeslníky a umělce a skvělé místo, kde můžete nakupovat místní výrobky, od keramiky a dřevořezeb až po pestré oblečení. Nejslavnější pamětihodností v historickém centru Quita je kostel sv. Františka (San Francisco) na nám. Plaza San Francisco. Pochází z první poloviny 16. století a jeho dvojice bílých věží lemuje vstup do mohutného komplexu. Za pozornost zde stojí především nádherný barokní interiér a Klášterní muzeum sv. Františka (San Francisco) s náboženskými obrazy, sochami, řezbami, porcelánem, textiliemi a ručně vyráběným nábytkem. K dalším krásným kostelům, které stojí za návštěvu, patří Kostel Tovaryšstva Ježíšova (La Compania de Jesus) zbudovaný na počátku 17. století a zapsaný na seznamu UNESCO mezi 100 nejvýznamnějších budov světa a Basílica del Voto Nacional z 60. let 16. století. Zde si můžete prohlédnout Plaza Grande, krásné náměstí obklopené významnými pamětihodnostmi, jako je katedrála, Prezidentský palác (Carondelet), Arcibiskupský palác a Vládní palác, a také Calle La Ronda, rušná ulice s restauracemi, kavárnami, galeriemi umění a zábavou.

Ekvádor – města i pralesy 

Město Cuenca

Krásné město Cuenca, oficiálním názvem Santa Ana de los cuatro ríos de Cuenca s asi 330 000 obyvateli, leží na jihu Ekvádoru a představuje pozoruhodné místo, které můžete prozkoumávat pěšky. Je na seznamu památek UNESCO a oplývá nádhernými koloniálními budovami a klenoty architektury pokrývajícími 400 let a zahrnujícími španělské a indiánské prvky. V historickém centru města najdete mnohé z klíčových atrakcí Cuency, přičemž k nejvýznamnějším patří Stará katedrála v Cuence (Iglesia del Sagrario). Zbudována byla v roce 1567 z kamenů pocházejících z nedalekých inckých budov a k nejzajímavějším prvkům patří staré varhany z roku 1739, věžní hodiny z roku 1751 a Muzeum náboženského umění. Za návštěvu stojí rovněž mohutná Nová katedrála v Cuence postavená v 60. letech 20. století a nepřehlédnutelná díky svým 3 krásným modrým kopulím. Za pozornost stojí i Kostel San Sebastian se směsicí gotických a neoklasicistických prvků. Když budete procházet příjemnými úzkými ulicemi města Cuenca, nechejte si nějaký čas také na prohlídku mnoha náměstí a parků, jako je Park  Calderon v samém srdci starého města, nám. Plaza San Blas, kterému dominuje kostel San Blas, a nám. Plaza de San Francisco s obchodníky prodávajícími textilie a další zboží.

 

Národní parky Cotopaxi a Cajas

10 hlavních turistických atrakcí Ekvádoru 3
vulkán Cotopaxi

Dva z nejoblíbenějších národních parků v Ekvádoru, Cotopaxi a Cajas, jsou dobře dostupné autem z měst Cuenca a Quito a představují skvělý cíl pro jednodenní výlet. Asi známější u nich je NP Cotopaxi jen 50 km jižně od Quita díky mohutnému vulkánu Cotopaxi (stále aktivnímu, kdy poslední erupce proběhla v roce 2015) dominujícími okolí, spolu s menšími vulkány Rumiñahui a Sincholagua. Asi 30 km od Cuency se nachází krásná ekvádorská vysočina v NP Cajas, který nabízí zase jiný zážitek díky řadě kopců a údolí, takže se jedná o skvělé místo pro pěší turistiku a cyklistiku. Také je rájem pro milovníky vodních sportů, především kajakářů a kanoistů, díky více jak 270 lagunám a jezerům napájeným ledovci. A pak zde najdete Národní park Podocarpus, často označovaný jako „botanická zahrada Ameriky“, který nabízí rozmanitou floru a faunu. V jihovýchodní části země v horách najdete vlhké lesy, které jsou domovem více jak 4000 druhů rostlin a stromů (z nichž některé dosahují výšky až 40 m) včetně ekvádorského národního stromu cinchona.

 

Promenáda v Guayaquilu

Největší město Ekvádoru, pokud jde o počet obyvatel (2,3 mld.), pacifický přístav Guayaquil je známý především jako vstupní brána na Galapágy (výše). Kromě mnoha historických lokalit se Guayaquil může chlubit vynikajícími možnostmi nakupování a zábavy na jeho četných malebných náměstích (plaza) a na krásném nábřeží. Zlatým hřebem pro ty, kdo si město budou prohlížet pěšky, je velkolepá promenáda Malecón 2000 dlouhá 2,5 m a vedoucí kolem řeky Guayas. Bezpochyby jedna z nejpozoruhodnějších promenád na světě vznikla coby pozoruhodný projekt rekonstrukce města a vine se podél západního břehu řeky kolem mnoha atrakcí města, k nimž patří významné historické lokality, muzea a zábava. Skutečnou lahůdku pak představuje plavba lodí proti proudu řeky večer, když se město krásně rozzáří. K dalším atrakcím patří velkolepá Metropolitní katedrála v Guayaquilu Muzeum antropologického a současného umění se zajímavými expozicemi a sbírkami zaměřujícími se na bohatou kutluru a historii země.

Poprvé v Guianas

Vlaková trasa Nariz del Diablo 

10 hlavních turistických atrakcí Ekvádoru 4

Návštěvu mimořádně krásného Nariz del Diablo („Ďáblův nos“) byste si určitě neměli nechat ujít. Ať už jste milovníkem železnice nebo nejste, tuto pozoruhodnou část And nedaleko města Alausí si nejlépe prohlédnete při jízdě některým z krásně zrenovovaných vlaků po vlakových trasách, které jsou součástí železniční sítě v zemi a vedou až k některým z nejikoničtějších míst. Okružní trasa Nariz del Diablo (12 km) nepochybně patří k nejoblíbenějším a zahrnuje fantastickou vyhlídkovou jízdu vlakem, který projíždí řadou zátočin, když šplhá po téměř kolmých bocích hory až k vyhlídkové stanici na vrcholu. Přitom máte příležitost poznat bohatou andskou kulturu včetně návštěvy Muzea Puñuna Condor s  expozicemi a přehlídkami souvisejícími s domorodými obyvateli oblasti.

 

Termální prameny v Baños

Díky pěknému okolí a řadě termálních pramenů je městečko Baños de Agua Santa oblíbenou turistickou destinací centrálního Ekvádoru. Leží na západním okraji amazonské nížiny v hustých lesích podobných džungli a nabízí řadu příležitostí k rekreaci, jako je pěší turistika a horská cyklistika. Velkým lákadlem jsou horké prameny samotné s vodou bohatou na minerály a s mnoha vodopády, z nichž některé jsou přístupné z města díky sérii stezek zahrnujících mosty z provazů s úžasnými výhledy na vodopády a hluboká jezírka pod nimi. Oblíbené jsou zde také dobrodružné sporty, jako je rafting na divoké vodě a plavba na kajaku. Ke klidnějším aktivitám patří návštěva pamětihodností, k nimž patří kostel Virgen de Agua Santa  se známou sochou Panny Marie (která se údajně zjevila u jednoho z vodopádů ve městě) a nakupování místního zboží, jako jsou barevní papoušci vyřezávaní z balzového dřeva, zatímco si budete pochutnávat na zdejší sladké lahůdce melcocha (typ cukroví vyrobený z třtinového cukru).

 

Trhu v městečku Otavalo

V příjemné údolí obklopeném horami leží malebné město Otavalo. Jeho velkou atrakcí je vynikající trh, jeden z největších v Jižní Americe, kam přicházejí místní i turisté nakupovat barevné místní koberečky a deky, svetry, tašky a další předměty z vlny vyrobené domorodými obyvateli města. K dalším zajímavým předmětům patří unikátní šperky vyrobené z ořechů tagua (tzv. rostlinná slonovina), výrobky z kůže, domorodé oděvy, a také mnoho zajímavých potravin, především místní koření. Pokud zde budete v červnu, nenechte si ujít návštěvu hudebního festivalu Inti Raymi (Festival Slunce) s mnoha místními hudebníky a jejich charakteristickými nástroji a zvuky.

10 hlavních turistických atrakcí Ekvádoru 5 

Prozkoumejte horní úseky Amazonie u města Tena

Další skvělé místo, odkud se můžete vydávat poznávat část rozsáhlé amazonské nížiny, je město Tena, metropole provincie Napo. Je známá také jako ekvádorská metropole produkce skořice a založili ji misionáři nedlouho poté, co přišli do Jižní Ameriky Španělé. Coby turistická destinace získává na oblibě díky mnoha příležitostem pro dobrodružné aktivity. K nejatraktivnějším patří výpravy do amazonské džungle spolu s plavbami po řece včetně raftingu na divoké vodě, plavby na kanoi či kajaku po řekách Tena, Misahualli a Napo (druhá z nich vede přímo do Amazonie). Pokud dáváte přednost klidnějším aktivitám, město Tena se může chlubit skvělým mostem pro pěší a věží vysoko nad řekou Tena, skýtajícími skvělé výhledy na město.

 

Pláže ve městech Salinas, Bahía, a Montañita

Přestože je Ekvádor známý spíše svým ekoturismem a příležitostmi pro dobrodružné aktivity, může se rovněž chlubit řadou krásných pláží, které stojí za návštěvu, ať už jako krátká přestávka mezi prohlídkami pamětihodností nebo jako destinace pro delší dovolenou se sluncem, pískem a mořem. K nejoblíbenějším cílům patří pobřežní město Salinas s mnoha plážovými resorty ležící západně od Guayaquilu, které se může chlubit stále teplým klimatem po celý rok. Oblíbené je rovněž Bahía de Caráquez, město na pobřeží Tichého oceánu; leží na pěkném poloostrově vyčnívajícím do oceánu, takže přitahuje mnoho turistů díky svým krásným plážím, řadě hotelů a spoustě zábavy. Dalším oblíbeným cílem, především pro mladší cestovatele a surfaře, je Montañita v jižním pobřežním regionu (rodiny s dětmi by měly zamířit o něco dále na jih na tišší pláže u rybářské vesnice Ayangue).

Akční nabídka ubytování zde